in ,

YA ÇARE SİZSİNİZ YA DA ÇARESİZSİNİZ – Avucunuzdaki Kelebek

Bazen insan sürekli düşünür. Geleceğini, şu an ne yapması gerektiğini, doğru yolda ilerleyip ilerlemediğini… Özellikle boş kaldığım zamanlarda sürekli düşünüp duran biriyim. Fazla düşünmemek için genellikle kitap okurum. Yine böyle zamanların birinde Ahmet Şerif  İZGÖREN’in “Avucunuzdaki Kelebek” adlı kitabını okuyordum. Birden kitapta çok ilgimi çeken bir bölüm oldu:

“Dede ve torunu Mehmet, İstiklal Caddesi’nde günlük yürüyüşlerine çıkmışlardı. O sıcak yaz gününde, İstanbul’un en işlek kaldırımlarından birinde şehrin tüm gürültüsüne kapılmış yürürlerken yaşlı dedesi Mehmet’e dönerek “Cırcır böceklerinin sesini duyuyor musun?” diye sordu. Mehmet, “Hayır, duymuyorum.” diye cevap verdi ve Taksim Parkı’na doğru yürümeye başladılar. Parka geldiklerinde yaşlı adam, Mehmet’i büyük gölgeli ağaçlardan birinin yanına yanaştırarak az önce kaldırımda sorduğu soruyu tekrarladı,  “Cırcır böceklerinin sesini duyuyor musun?”, Mehmet sesi duyuyordu ve şaşkın bir ifadeyle dedesini yanıtladı, “Evet, duyuyorum.” Parktan çıkıp eve doğru yürümeye başladılar. Mehmet, dedesine “Cırcır böceklerinin sesini nasıl duydun?” diye sordu. Yaşlı adam aniden durdu, torununa döndü ve cebinden madeni bir para çıkardı, havaya fırlattı. Genç adam dikkatlice dedesinin yaptıklarını izliyordu. Hızlı adımlarla yürüyen birçok insan ve kalabalığın içinde, yere düşen paranın sesi yankılandı. İnsanlar dönüp sesin geldiği yöne doğru baktılar. Yaşlı adam kendisine dikkatle bakan torununa döndü ve “Cırcır böceklerinin sesini, onlara odaklanarak duydum. Neye odaklanırsan veya neyle daha çok ilgiliysen onu duyar ve görürsün.” dedi.

Neye odaklanırsan veya neyle ilgiliysen onu duyar ve görürsün. İşte bu söz, o günden sonra hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Aslında enerjimi nereye yönlendiriyorsam o olayı (iyi veya kötü) kendime yaklaştırdığımı ve bunun bazen gereksiz düşünmeme yol açtığını fark ettim. Ayrıca kendimi olumlu düşünce ve olaylara adapte ettikçe başarımın arttığını, hayata daha özgüvenli devam ettiğimi, sürekli düşüncelere dalıp kaygılanmamım azaldığını hissettim.

Her şeyi başarabilecek güç ve enerji içimizde var. Yeterki bu gücü ve enerjiyi gereksiz konulara yönlendirip kendimizi yıpratmayalım. Hayatımızla ilgili değerleri belirlediysek sadece onlara odaklanalım.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sarılmanın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Sarılmanın Gücü!

Sarılmanın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Sarılmanın Gücü!

Buca Vaillant Servisi