in ,

Mükemmel Olmaya Çalışmak Size Zarar Veriyor

Mükemmel Olmaya Çalışmak Size Zarar Veriyor

Görgü kurallarına göre hareket etmek ve kusursuz görünmek bir ideal olabilir ama bu yalnızca bir ideal. Hata yapmamak ya da asla yanlış bir şey söylememek ancak hiçbir şey yapmamakla ya da hiçbir şey söylememekle sağlanabilir.

Son zamanlarda, diğer insanlar tarafından mükemmel olarak algılanmak istememin bilinçaltımda yer ettiğini fark ettim. Ancak bu, ulaşılamaz ve sürdürülemez bir hedef olduğu için çok fazla zaman ve enerji harcamama sebep oldu.

Bunu fark ettikten sonra, mükemmel görünme konusunda endişelenmeme üzerine çalışmaya başladım ve bu karar hayatımı değiştirdi. Bu şekilde, kendime hedef olarak koyduğum inanılmaz derecede zor olan mükemmeliyetçilik rolünü oynamaya çalışmak yerine gerçekten doya doya yaşamaya başladım.

Mükemmeliyetçiliğin teşvik gereksiz standartlardan kurtulmak istiyorsanız bunun için izlenecek 3 adım vardır:

1- Kendinizin farkına varın ve kendinizi tanıyın.

2- Beklentilerinizi ve hedeflerinizi doğru belirleyin. 

3- İnsanların ne düşündüğünü önemsemeyi bırakın.

“İnsan olmanın özü, kişinin mükemmellik arayışında olmamasıdır.” – George Orwell

Mükemmel Olmaya Çalışmak Size Zarar Veriyor

Mükemmeliyetçilik oyununu oynamanın ne kadar anlamsız ve sonu gelmez bir kavram olduğunu anladıktan sonra, şimdi zihniyetimizi değiştirmek için çalışmaya başlayabiliriz.

“Mükemmeliyetçilik içselleştirilmiş baskıdır.” – Gloria Steinem

1- Beklentilerinizi ve hedeflerinizi doğru belirleyin. 

Kendimiz için belirlediğimiz hedefler, bizleri doğrudan etkilediği için dikkatle seçilmelidir. Bunu tabii ki de, kendimizi zorlayacak hedefler koymayalım veya yüksek hedefler belirlemeyelim amacıyla söylemiyorum. Ancak kendi yapabileceklerimizi ve sınırlarımızı bilerek hedefler koymamız; zaten gerçekleşmesi imkansız olan şeyler için üzülmemizi ortadan kaldırır. Einstein’ın dediği gibi:

“Aslında herkes bir dahidir… Ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız, balık tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir.”

Olması imkansız şeyleri kendinize hedef belirleyip, gerçekleşmeyince kendinizi suçlamayın. Bunun yerine, beklentilerinizi ve hedeflerinizi doğru belirleyin.


2- Kendinizin farkına varın ve kendinizi tanıyın.

Başımıza gelen olayları veya durumları algılama şeklimiz oldukça önemlidir çünkü bakış açımız zamanla gerçekliğimiz olur. Kendimizi belirli kalıpların içine sokarak sınırlandırmaya çalışırsak ve devamlı kendimizi yargılarsak, kendimizi derin bir çukurun içerisinde buluruz ve potansiyelimize ulaşmamızı kendi kendimize engelleriz. Bu nedenle, kendimizin farkında olmak, kendimizi tanımak, neler başarabileceğimizi bilmek ve neleri başaramacağımızı bilmek sınırlayıcı inançları filtrelemek için önemlidir.


3- İnsanların ne düşündüğünü önemsemeyi bırakın.

Mükemmel olma arzumuzun sebebi, dış dünyanın hakkımızda ne düşündüğünü önemsemekten geçer. Sanırım bu yüzden birçok insan, herhangi bir şey yaparken kendi istek ve arzularını dinlemek yerine insanların ne düşüneceğini önemsiyor. Gerektiğinde kimi sessize alacağımızı bilmezsek, duyduğumuz her kelimenin üzerimizde olumsuz etkileri olabilir.

Bu yüzden; insanlara ne zaman kulak vereceğimizi ve kime kulak vereceğimizi öğrenmek, boş gürültüyü engellemenin ilk adımıdır.

Bu hayatta hiç kimse tam anlamıyla mükemmel değildir. Bu nedenle, bunu hem kendimizden beklemek hem de çevremizdeki insanlardan beklemekten adil değildir. 


Son düşünceler.

“Mükemmeliyetçiliğin” sonu olmayan bir oyun olduğuna ve asla bir kazananının olmadığına inanıyorum. Öyleyse, hayatı güzel bir şekilde yaşamak için, mükemmel olmak için çabalamayı bırakmalı ve olduğumuz gibi olmalıyız. Bunu başarmak için 3 adımı unutmayın, sağlıcakla kalın. : )

1- Kendinizin farkına varın ve kendinizi tanıyın.

2- Beklentilerinizi ve hedeflerinizi doğru belirleyin. 

3- İnsanların ne düşündüğünü önemsemeyi bırakın.

Mükemmel Olmaya Çalışmak Size Zarar Veriyor

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Emre Yılmaz'ın "Genç Bir İşadamına" İsimli Kitabından İş Hayatı ve Özel Hayat Üzerine 16 Alıntı

Emre Yılmaz’ın “Genç Bir İşadamına” İsimli Kitabından İş Hayatı ve Özel Hayat Üzerine 16 Alıntı

Bardak Olmayı Bırak Göl Olmaya Çalış