in

Yaza yaza kitap yazmak

İnsanlar hayallerinin pompaladığı kanla yaşar diye bir cümle geçti aklımdan. Kitap yazmak da beni yaşatan hayallerden biri. Demek istiyorum kesin bir ifade ile. Beni yaşatan şey yazmak. Yazma tutkusu.

Bir gerçektir ki kitap yazmak emek, istek ve çok fazla çalışmak ister. Bu kelimeler çoğu iş için söylenebilir ve çok tanıdıktır ama durun size şimdi başka bir şey söyleyeyim. Kitap yazmak sevgi, rekabet, azim, yetenek, hayalgücü ister. En çok en çok bunları. Severek ve yazmaktan keyif alarak yapmalısınız işinizi.

Kitap yazmak sürekli yazarak, durmadan, pes etmeden yazarak gerçekleşir. Kötü olabilir ama vazgeçmeden tekrar tekrar yazmalısınız. Biraz kurallardan bahsetmek gerek bu noktada.


1. Kural

Dilin etkileyiciliği: Ne anlattığın değil nasıl anlattığın önemlidir ilkesi. Yaratıcı ve benzersiz konuları olan kitaplar -roman ve hikayeler daha çok- bile anlatım tarzının zayıflığından dolayı başarıya ulaşamayabilir ki bu çok büyük bir olasılık.

2. Kural

Okunmaya değer etkileyici karakterler: Kim havalı, zengin ve güçlü karakterlerden hoşlanmaz ki! Hayır hayır demek istediğim o değil. Lisedeyken ya da hayatınızın başka dönemlerinde aşık olduğunuz o kişiyi, değer verdiğiniz arkadaşlarınızı, sizi değiştiren unutulmaz insanları hatırlayın. Çok farklıydı diyebileceğiniz. Size zarar vermek isteyen zorbaları tartaklamış bir kahraman mesela. Hayatında kendi yolunda ilerleyen ilgi çekici ve farklı karakterler hoş olmaz mıydı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kol Bozuk #3 – Nedir Bu Oyun Fiyatlarından Çektiğimiz ?

Öz Farkındalığınızı Artırmak İçin Bu 16 Soruyu Kendinize Sorun

Öz Farkındalığınızı Artırmak İçin Bu 16 Soruyu Kendinize Sorun