in , ,

YAZIN İÇİNİZİ SERİNLETECEK SOĞUK KAHVE ÖNERİLERİ

Kışın sıcaklığıyla içimizi ısıtan kahvelerimizi soğuk olarak denemeye ne dersiniz?
Soğuk kahveler hem ruhunuza dokunsun hem de yazın içinizi ferahlatsın…

Soğuk kahve, aslında kahvenin farklı yöntemler kullanılarak soğutulması ile elde edilen çeşididir, orijinal versiyonunda soğuk demleme yönteminden faydalanılmış, zaman içerisinde de farklı ülkelere de yayılarak soğuk kahve tarifi değişik şekillerde uygulanmaya başlanmıştır.

Soğuk kahve, soğuk demleme ve buzlu kahve olarak ikiye ayrılır.

Buzlu kahve, sıcak yöntemlerle demlenen kahvelerin buz ve soğuk su ya da süt yardımıyla soğutulması ile elde edilir.

Soğuk demlemede ise kahve doğrudan soğuk su ile demlenir. Demlenme süresi, kullanılan kahvenin çeşidi ve çekiminin iriliğine göre 12 ile 24 saat arasında değişiklik gösterir.

İşte evde de kolayca yapabileceğiniz soğuk kahve tarifleri

1- Klasik Soğuk Kahve

Soğuk kahve yapmak için öncelikle filtre kahve yapılır. Bu adımda Kahve Severler İçin Pratik ve Ekonomik Bir Yöntem: French Press’te Kahve Demlemek adlı yazımızdan yararlanabilirsiniz… Ardından buz kalıplarına dökülerek dondurucuda bekletilir. Kalıptaki kahveler donduktan sonra istenilen miktardaki buz bardağa alınır. Buzların üzerine yeni demlenmiş filtre kahve eklenir. Bu şekildeki içimi sert gelirse yarım ölçü filtre kahve ve yarım ölçü de süt buz küplerinin üzerine eklenebilir.

2- Cold Brew

İhtiyacınız olan sadece 1 litre soğuk su ve 150 gram gram iri çekilmiş kahve.Yapımı ise oldukça basit, kahvenizi french press’e koyun üzerine soğuk suyu ekleyin ve demlenmesi için 12-16 saat arasında bekleyin. Demlenme süreci tamamlandığında pistonu aşağı indirin ve lezzetli kahvenizden bir yudum alarak serinlemeye hazırsınız….

Dilerseniz içine buz, süt, krema ya da aroma verici başka malzemeler ilave edebilirsiniz.

3- Dalgona Kahve Tarifi

Son zamanlarda sosyal medyada oldukça popüler olan kahve için malzemelerimiz; 4 yemek kaşığı granül kahve, 4 yemek kaşığı toz şeker, 4 yemek kaşığı sıcak su ve 2 su bardağı soğuk süt…

Kahve ve şekeri bir kaseye alıp üzerine suyu ekleyin. Tel bir çırpıcıyla yaklaşık 15 dakika kadar ara vermeden çırpın dilerseniz bu adımda mikserden yararlanabilirsiniz, kahveniz açık renkli ve krema gibi koyu kıvamlı bir hal aldığında çırpma işlemini sonlandırın. Kahvenizi servis edeceğiniz bardaklara birkaç küp buz koyun ve sütü bardaklara bölüştürün. Üzerine kahve kremasını da ekleyip buz erimeden servis edebilirsiniz.

4- Nutellalı Soğuk Kahve

Nutella çoğumuzun sevdiği bir lezzet ve vazgeçilmezimiz kahve ile birleşimi de oldukça cezp edici. Nutellalı soğuk kahve için malzemelerimiz, 10 adet buz küpü, 1 su bardağı kadar süt, 1 yemek kaşığı kahve ile 2 yemek kaşığı Nutella. Tüm malzemeleri blendera ekleyerek karıştırın. Daha yoğun bir Nutella tadı isteyen kişiler dilerse kahve bardağının iç çeperine Nutella sürebilir. Blenderdan geçirilen karışım uzun bir kahve bardağına eklenir.

Dilerseniz kahvenin üzerine krem şanti de ekleyebilirsiniz.

5- Dondurmalı Kahve

Yaz ayı deyince akla gelen ilk lezzetlerden biri de tabi ki dondurma… Dondurmalı soğuk kahve yapmak için 1 yemek kaşığı nescafe, 1 su bardağı süt, 2 top vanilyalı dondurma ve 2 yemek kaşığı toz şeker blendera eklenir. Blenderdan geçirilen karışım yarıya kadar buz küpüyle dolu olan kahve bardağına dökülür.

Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir: Sizi Dinç Tutacak ve Verimliliğinizi Arttıracak 5 Gıda

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

70 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kilo Yönetemi İçin Öneriler

Bill Gates'den Yeni Kitap Önerileri Geldi

Bill Gates’den Yeni Kitap Önerileri Geldi