in , ,

UZAY YOLUNDA LİSELİ BİR GİRİŞİMCİ: Atakan Erefe

UZAY YOLUNDA LİSELİ BİR GİRİŞİMCİ: Atakan Erefe

Bu yazımızda Türkiye’nin ilk lise düzeyi Uzay Havacılık Mühendislik ekibi olan Project S’in kurucusu, ayrıca BilimSenOl Platformu’nun kurucu ortaklarından biri olan girişimci Atakan EREFE’nin hikayesini kendi ağzından dinliyoruz. Neden Olmasın için hikayesini bizlerle paylaşmayı kabul eden ATAKAN EREFE’ye çok teşekkür ederiz. Keyifli okumalar. 🙂


Merhaba, ben Atakan Erefe.

17 yaşında bir girişimciyim. Müzikten tiyatroya, robotikten havacılığa, nanoteknolojiden biyolojiye birçok farklı alanda projeler vermiş; birçok lise düzeyi takımın, platformun ve ekibin kaptanlığını yapmış bir gencim.

Kendimi bildim bileli hep bir şeyler yaratmayı sevmiştim, bir şeyler keşfetmek veya öğrenmek değil, tam anlamıyla yaratmak.  Düşüncelerinde yaşayan birisi oldum hep, insanların birçok zaman “Çok düşünüyorsun Atakan, gerek yok.” dediğini hatırlarım. Yaratıcılığımı kullanmak, farklı bakış açıları getirmek, kafamdaki düşünceleri dışarı vurmanın en kolay yoluydu. Küçükken bunu resim çizerek, oyunlar kurarak yapardım şimdiyse liseli bir girişimci olarak bunu stratejiler çizerek ve ekipler kurarak yapıyorum. Liseye başladığımdan itibaren sayısız takımın kaptanlığını yapıp, sayısız başarı kazandım ve en önemlisi sayısız insanın hayatına dokundum.

İnternetten tanıştığımız bir grup arkadaşla çocuklara bilimi öğrettiğimiz BilimSenOl Platformu’nu kurduk, pek başarılı olmamış üç startup deneyimim oldu ve bu yolda çok fazla tecrübe edindim. Bunlardan en önemlisi de sanırım Türkiye’nin ilk lise düzeyi Uzay Havacılık Mühendislik Ekibi Project S’i (ProjectSat) kurmuş olmam.

Project S kurulurken Nano Uydu yapıp uzaya göndermek gibi hayallerimiz vardı. Bu hayalimizi gerçekleştirememiş olsak da çok daha farklı rüyalarda bulduk kendimizi. Türkiye’nin ilk lise uyduları olan Stranger Uydu serilerini başlattık. Stranger II uydusu ile dünyanın ilk Lise düzeyi yapay zeka entegresi olan model uydusunu yapmış olduk. Bunun yanında geçtiğimiz 10 Kasım’da “İstikbal göklerdedir!” diyerek Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş öğrencilere İTÜ ve Bahçeşehir ile birleşerek eğitim verdik, Türkiye’nin ilk lise model uydu fırlatımını yaptık. Bu kamp sonucu 9’u sorunsuz çalışan CanSat tipi 13 model uydu üretilmiş oldu. Böyle bir takımın kurucu kaptanlığını yapmak benim için büyük bir onur oldu.

Şu anda hedefim; genç yaşta büyük işler başarmış birisi olarak, kendim gibi bir şeyler başarmak isteyen ama nasıl yapacağını bilmeyen küçüklerime veya yaşıtlarıma sesimi duyurmak, konferanslarda konuşmalar yaparak hem takımımızı hem de diğer işleri anlatarak benim neden yapabildiğimi onların neden yapabileceklerini göstermek. Çünkü yaptığımız güzel işleri miras bırakmamız gerektiğine inanıyorum. Liseden mezun olduğumda üniversiteye geçerken ne kadar insanın hayatına dokunabildiysem kendimi o kadar başarılı bir öğrenci olarak göreceğim. Sınavlar, notlar, kupalar, sadece sayı belirtiyorlar ama paylaşmak, bence sevgi belirtiyor.

UZAY YOLUNDA LİSELİ BİR GİRİŞİMCİ: Atakan Erefe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SYGY #3 – Bir Ülkenin Kaderini Etkileyen Kaza – 1959 Adnan Menderes

Mitolojika Podcast Kapak Fotoğrafı

Mitolojika #8 – Sümer Mitolojisine Bir Bakış