in , ,

Yaşadığınız Ortamın Psikolojinizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz?

Yaşadığınız Ortamın Psikolojinizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz? Renklerin ve Işıkların Yaşanılan Ortama Olan Etkileri Nelerdir?

İnsan psikolojisini en çok etkileyen faktörlerden biri yaşanılan ortamlar olmaktadır. Yaşanılan yerin iç ve dış dekorasyonları, manzarası gibi etkenler, insanın kendisini iyi ya da kötü hissetmesinde etkili olmaktadır. Tasarımı ve dekorasyonu kötü olan ortamlar, içinde zaman geçirecek olan insanların davranışlarını doğrudan etkileyip, kendilerini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden mimarlık mesleği, tasarladığı projelerle insanların ruh hallerinde etkili olan bir meslek grubunu oluşturmaktadır.

Yaşanılan ortamların kullanışlı ve içinde yaşayan kişilerin zevklerine uygun olması, psikolojik olarak iyi hissedilmesine ve pozitif davranılmasını sağlamaktadır. Mekânların ortamının enerjisinin iyi olması ev hayatı dışında, iş hayatında da önemli olmaktadır. İyi dekore edilmiş iş yerleri, daha iyi ve verimli çalışılmasını sağlamaktadır. Bir ortamda kullanılan renkler, malzemeler, ışıklar ve eşyalar kullanıcıların ruh halleri üzerinde direkt olarak etkili olmaktadır.

Yaşadığınız Ortamın Psikolojinizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz? Renklerin ve Işıkların Yaşanılan Ortama Olan Etkileri Nelerdir?

Renklerin ve Işıkların Yaşanılan Ortama Olan Etkileri Nelerdir?

Bir ortamda kullanılan renkler, içinde yaşayanları psikolojik olarak en çok etkileyen unsurlar olmaktadır. Aynı zamanda ortamlarda kullanılan ışıklarda, insanların ruh halini etkilemektedir. Mekân aydınlatmalarında kullanılan soğuk ve sıcak ışıklandırmaların, bu nedenlerden dolayı ortamın yapısına uyacak şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir.

Ortam aydınlatmalarının ayarlanabilir ve kontrol edilmesi kolay olan düzeneklerle oluşturulması şarttır. Böylelikle ortamda yaşayan bireyler, kendi isteklerine göre ışık ayarlandırmalarını yapabileceklerdir. Bir mekânda renklerin doğru kullanılması da gerekmektedir. Özellikle iş yerlerinde bu renk kullanımları daha da önemli olmaktadır. Ortamlarda ön plana çıkması istenen alanlarda turuncu, sarı ve kırmızı gibi sıcak renklerin kullanılması daha doğru olmaktadır.

Arka planda kalması istenen bölgelerde ise mor, mavi ve yeşil gibi soğuk renk tonlarının kullanılması daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Ortamlarda kullanılan renk tonlarının, bilimsel araştırmalar sonucunda insan üzerinde olan etkileri, bilim insanlarınca tespit edilmiş bulunmaktadır. Bu araştırmalara bağlı olarak turuncu ve kırmızı renk tonları, kan basıncını ve kalp atış hızını artırmaktadırlar.

Aynı zamanda bu sıcak renk tonlarının, insan psikolojisi üzerinde iştah açıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Mavi renk tonları ise kan basıncını ve kalp atış hızını düşürerek, insan üzerinde sakinlik ve huzur veren bir etkiye sahiptirler. Ayrıca bu soğuk renk tonlarının, iştah azaltıcı özelliği de bulunmaktadır.

Ortamlarda kullanılan renklerin bir diğer özelliği de yeşil, mavi, turuncu ve sarı gibi canlı renklerin, insan psikoloji üzerinde iletişimi ve sosyalleşmeyi artırıcı etkilerinin olmasıdır. Diğer yandan mor, kırmızı, koyu yeşil ve koyu mavi tonları gibi koyu renk tonları da, insanlar üzerinde yalnızlık ve soğukluk gibi hislerin oluşmasına neden olabilmektedirler.

Bu yüzden bütün renk tonlarının mekânlarda uygun ve doğru yerlerde kullanılması gerekmektedir. Ortamlarda kullanılan canlı bitkilerin ve bitki tasarımlarının da insan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı ve huzur verici bir etkisi bulunmaktadır.

Yaşadığınız Ortamın Psikolojinizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz? Renklerin ve Işıkların Yaşanılan Ortama Olan Etkileri Nelerdir?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Değerli Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu’ndan Akıllara Kazınması Gereken 12 Alıntı

Gerçek Bir Dünyalı: "Ben Marslı Değilim" - Bill Gates, Uzay Yarışıyla Neden İlgilenmediğini Açıkladı

Gerçek Bir Dünyalı: “Ben Marslı Değilim” – Bill Gates, Uzay Yarışıyla Neden İlgilenmediğini Açıkladı