in

Yerel Şifa Yöntemleri – PsikoSöyleşi

kadın-deniz
kadın-deniz

Bu bölümde, bizi kırmayıp söyleşi teklifimizi kabul eden ODTÜ Psikoloji bölümü öğretim üyesi, Doç.Dr. Deniz Canel Çınarbaş ile Türkiye’ye has şifa yöntemlerini konuşuyoruz. Psikolojik sorunların tedavisi için kullanılan, türbe ziyaretleri, kurşun dökme, hıdırellez ve hacamat gibi şifa yöntemleri gerçekten işe yarar mı?

Referanslar:

Canel Çınarbaş, D. (2015). İslami ve İslam Öncesi İnançlar ve Psikoloji: Türkiye’de Yerel Sağaltım Yöntemleri Bağlamında Türbe ve Hoca Ziyaretleri. AYNA Klinik Psikoloji Dergisi, 2(1), 27-39.

Canel Çınarbaş, D., Çiftçi, A., & Bulgan, G. (2013). Visiting Shrines: A Turkish Religious Practice and Its Mental Health Implications. International Journal for the Advancement of Counselling, 35, 16–32.

Kagitcibasi, C., & Berry, J. W. (1989). Cross-Cultural Psychology: Current Research and Trends. Annual Review of Psychology, 40, 1989.

Katkılarından ötürü Berkay Köse’ye teşekkür ederiz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Twitter https://twitter.com/psikoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/PsikoSeyir/
Instagram ► https://www.instagram.com/psikoseyir/

Psikoloji yeterince heyecanlı ve ilginç bir bilimdir!
PsikoSeyir, güncel konularda, kolay anlaşılır ve bilimsel referansı olan kısa eğitici animasyonlar, dünyadan saygın uzmanlar ile muhabbet tadında röportajlar ve canlı yayınlar ile karşınızda.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

koşucu-sporcu-doğa-ağaç-antrenman-açık hava

Spor Psikolojisi – PsikoSöyleşi – Bölüm 1

alkol-adam-genç-köprü-içki-bağımlılık-podcast

Madde Bağımlılığı – PsikoSöyleşi