in , ,

Kahve Severler İçin Pratik ve Ekonomik Bir Yöntem: French Press’te Kahve Demlemek

Kahve keşfedildiği tarihten itibaren dünya üzerinde oldukça geniş bir coğrafyaya yayılarak, yüzyıllar boyu severek tüketilmiş ve dünyanın en çok içilen içecekleri arasında yerini almıştır.

Pandemi süreciyle birlikte kahve severler de kendi evlerinin baristası oldular. 3. nesil kahve demleme yöntemleri arasında en pratik ve oldukça ekonomik yöntemlerden biri de French Press’te kahve demlemek. Kahvenizi bizimle birlikte demlemek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

French Press edinmiş, damak tadınıza ve zevkinize uygun kahveyi seçtiyseniz, işte başlıyoruz;

Kahve presine uygun olarak öğütülmüş çekirdek kahvenizi, kahve presi boyunuza uygun miktarda kullanmalısınız; genel olarak, French Press’te kahve demlemek için kahve çekirdeklerinin iri-kalın çekilmiş olması gereklidir. Kahve çekirdeklerini presse koyarken ideal oran 180 ml sıcak suya, 10 gr kahve şeklindedir.

Sıcak suyu prese ilave etmeden önce 2-3 dakika dinlendirmenizi öneririz, böylece kahvenizin yanmasını önleyerek daha iyi demlenme sağlayabilirsiniz. Suyu dairesel hareketlerle, yavaşça presse dökün ve bu sırada kahvenin presin alt tarafına doğru çökmesine dikkat edin.

Kahve presinin kapağını, piston yukarıda kalacak şekilde yerleştirin.

Kahveyi 4 dakika boyunca demlenmeye bırakın.

Demlenme süreci tamamlandığında pistonu aşağı indirin.

Not: İri çekilen kahvenizin çekirdekleri ne kadar uzun süre demlenirse kahvenizin kafein oranı da aynı doğrultuda artacaktır. Demlenme süresi ise French Press’in bastonunun indirilme süresine göre belirlenir. 

Afiyet olsun!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Hayatına Nasıl Geri Dönmeliyiz? Hibrit İş Hayatının Geleceği

Kültür Çatışması Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Kültür Çatışması Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?