in ,

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Başarılı 3 Girişimcisi

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Başarılı 3 Girişimcisi Thomas Edison

Herhangi bir atılımda bulunmak demek belirsizliklerle ve zorluklarla dolu bir yola adım atmak demektir. Bu yolun sonunda bazı girişimler büyük başarılar elde ederek adını dünya tarihine altın harflerle yazdırabildiği gibi, bazı girişimler de başarısızlığı göğüslemek zorunda kalabilir.

Kurdukları şirketler ile dünya tarihine adlarını altın harflerle yazdıran 3 girişimciyi sizler için listeledik. İşte, girişimcilere ilham olabilecek tarihin gelmiş geçmiş en başarılı 3 girişimcisi;


Thomas Edison

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Başarılı 3 Girişimcisi Thomas Edison

Çoğumuz onu ampulün mucidi olarak biliyor olsak da, Thomas Edison yapmış olduğu devasa yatırımlar ile ön plana çıkan girişimcilerden bir tanesidir. Kendisi ile ilgili sıra dışı spekülasyonlara rastlıyor olmamız da aslında yine Thomas’ın gerçekleştirdiği atılımlarda ne denli başarılı olduğunu kanıtlar niteliktedir. 

Thomas, 1847 yılında 7 kardeşten oluşan bir ailenin en küçük üyesi olarak hayta gözlerini açmıştır. Hollandalı bir anne ve Kanadalı bir babanın 7. çocuğu olarak dünyaya gelen Edison, henüz 7 yaşındayken öğrenme güçlüğü olması sebebiyle eğitim görmüş olduğu okuldan uzaklaştırılmıştır.

Henüz 12 yaşındayken trenlerde meyve ve dergi satan Edison, ailesinin evinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurmuş ve bununla yetinmeyerek kendi imkanları ile telgraf aleti üretmiştir. Başından geçen bu olaylar onun 1987 yılında ampulü icat etmesi, Swan Elektrik Aydınlatma Şirketini kurması ve onlarca cihazın mucidi olmasını sağlamıştır.


Henry Ford

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Başarılı 3 Girişimcisi - Henry Ford

Thomas Edison’un komşusu olan ve ömür boyu onunla arkadaşlığını sürdüren Henry Ford, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcileri arasında yer almayı en çok hak eden isimler arasındadır. Girişimci olma hayali kuruyorsanız Henry Ford’un yaşamından ilham almanız size sıra dışı bir deneyim katacaktır.

Henry, henüz 39 yaşında geliştirdiği basit yürüyen bant teknolojisini Ford marka araçlara kadar genişletmiş ve günümüzde otomobil piyasasını domine eden Ford markasının kurucusu olmuştur. Bu girişimi ile Fordizm adında bir endüstriyel akım bile başlatan Henry Ford, yakın geçmişin en büyük girişimcileri arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Henry Ford’dan Başarıya ve Mücadeleye Dair İlham Veren 17 Alıntı


Madam C. J. Walker

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Başarılı 3 Girişimcisi - Madam C.J. Walker

Bir kadın girişimciyseniz toplumsal baskı ve toplumsal dinamikler gibi temel sorunlar ile mücadele halindeyseniz Madam C J. Walker size benzersiz bir ilham kaynağı olabilir.

Walker, kendi kendine milyoner olan ilk kadın girişimcidir ve bu girişimi tecillidir. Kadınlara özel olarak geliştirmiş olduğu kozmetik ürünlerinin ilham kaynağı, yaşamış olduğu kasabanın pazarında kozmetik ürünü eksikliğinin getirdiği küçük ve basit bir fikirdir.

Walker’ın hikayesini anlatan bir dizi bile çekilmiştir. “Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker” isimli mini dizeye Netflix üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

15 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UNICEF İyi Niyet Elçisi Audrey Hepburn'den Güzelliğin Tarifi

UNICEF İyi Niyet Elçisi Audrey Hepburn’den Güzelliğin Tarifi

Yataktan Bütün Enerjinizle Çıkmanızı ve Gününüzün İyi Geçmesini Sağlayacak 5 Alışkanlık

Yataktan Bütün Enerjinizle Çıkmanızı ve Gününüzün İyi Geçmesini Sağlayacak 5 Alışkanlık