in , ,

Vicdan, İnsanın İçindeki Tanrıyken Siz Ateistleşiyorsunuz

İnsanda iyiyi kötüyü ayırt eden, iyilikten huzur, kötülükten azap duymasına yol açan, davranışları hakkında âdil bir yargıya iten duyguya “vicdan” denir.

Sözlük anlamını bir kenara bırakıp geçen gün vicdanın ne olduğunu tartıştık kuzenimle. Vicdanın insanın içinde bir karar mekanizması olduğunu ikimizde biliyorduk elbette. Sadece buna kim karar veriyor bu konuyu deştik. Vicdana sevk edecek tüm olaylardaki tutumumuza benliğimiz mi karar veriyor? Yoksa bu tutumumuza insanlık tarihi içinde oluşmuş ahlaki ve bilinç değerlerimiz mi yön veriyor.

Müşkül durumda gözüken ve ağlayan bir adam düşünün. İlk intibah olarak bu sizi üzecektir. Fakat o adamın bir yahudi, bir arap, vesaire olduğunu söylesem sizi ırkınıza ve ideolojik tavrınıza göre pek üzmeyebilir. (Örnek bazında kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem) Müşkül durumda olan kişi sizin sevmediğiniz bir komşunuz, anlaşamadığınız bir arkadaşınızda olabilir. Yine vicdani tutumunuza yön veren etkenler olacaktır ister istemez.
Demek istiyorum ki; vicdani tutumumuza yön veren bir sürü etken var. Çoğumuz öz düşünüp muhtemel bir vicdani karara varmıyoruz. Irkımız, hırsımız, ideolojimiz, tarafımız, coğrafyamız ve daha birçok şey vicdanımıza yön veriyor. Bu da bana kalırsa bizi “ben” olmaktan çıkarıyor. Neden içim karar verecekken dışım karar versin? Tabii özellikle birbirimizi yediğimiz şu dönemlerde öz vicdana çok ihtiyacımız var. Ama biliyorum ki her şeyi bir kenara bırakıp öz vicdanımıza ses vermek imkansız.

Tüm kavgaların, gürültülerin, öfkelerin ve hırsların sonucunda boşa olduğunu Uludağ’ın zirvesine çıktığımda anlamıştım. 2400 metre dile kolay… Oradan bakınca ne kadar küçüktük hatta bir hiçtik. Postumuz toprağa atılmadan evvel bu dünyada iyi şeyler yapmalıyız.

Polyannacılık ya da başka bir şey… İyiyi istemekten hiçbirimize zarar gelmez.
Bombaların, silahların kısaca bir canı yok edecek her şeyin birgün yok olması dileğiyle. Hepimiz içimizde ‘öz’ vicdanımızı arayalım.
Ne güzel demiş Victor Hugo;

“Vicdan, insanın içindeki tanrıdır.”

(ve siz ateistleşiyorsunuz!)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Siz Kimin Fikrinde İnce Bir Gülsünüz?

Ben Bitiyorum