in

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu – Yeme Atakları

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu - Yeme Atakları

Yeme bozukluklarıyla yaşamak zordur. Savaşmak istemezsin kaybetmek de istemezsin, kabullenmek istemezsin fakat reddedemezsin de. Psikolojinizin derinliklerinde yer edecek o yeme hayali sizinle daima kalacaktır.

Ye, pişman ol, daha fazla ye, pişman ol!

Kurallar basit ve kulağa hoş gelebilir fakat bu, ruhsal bir hastalığa bürününce asıl acı kendini orada hissettiriyor.

Psikolojisi yıkılmak üzere olan insanlarda daha fazla görülen bu hastalık, herhangi bir sebebi olmadan da gerçekleşebiliyor.

Kişi ilk önce içinde boşluk hissediyor, daha sonra içindeki o koca boşluğu yemek ile dolduracağına inanıyor, hırs ile yiyor. Beyine doygunluk hissi gitmesine rağmen yemeye devam ediyor. Bu noktada kişinin vereceği tepki kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kimi ağlaya ağlaya yemeye devam eder, kimi ise o anlık yemeyi bırakır ve gün boyunca bu atakları duraklaya duraklaya devam ettirir.

Ye, pişman ol, daha fazla ye, pişman ol!

Anlık verdiği berbat bir pişmanlıktan sonra sonucunda size hissettirdiği acı, normal bir biyolojik hastalığın vereceklerinden daha bayattır. Gece uyuyamaz, susadığınız halde su içemez, hatta ayakta bile zor duracak hale gelirsiniz. Tüm bunların sonucunda kilo almak da cabası…

Bu hastalıktan muzdarip birçok kişi, içinde tuttuğu suçluluğu biraz olsun hafifletmek için yeme atağından sonraki günlerde kişi kendini kıtlığa sokar ve aç bırakır. Bu açlık birkaç gün kadar sürer ve en nihayetinde kişi bu açlığa dayanamayacağını hissettiğinde tekrar bir yemek atağı geçirir ve bu kısır döngü, bir uzman tarafından yardım alınmadığı sürece devam eder.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu - Yeme Atakları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mitolojika Podcast Kapak Fotoğrafı

Mitolojika #6 – Lethe

Dyt. Selen Demir ile Sağlık Olsun #9 – Ödem Ve Su Tüketimi