in ,

Hansei Sanatı Nedir? – Japonların Özdüşünüm Felsefesi Hayatınızı Nasıl Geliştirebilir?

Hansei Sanatı Nedir? - Japonların Özdüşünüm Felsefesi Hayatınızı Nasıl Geliştirebilir?

Kişisel farkındalık, gelişmenin veya ilerleme kaydetmenin en iyi yollarından biridir. Kişisel ve profesyonel olarak gelişmek isteyen herkes için bir zorunluluktur.

Hansei Japoncada “Özdüşünüm” veya “İç Gözlem” anlamına gelen bir kelimedir ve Japon kültürünün temel bir parçasıdır. Hem entelektüel hem de duygusal bir iç gözlemdir.

“Kendini anlamak, gelişmenin ilk adımıdır.”

Hansei aynı zamanda başarıyı alçakgönüllülük ve tevazu ile karşılama kavramını da birleştiriyor. Hansei’yi durdurmak, öğrenmeyi durdurmak demektir. Hansei ile, kişi kendi üstünlüğüne asla ikna olmaz ve daha fazla gelişme için her zaman daha fazla alana yer veya ihtiyaç olduğunu hisseder.

Çoğu insan yeterince sık özdüşünüm yapmaz. Yaşamlarını geliştirmek için sürekli olarak kullanılmaya değer bir araç olduğunu düşünmezler.

Genel olarak, insanlar beklentilerinin gerisinde kaldıklarında neyin yanlış gittiğini, bir dahaki sefere neyin değiştirilebileceğini ve nasıl daha iyi sonuç alabileceklerini derinlemesine düşünmek için yeterli zaman ayırmazlar. Hedeflerinizin sonucu ne olursa olsun (başarı veya başarısızlık), sizi sonuca götüren sürecin daha iyi anlaşılmasını gerektiren bir boşluk her zaman vardır.

“Hansei yalnızca işler başarısız olduğunda değil, başarılı olunduğunda da kullanılır. Her şey daha iyi ve daha verimli hale getirilebilir.” diye yazıyor Kaki Okumura. “Hansei, hayatlarımız üzerinde nasıl bir kontrolümüz olduğunu sorgulamamızı ve bize daha iyi olma gücünü veriyor.” diye ekliyor Kaki. Hayatta ve kariyerde özdüşünüm, kendi benliğiniz, süreçleriniz, sistemleriniz ve uygulamalarınız hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olabilir. Daha iyi olmak istiyorsanız, yolu budur.

Hansei Sanatı Nedir? - Japonların Özdüşünüm Felsefesi Hayatınızı Nasıl Geliştirebilir?

Hansei, hiç kimsenin ve hiçbir şeyin mükemmel olmadığını savunur ve Japonya’da kişisel gelişim için değerli bir araç olarak görülür. Bu felsefe Japon toplumunun hemen hemen her kesiminde uygulanmaktadır. Öğrenmenin ve gelişmenin hayati bir parçasıdır.

Hansei, okullarda öğretilir ve geleneksel olarak bir çocuğun sosyal ve kişisel gelişimini destekleyen temel bir beceri olarak kabul edilir.

“Japonya’da herhangi birisi bir hata yaptığında bolca özür dileyecek, sorumluluk alacak ve aynı hatanın gelecekte tekrarlanmaması için önlem alacak.”

Hansei, bir sonuca bakılmaksızın, bir disiplin olarak düzenli olarak uygulanmaktadır. İş hayatında Hansei, titiz bir inceleme sürecidir.

Toyota şirketinde, Hansei öğrenme bir ön koşuldur: “Bir görev başarıyla tamamlanmış olsa bile, Toyota bir Hansei toplantısına veya inceleme toplantısına ihtiyaç olduğunun farkındadır; süreç boyunca yaşanan arızaları tespit etmeye ve gelecekteki süreçler için net planlar oluşturmaya yardımcı olan bir araç. Sorunları tanımlayamama, genellikle; beklentileri karşılayamadığınızın veya aşamadığınızın, sorunların analizinde yeterince eleştirel veya objektif olamadığınızın ya da alçakgönüllülük ve tevazudan yoksun olduğunuzun bir göstergesi olarak görülür.”

Hansei, hepimizin kusurları ve zayıflıkları olduğunu, aksi takdirde sürekli gelişme yeteneğimizin dezavantajlı olacağını öne sürüyor. Hansei, rahatsız edici kişisel gerçeklerimizi kabul ediyor ve araştırıyor, hatalarımızı iyileştirme niyetiyle kabul ediyor.

Hansei Sanatı Nedir? - Japonların Özdüşünüm Felsefesi Hayatınızı Nasıl Geliştirebilir? 

Hansei nasıl uygulanır?

“İnsanlığın tüm sorunları, insanın bir odada tek başına sessizce oturamamasından kaynaklanıyor.” – Blaise Pascal

Hansei alıştırması yapmak ve bu felsefeden en iyi şekilde yararlanmak için takviminizde ona yer verin, bunun için zaman ayırın. Her gün yapamıyorsanız, her hafta yaklaşık 5 ile 15 dakika arası zaman ayırabilirsiniz. Hansei, günlük veya haftalık bir günlük tutma deneyimi olabilir.

Çabalarınızı ve eylemlerinizi, hedefleriniz ve değerlerinizle uyumlu hale getirmek ve gidiş yönünüzü daha sık düzeltmek için hafta sonları Hansei yapabilirsiniz.

Günlük Hansei uygulaması, eylemlerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ve gelişmelere açık olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, “Neyin yanlış gittiği / Neyin iyileştirilebileceği” ile birlikte “Neyin doğru gittiği” hakkında da iç gözlem yapmanıza yardımcı olabilir.

Bir şeyleri yazma süreci, rahatsız edici gerçeklerinizin dürüst bir şekilde kabul edilmesini gerektirir; kişisel mücadeleleriniz, sürekli yaptığınız hatalar ve bir dahaki sefere gitmeniz gereken yol vb.

Kısa ve yürekten tutun. Hansei, düşüncelerinizi ve eylemlerinizi kendiniz için daha görünür hale getirerek onlarla daha uyumlu hale gelmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Eylemleriniz, alışkanlıklarınız ve duygusal tepkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek doğal olarak kendi kendinizi kontrol etmenizi, planlama süreçlerinizi, sınırsız zaman ve enerjinizi daha iyi kullanmanızı sağlar.

Kendinizi şaşırtmak ve kişisel gelişim için daha fazla fırsat yaratmak için Hansei sanatını kullanın. İçgözlem ve geribildirimi, kişisel gelişimin çok önemli bir parçasıdır.

Hansei Sanatı Nedir? - Japonların Özdüşünüm Felsefesi Hayatınızı Nasıl Geliştirebilir?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıskançlık Solucan Gibidir, Hep En Güzel Elmanın Peşine Düşer

Kıskançlık Solucan Gibidir, Hep En Güzel Elmanın Peşine Düşer

Zihinsel Netliğinizi Arttıracak 2 Mantıklı Alışkanlık

Zihinsel Netliğinizi Arttıracak 2 Mantıklı Alışkanlık