in , , ,

ZAMANINI VE YAPACAKLARINI PLANLA! Kanban Tekniği

ZAMANINI VE YAPACAKLARINI PLANLA! Kanban Tekniği

Bugün yapılacak birçok iş var, buna ek olarak dünden kalan bazı yarım işlerde sizi bekliyor ve hepsini yetiştiremeyeceğinizi düşünüp bazılarını ertesi güne ertelemeyi şimdiden düşünmeye başladıysanız işler biraz rayından çıkmış demek. Bir türlü nereden ipin ucunu yakalasam, nasıl yetiştirsem diye düşünürken aslında büyük resme odaklanamıyorsunuz. Bazen yakalamak istediğimiz şey küçük detaylarda değil, büyük parçadadır.İpleri  biraz elinize alıp, düzenli ve planlı bir yaşama geçip çok da yorulmadan, stresinizi azaltarak, zamanında işlerinizi bitirmek istiyorsanız size çok eskilere dayanan ama hala etkili olarak kullanılan bir yöntemden bahsedeceğim. Unutulan işleri geçin, bu sayede zamanla düşündüğünüzden çok daha fazlasını verimli bir şekilde hallettiğinizi göreceksiniz. İşleri zamanında bitirmenin verdiği o müthiş haz duygusunu artık yaşayabilirsiniz. Peki bu yöntem nedir?

KANBAN TEKNİĞİ

Kanban Tekniği 1940’lı yıllarda iş akışını daha verimli hale getirmek için Toyoto fabrikasında çalışan mühendis Taiichi Ohno tarafından fabrika içindeki iş düzenini sağlamak ve iş verimliliğini arttırmak maksadıyla geliştirilmiştir; geliştirilmiş diyoruz çünkü bu tekniğin bulunuşu ve kullanımı Antik japon dönemine kadar dayanıyor. Kanban kelime anlamı olarak tabela, tahta anlamına geliyor.Bu ismi seçmelerinin nedeni tekniğin tam olarak yöntemi aslında.

Kanban’in iki temel prensibi var: görselleştirmek ve sınırlandırmak.

 Yani kafanızda yığın halinde birikmiş tüm işlerinizi tabelaya yazmak ve bunları bir bütün halinde görmenizi sağlamak. Bu bir tabela olur, tahta olur, duvar olur, kağıt olur fark etmez.


KANBAN TEKNİĞİ UYGULAMALARI

ZAMANINI VE YAPACAKLARINI PLANLA! Kanban Tekniği
Tabelayı üçe ayırıyoruz, ana başlıklarımız; Yapacaklarım, Yapıyorum, Yaptıklarım.

1- YAPACAKLARIM: Bu kısımda artık ne yapacaksanız, onları bu başlığın altında topluyoruz. Kendinize bir hatırlatıcı olarak saat ve tarihler  ekleyebilir başka bir tavsiye olarak renkli kağıtlar kullanabilirsiniz böylece ayırt etmek daha kolay olur ve bu işi görsel olarak daha zevkli hale getirebilir, akılda kalıcılığı arttırabilir.

2- YAPIYORUM: Yapacaklarım başlığı altındaki yapışkanları yapmaya başladığınız andan itibaren bu başlık altına taşırsanız hem motivasyon olacak hem de kafanızdaki büyüttüğünüz birçok işi azaltmak için gayret edeceksiniz. Bu tekniği kullanan ve ders veren eğitmenler bu başlıktaki işleri 2-3 taneden fazla olmasını tavsiye etmiyorlar. Çünkü çok gelip daha çok telaşlı olabileceğinizi düşünüyorlar. Ohio Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre insanların sadece %3’ü multitasking işini becerebiliyor. Yani aynı anda bir kaç işi yapamıyoruz. Dolayısıyla bu ortadaki alan bizim konsantrasyon alanımız.Aynı anda çok fazla iş yapmak bize göre değil.

3- YAPTIKLARIM: Yaptık bitti. Ama bu iş bitti deyip işimizin yazılı olduğu kağıdı alıp çöpe atmıyoruz tabi ki hemen bu başlığın altına yapıştırıyoruz. Bu başlığın altında yaptıklarınız işler arttıkça mutlu olacaksınız ve daha çok işler yapıp bitirmeye çalışacaksınız. Belki kanban tekniğine uygulamaya başlangıç aşamasında biraz zorlanabilirsiniz. Ama unutmayın ki mutlu oldukça, keyif aldıkça ilerlemeye devam edeceksiniz. Bir şeyler yapabiliyorum, tamamladım, başardım demek çok mutlu edici değil mi? Zamanınızı kontrol altına alarak verimliliğiniz arttırıp yaptığınız işleri daha kaliteli hale getireceksiniz.

ZAMANINI VE YAPACAKLARINI PLANLA! Kanban Tekniği

Beslenmenin Elli Tonu #12 – İnsülin Direnci Nedir? Ne Değildir?

Endişelendiğiniz ve Korku Duyduğunuz Şeyler Aslında Asla Gerçekleşmeyecek

Endişelendiğiniz ve Korku Duyduğunuz Şeyler Aslında Asla Gerçekleşmeyecek