in

Uyandığımızda Neden Sinirli ve Gergin Oluruz?

Uyandığımızda Neden Sinirli ve Gergin Oluruz?
Uyandığımızda Neden Sinirli ve Gergin Oluruz?

Birçok kişi uykuyu öyle çok seviyor ki, neredeyse hiç uyanmak istemeyecek kadar! Sabahları yataktan erken kalkıp işe veya okula gitmek onlar için tam bir işkence, hele ki tatil günlerinde erken uyandırılmışlarsa daha da mutsuz, gergin ve huysuz olurlar. Bazı zamanlarda ise  uykusuzluk ve gece boyunca bölünmüş bir uyku, kişiyi gün içerisinde aniden patlayabilir bir bomba haline getirebiliyor.

Güne nasıl başlarsak öyle devam eder!

Güne gergin ve sinirli başlayan bu kişileri, günün ilerleyen saatlerinde fark etmemiz hiç de zor olmuyor. “Bugün sol tarafından mı kalktın?” diye sorduğumuz tipler, tam olarak bu kişiler.

Uyku, fizyolojik bir gereksinim olduğu gibi, beyin içeriklerinin düzenlediği ve yenilendiği bir yaşam davranışıdır. Kaliteli, dinlendirici ve düzenli bir uykunun, güne olumlu yönde etkisi oldukça fazla olacaktır. Eğer uykunuz, kalitesizse ve dinlendirici değilse, gününüzü de olumsuz etkiler: Huzursuzluk, dikkat dağınıklığı, sinirlilik, huysuzluk, toleransta azalma, insan ilişkilerinde olumsuzluk, sersemlik gibi birçok belirti yaşanır.

Sabahları gergin uyanmanızın bir sebebi de biyolojik faktörlerdir. Sürekli olarak olumsuzluklara odaklanırsanız, hem kalitesiz bir uyku geçirirsiniz hem de ertesi gün, aynı olumsuzlukları beraberinizde getirirsiniz. Yarının güzel bir gün olacağına odaklanmanız hem daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır hem de sabah daha mutlu bir şekilde uyanmanızı sağlayacaktır.

Sürekli mutsuz ve sinirli bir ruh haliyle uyanıyorsanız, mutlu bir şekilde uyanmayı öğrenmeniz biraz zaman alabilir tabii. Sabah uyandığınızda, gün içerisindeki olumsuzlukları hemen aklınıza getirmek yerine “Bugün güzel bir gün olacak.” düşüncesi, sizi motive eder ve güne hazırlar. Yatağa girmeden önce kendinizi güzel bir uyku için mental olarak hazırlayın. Uyku saatinizden 2 saat önce, yemek yemeyi ve kafein içeren içecekler tüketmeyi bırakın. Yatacağınız odanın karanlık olmasında fayda var ancak perdenizi biraz aralayabilirsiniz. Bırakın güneş sizi uyandırsın ve güneşin doğal ışınları beyninize sinyal göndererek melatonin ve adrenalin hormonları salgılanmasına yardımcı olsun. Bu sayede, güne başlamak için daha hazır ve daha motive hissedersiniz, alarm çalmaya başladığında yataktan çıkmak daha kolay olacaktır. Alarmınızı sürekli olarak erteleme alışkanlığınız varsa, bu alışkanlığı bırakmayı denemeli ve uykudan uyanma saatinizi değiştirmemeye özen göstermelisiniz. Uyku sırasında, vücudumuz su kaybeder ve bu durum bizleri aşırı halsiz kılar. Eğer başucunuzda su bulundurursanız ve sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içerseniz, bunun bedeninize vereceği enerjiyi ve ruhunuza vereceği neşeyi hemen hissedeceksiniz.

Uyandığımızda Neden Sinirli ve Gergin Oluruz?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Formula 1 – Paddock #12 – İtalya GP Sonrası – Ne Yapıyorsun Vettel? – Fanatizm’e HAYIR

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri; Machu Picchu Antik Kenti

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan Biri: Machu Picchu Antik Kenti