in ,

Dr. Shigeaki Hinohara’ya Göre Uzun Yaşamın Sırrı Nedir?

Dr. Shigeaki Hinohara'ya Göre Uzun Yaşamın Sırrı Nedir?

105 yaşında hayata veda etmesinden birkaç ay öncesine kadar aktif olarak iş hayatını devam eden Japon Doktor Shigeaki Hinohara’nın uzun ve mutlu bir yaşam için verdiği tavsiyelere hep birlikte bakalım. 


Gülmek En İyi Ağrı Kesicidir

Eğlence insan vücudunda birçok fiziksel faydası vardır. Gülmek stres hormonlarını azaltır, enfeksiyonla savaşan antikorların miktarını artırır ve böylece daha mutlu biri olmamızı sağlar.

Hinohara, gülmenin her zaman en iyi ilaç olduğunu söylerdi ve herhangi bir ağrıyla başa çıkma hakkında her zaman çocukları örnek gösterirdi: “Çocukların dikkatini dağıtarak veya başka yöne çekerek rahatsızlıklarını unutturabilirsiniz.”

Odak noktamızı her zaman olumluya çevirir ve bir çok durumda pozitif kalma konusunda kendimizi zorlarsak; şüphesiz, şu anda olduğumuzdan daha mutlu insanlar oluruz.

Dr. Shigeaki Hinohara'ya Göre Uzun Yaşamın Sırrı Nedir?


Merdivenleri Kullanın ve Alışverişe Çıkın

İster sekiz ister seksen yaşında olun, düzenli fiziksel aktivite yapmak sağlıklı kalmanın en önemli faktörlerinden biridir. Beyin hücrelerimiz gibi kaslarımızı da düzenli olarak kullanmamız ve hareket halinde tutmamız gerekir.

İşleyen demir pas tutmaz.

Bizler, günde 8 saat masa başında oturacak şekilde tasarlanmadık, bütün gün etrafta oturmanın vücudumuz için hiçbir faydası olmaz. Çok uzun süre hareketsiz kaldığımızda vücudumuzda yağ birikmeye başlar, kaslarımız ve beyin hücrelerimiz kullanım eksikliğinden dolayı gerilemeye başlar.

Hinohara, günlük ufak fiziksel aktivitelerin önemini sık sık vurguluyordu; yürümek, merdivenleri kullanmak, kendi alışverişinizi kendiniz yapmak gibi küçük aktiviteler gerçekleştirmek kaslarımızı aktif tutar ve yaşlanmayla savaşmanıza yardımcı olur.


Fazla Yememeye Çalışın

Fazla kiloların insan vücudu üzerinde birçok olumsuz etkisinin olduğu su götürmez bir gerçek. Hinohara’da aynı şekilde düşünüyor, gereksiz vücut ağırlığı taşımanın insan vücudu için herhangi bir faydası olmadığına ve bu durumdan kaçmamız gerektiğine karşı uyarıyordu.

Gereğinden fazla yağın vücudumuzda depolanması genel hastalık riskini artırabilir. Ayrıca, sindirim sisteminizi zorlayabilir ve sirkadiyen ritmimizde bozulmaya neden olabilir.

Dr. Shigeaki Hinohara'ya Göre Uzun Yaşamın Sırrı Nedir?


Yaşamaya Devam Edin

Dr. Hinohara, birçok insanın emekli olduktan sonra bir anda her şeyden ellerini çektiğini ve kendilerini boşlukta bulduklarını söylüyordu. Doktorun programı 100 yaşını geçmişken bile gençlik yıllarındaki kadar doluydu; hastane çalışmaları, öğrenci görüşmeleri, sosyal görüşmeler vb.

Bir kişi planlamayı bıraktığında yaşamayı tamamen bırakma eğilimindedir. Bu, 100 yaşına kadar çalışmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak emekli olduktan sonra kendinize yeni uğraşlar ve hobiler bularak aktif kalmaya devam etmelisiniz. Aktif kalmak uzun ömürün anahtarıdır.

Yaşlılık yıllarına kadar çalışmaya devam eden veya kendilerine yeni uğraşlar bulmuş insanlar daha uzun yaşama eğilimindedir. Yine de önemli bir ayrım vardır; sadece vakit doldurmak için yeni uğraşlar bulmanın veya işinize devam etmenin uzun yaşama konusunda herhangi bir yararı yoktur. Buradaki önemli nokta, yaptıklarından zevk ve keyif almaktır, işte o zaman bu yeni uğraşlar daha uzun yaşamanıza ve hayattan daha fazla keyif almanıza yardımcı olur. 

Basitçe söylemek gerekirse; daha uzun yaşamak için bu hayatın keyfini çıkarmaya ve  yaşamak için kendimize bir sebep vermeye bakalım. Sağlıcakla kalın, mutlu kalın. 🙂

Dr. Shigeaki Hinohara'ya Göre Uzun Yaşamın Sırrı Nedir?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

"Hayır" Demek Bencilce ve Ayıp Bir Şey Midir?

“Hayır” Demek Bencilce veya Ayıp Bir Şey Midir?

Sabri Ülker'in Odaklanma ve Yüksek Kâr Hakkında Düşünceleri

Sabri Ülker’in Odaklanma ve Yüksek Kâr Hakkında Düşünceleri