in ,

Takip Edilmeye Değer Bir Liderin 4 Özelliği

Takip Edilmeye Değer Bir Liderin 4 Özelliği

Liderliğin tanımı ve “lider olmak” için yapılması gereken şeyler herkes için farklı olabilir. Ancak ben, aşağıda yazmış olduğum notları tam anlamıyla uyguladığım her an, kendimi çok gururlu ve huzurlu hissediyorum çünkü bunları uyguladığım zaman iyi bir lider olabildiğimi hissediyorum. Tabii bunu benim hissetmem yeterli değil, önemli olan çalışanlarımın da böyle hissetmesi. Lafı daha fazla uzatmadan konuya geçeceğim, “lider olmak” söz konusu olduğunda, tekrar ve tekrar ortaya çıktığını gözlemlediğim dört özelliğe hep birlikte bakalım.


1. Eleştirilere ve yeni fikirlere açık olun.

Liderlik, hayat boyu devam eden sürekli bir iştir. Güçlü liderlerin en önemli özelliklerinden biri de eleştirilere ve yeni fikirlere açık olmalarıdır. Siz de eleştiriye açık olmalı ve etrafınızı, fikirlerini özgürce dile getirebilen insanlarla çevirmelisiniz.

“Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?”, “Nerede hata yaptım?”, “Bir dahaki sefere nasıl doğru yapabiliriz?”. Büyük liderler, farklı bakış açılarılarını, bilgi edinmek ve gözden kaçırmış olabileceği şeyleri görmek için kullanır. Çeşitli görüşleri dikkatle dinleyin, kim çalışanlarından duyduğu yalanlar sayesinde mutlu olmak ister? Bu yalanları söyleyen ve bu yalanları duymaktan hoşlanan kim başarılı olabilir? 


2. Ekibinize güvenin ve yaratıcı olabilmeleri için onlara alan bırakın.

Bir iş yerinde takım çalışması, yenilikçilik ve yaratıcı düşüncenin olması için tek bir şeye ihtiyaç vardır; güven. İyi liderler şu mantığı benimsiyor; “İnsanlara nasıl yapacaklarını asla söylemeyin. Onlara ne yapacaklarını söyleyin ve sizi yaratıcılıklarıyla şaşırtmalarına izin verin.”

Takım arkadaşlarınıza yol haritasını verdiğinizde, onlara, yeni fikirler üretebilecekleri özgür bir alan bırakmazsınız. Çalışanlarınızı güçlendirmek ve onların kendini geliştirmesi için alan bırakmak yapılacak en doğru şeydir. Ekibinize güvenin ve yaratıcı olabilmeleri için fırsat verin. İş yerine her zamankinden daha istekli, daha özgür ve daha keyifli geleceklerdir.

Takip Edilmeye Değer Bir Liderin 4 Özelliği


3- İletişim kurarken kesin ve net olun.

En iyi liderler, genellikle işleri en basit şekile indirgeyenlerdir. İnsanların gün içerisinde yapacak, okuyacak, dinleyecek ve düşünecek çok fazla şeyi var. Sonuç olarak, karmaşık fikirleri ve argümanları yalın ve net bir dil ile karşımızdaki insana aktarmalıyız. Örneğin, telefon ekranının tamamını kaplayacak bir mail yollamak yerine, aynı ekranın yarısını kaplayacak “net” bir mail çok daha iyi olacaktır. İletişim söz konusu olduğunda yalın ve net olmak her zaman iyidir. 


4- Korkularınızı özümseyin ve onlardan öğrenin.

Her canlının olduğu gibi, büyük liderlerin de korktukları ve çekindikleri şeyler olabilir. Normal insanlarla liderler arasındaki fark şu ki; liderler, korkularını kabul ediyor ve onlardan yeni şeyler öğrenmek için çaba sarf ediyor.

Dünyayı değiştirmek ve insanların peşinizden gelmesini sağlamak kolay bir iş değil. Andrew Jackson’ın çok meşhur bir sözü vardır, muhtemelen daha önce siz de duymuşsunuzdur; “Cesaretli bir adam, tek başına çoğunluğu oluşturur.” İşte, büyük liderler bu sözü benimsiyor ve korkularına boyun eğmek yerine onlarla yüzleşiyor.


O zaman,

İyi bir lider sadece kendi hatalarından değil, kendisinden önce gelenlerden de ders alır. Her günü bir öğrenme fırsatı olarak görürken, kendini ve başkalarını kolayca affedebilir. Ama hepsinden önemlisi, güvenilirdir. Ekip arkadaşlarımla zor zamanlarımız oldu, anlaşmazlıklarımız oldu, kırgınlıklarımız oldu fakat asla bana sırtlarını dönerler mi diye şüphe etmedim. Onlarca kötü hadise yaşanabilir ancak her şey bittikten sonra geriye kalan ve yeniden bir araya gelmenizi sağlayan tek şey güvendir.

Yukarıda yazan bu notları tam anlamıyla gerçekten uyguladığım ve iyi bir lider olmaya çaba gösterdiğim her an, kendimi çok gururlu hissediyorum.

Bu süreçten öğrendiğim son bir şey varsa o da şudur; “Onların yanında olabilmek için kendine iyi bak. Onlara daha da iyi bak.”

Takip Edilmeye Değer Bir Liderin 4 Özelliği

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye’ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI’dan 46 Muhteşem Alıntı

Yarım Öykü