in ,

Tüm Gün Daha Mutlu Olmak İçin Sabahları İlk Olarak Yapmanız Gereken 5 Şey

Tüm Gün Daha Mutlu Olmak İçin Sabahları İlk Olarak Yapmanız Gereken 5 Şey

Sabahları, uykulu hissetme eğiliminde olan birçok insan için çoğu zaman huzursuz hissettiklerini fark etmek zor değildir. Ve evet, aşırı yorgun ve stresli olduğunuzda hemen neşelenmek zordur – ne yazık ki çoğu, kontrolümüzün dışındadır.

Ancak mutluluk uzmanları, insanların sabahları uygulayabilecekleri ve gün boyunca nasıl hissettikleri üzerinde derin bir etkiye sahip olacak basit alışkanlıklar olduğunu söylüyor. Bunlar, genel zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek kolay ince ayarlardır.

Genel günlük mutluluğunuzu değerlendirmeye ve gün boyu ruh halinizi iyileştirebilecek bazı yeni uygulamaları dahil etmeye hazır mısınız? İşte dikkate alınması gereken beş strateji:

1- Sağlıklı bir alışkanlık seçin ve bunu her sabah yaptığınızın şeyin yerine koyun.

Bu ilk ipucu oldukça açık ve net. Çünkü gerçek şu ki, insanların mutluluğu arttırmak için kullanabilecekleri birçok kanıta dayalı strateji var.

Bu yüzden, meditasyon yoluyla farkındalık geliştirmek için biraz zaman ayırabilirsiniz. (Basit bir strateji: Gözlerinizi kapatın ve 10 kez derin nefes alın.) Ya da egzersizi günlük rutininize dahil etmenin mutluluğu arttırmaya yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar ilginizi çekebilir. Belki de her sabah birkaç saniyenizi ister bahçenizdeki çimlere, ister şehrin üzerindeki gökyüzü olsun, pencerenizin dışında gördüğünüz doğaya odaklanarak geçirmek istersiniz.

Psikiyatrist Murray Zucker’a göre, size yardımcı olabilecek pek çok farklı sağlıklı alışkanlık var. Burada anahtar kelime “başlamak”. Bir sağlıklı alışkanlık edinmek ve onu rutininize eklemektir.

Yani belki her sabah kalkarsınız, tuvalete gider ve yatağınızı hazırlarsınız. Bu rutindeki bir anı (diyelim ki, yatak yapma) geliştirmek istediğiniz alışkanlığa (belki de 10 sayfa kitap okumak) ile değiştirebilirsiniz. Bunu zaten yaptığınız bir şey ile değiştirirseniz, ona bağlı kalma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır. Zucker, tutarlılığın gerçekten de mutluluğu arttırmanın anahtarı olduğunu söylüyor.

“Yavaş başlayın ve yavaş yavaş ilerleyin.” diye ekliyor Zucker. İnsanları, mevcut rutinlerine bağlamak istedikleri yeni bir alışkanlıkla başlamaya ve ardından o yoldan gitmeye teşvik ediyor.

2- Telefonunuzu odanızdan çıkarın.

Müşterileri ile pazarlık konusu olmadığı için bunda ısrar ettiğini söyleyen bir yaşam koçu olan Allison Task, “Odanızda teknolojik alet olmasın.” diyor. Bunun nedeni, sabah ilk iş olarak telefonunuza (veya tabletinize ya da bilgisayarınıza) baktığınızda, gerçekten ilk iş olarak dış dünyayı ruh halinizin durumunu belirlemeye davet ediyorsunuz, diye ekliyor.

Ve gerçekten de teknolojik aletlerin mutluluğu engellediği fikrini destekleyen pek çok kanıt var. Çalışmalar, sık sosyal medya kullanımının zaman içinde mutluluğu azalttığını gösteriyor. Ayrıca yüksek sayıda e-postaların genel mutsuzluk haliyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Daha fazlası, teknolojik aletler, insanların genel mutluluk duygusuyla derinden bağlantılı olan uykuyu kötü etkileyebilir.

“Uyku koskoca bir etken.” diyor Task. Çocuğunuzun sabahları odanıza ne zaman girdiğini veya alarmınızın ne zaman çalmaya başladığını kontrol edemeyebilirsiniz, ancak en azından teknolojik aletleri odanızdan uzak tutarak uyku kalitenizi korumaya çalışabilirsiniz.

3- Kendinizle iletişim kurun.

Zucker, insanların, özellikle sabahları gelecek konusunda gergin veya stresli hissettiklerinde, kendi kafalarında kendileriyle konuşmak için çok zaman harcadıklarını belirtti. Zucker, bu basit tekniği kullanarak kendi kendine konuşmanın ve kendi kendini düzeltmenin büyük bir hayranı: ismini söyle.

“Eğer kendi iç konuşmanızda kendi isminizi kullanırsanız, bilişsel tavsiyelere uyma olasılığınız daha yüksektir” diye açıkladı Zucker.

Örneğin, işte büyük bir sunumunuz varsa ve sabahı kendinizi dışarı atıp, başarısız olacağınızı söyleyerek geçirdiğinizi fark ederseniz, kendinizi oldukça gergin hissedersiniz.

Ama şöyle derseniz: “Bunu daha önce yaptın. Bunu yapmaktan hoşlanıyorsun.” Kendi düşüncelerinizi gerçekten kontrol edebilirsiniz, bu da sizi gün boyunca daha büyük mutluluklar için hazırlayabilir.

“Sadece kendi isminizi kullanmak çok yardımcı olabilir.” diye ekledi Zucker.

4- Sosyal olun.

Olumlu hisler hissettiğiniz biriyle iletişim kurun. Bu gerçekten herhangi biri olabilir – eşiniz, çocuğunuz, aile üyeniz veya arkadaşınız.

Bu “Sosyal temas”ın ne olduğu gerçekten kişiliğinize ve programınıza bağlıdır. “Meşgul biri için bu bir telefon görüşmesi veya bir mesaj olabilir. Daha fazla vaktiniz varsa, güne başlamak için bir fincan kahve içmek için biriyle buluşmak gerçekten büyük bir destek.” diyor Zucker.

Ancak araştırmalar, biriyle gerçekten buluşmasanız veya ona bir mesaj atmasanız bile, onların iyi yönlerini düşünmenin bile yeterli olabileceğini gösteriyor. Araştırma bilimcisi olan Cortland Dahl, “Basit bir takdir etme ile başlayabilirsiniz.” diyor. Sadece bir arkadaşınızı veya sevdiğiniz birini aklınıza getirin, sonra bilinçli olarak onlar hakkında gerçekten değer verdiğiniz şeylere odaklanın.

5- Minnettar olun.

Sabahları mutluluğu arttırmaya yardımcı olabilecek çok çeşitli alışkanlıklar olduğu doğru olsa da, araştırmacılar, çok güçlü olduğu için tekrar tekrar bir alışkanlığa dönme eğilimindedir: minnettarlık.

Bir araştırmada, hafta boyunca minnettar oldukları şeyleri günlüğe kaydeden insanlar, mutluluk ölçülerinde, bunun yerine rahatsız oldukları şeyleri not edenlere göre çok daha yüksek puan aldılar. Ve günlük bir minnettarlık aktivitesi, fiziksel sağlığın iyileştirilmesine bile katkıda bulunabilir – ki bu da genel mutluluk duygularına katkıda bulunur.

Sabah rutinlerinizde minnettar kalmanın birçok farklı yolu vardır, ancak bu yol basit ve uygulanabilir olmalıdır.

Tüm Gün Daha Mutlu Olmak İçin Sabahları İlk Olarak Yapmanız Gereken 5 Şey

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

78 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albert Einstein Hakkındaki 5 Büyüleyici Gerçek

Albert Einstein Hakkındaki 5 Büyüleyici Gerçek

Yaklaşan Uzay Projeleri NASA’nın Artemis Projesi ve SpaceX’in Mars Projeleri

Yaklaşan Uzay Projeleri: NASA’nın Artemis Projesi ve SpaceX’in Mars Projeleri