in ,

Tanıdığın En Hevesli En Pozitif İnsan Ol

Tanıdığın En Hevesli En Pozitif İnsan Ol
Tanıdığın En Hevesli En Pozitif İnsan Ol

Annemle babam, gençliğimde benden harika tavsiyeleri hiç esirgemedi ama rahmetli babamın söylediği bir sözü asla unutamıyorum. Bu söz, hayata yönelik bakış açımı ve yaklaşımımı her şeyden çok değiştirdi, şöyle demişti:

“Tanıdığın en hevesli insan olursan, çok hataya düşmezsin.”

Bunu söylerken yüzünde hep ince bir gülümseme olurdu, sanki bana sonsuz güç kazandıracak bir şey söylüyor gibiydi. Haklı da çıktı.

Heves, bir konuda çoğu zaman en önemli farkı yaratan güdüdür; işler zora düştüğünde seni ayakta tutar, etrafındakilere güç verir, ciddi şekilde bulaşıcıdır ve hızla alışkanlık halini alır.

Karşılığında, o heves ettiğimiz her şeye fazladan yüzde beş gibi bir parıltı ekler. Hayat ise sık sık bizi bitiş çizgisinden eve götürecek o fazladan parçalar arasında kazanılır ya da kaybedilir.

Hatta ben hevesli olmanın insanların hayatında o kadar büyük ve olumlu bir etki yaratacağına inanıyorum ki, bu konun okullarda müfredata koyulup öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Nihayetinde kafası çalışan işverenlerin aradığı en önemli özelliklerden biri bu.

Şimdi bir adayla mülakatta olduğunu düşün. Gelmiş sana çok erken uyanmayı ve işe ilk gelen olmayı ne kadar sevdiğini anlatıyor. Yüzünde eksik olmayan gülümsemesiyle insanların güne iyi başlaması için elinden geleni yapacağını, çalışma arkadaşlarını her gün bir bardak kahveyle karşılayacağını söylüyor. Tek istediği ise sana ne kadar sıkı çalışabileceğini ve o son birkaç metreyi var gücüyle koşabileceğini göstermek…

“Vay be! Yarın gel başla.” dersin, değil mi? Ben olsam kağıt üzerinde mükemmel görünen binlerce adayım olsa bile, şansı bu çocuğa veririm.

Peki “hevesli olmayı” nasıl öğreteceğiz?

Her şeyden önce örnek olarak ve ödüllendirerek..

Hevesli olmaya teşvik etmek, çalışanlarımla yaptığım en önemli detaylardan biri… Okulda çok başarılı olamayıp kendini gösteremeyen çocuklara bu mesajı iletebilirsem, özellikle de işler zorlaştığında ve diğerleri sızlandığında yaptıkları her şeyde hevesli olarak, hayat sınavında en yüksek notu almalarını sağlayabilirsem, geleceklerinde de çok önemli bir fark yaratabilirim.

Başarı her zaman kaliteli bir tavrı izler. İkisi hep birbirini çeker.

En hızlı, en zinde, en güçlü veya en akıllı olmayabilirsin ama seni, tanıdığın en hevesli insan olmaktan alıkoyan hiçbir şey yok. Bu yüzden hevesli olmayı günlük bir karar haline getir. İçinden gelmese bile hevesli olmaya çalış.

Hepimiz hayatta kendi tavrımızı seçeriz ve pozitif bir yaklaşım seçmenin arkasındaki en iyi sebeplerden biri de alternatifidir. Yani olaylara, pozitif bir yaklaşımı tercih etmezsen, kötü bir yaklaşımın olur. Hatta daha kötüsü; yavan, tatsız, kayıtsız bir tavrın olur.

Madem her günü verimli geçirmek için hayata karşı bir tavrın olması gerekiyor, harika bir tavır seçmeye ne dersin? Haydi, her güne pozitif başlayıp hevesini hayatının bir parçası haline getir! İnsanlar bu özelliğinle seni daha çok sevecek ve hep böyle hatırlayacak.

Sonuçta kim hevesli insanlarla çalışmayı sevmez ki…

Ben çok seviyorum!

Tanıdığın En Hevesli En Pozitif İnsan Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır, güvenlik amacıyla istenmektedir.

Netflix and RTÜK

Delilik Podcast Kapak Fotoğrafı

Konuk: Aykut İbrişim, Podcast’ten Para Kazanmanın Sırları, Amerika’da Torpil Yaptırmak, Youtube