in ,

Stresle Nasıl Baş Edilir? Stresi Kucaklayın

Stresle Nasıl Baş Edilir? Stresi Kucaklayın
Stresle Nasıl Baş Edilir? Stresi Kucaklayın

Stres seviyemizi azalttığını iddia eden ürünler altın çağını yaşıyor. Yetişkinler için boyama kitapları, stres çarkları, stres küpleri vb. birçok ürün gibi. Son birkaç yıldır bu ürünler, stresimizi hafifletmek için pazarlanmakta ve piyasaya sunulmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda, dünyanın en büyük kozmetik firmalarından olan Estée Lauder, stresi hafiflettiğine inanılan ürünleri çıkarmış ve oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmıştı.

İnsanların, streslerini azaltma çabaları yeni bir şey değil: Çin Hanedanlığı’nın, savaş esnasında askerlerinin stres seviyelerini düşürmek amacıyla askerlerine, kırmaları için ceviz dağıttığı bilinmektedir. Süregelen tüketim kalıplarımız, zihinlerimizi sakinleştirecek şeyler karşılığında ücret ödemeye hazır.

Peki ya bu stresi yok etme arzusu kısmen yanlış yönlendirilmişse? Eğer stres kaçınılmaz ise, onu yok etme girişimlerimizden vazgeçip, yaşamın temel bir parçası olarak benimsemeyi öğrensek daha iyi olmaz mı?

Araştırmacılar, stresli insanların kalp hastalıklarına, uyku sorunlarına, depresyona ve bir dizi başka hastalıklara daha yatkın olduğunu söylesede, diğer araştırmalar daha şaşırtıcı bir bulgu ortaya çıkardı: Kötü sağlık sonuçları, stresli olmaktan ziyade stresimizi nasıl gördüğümüzle alakalı.

2011 yılında, Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, stresin sağlıkları için zararlı olduğunu düşünen insanların, stresi zarar verici olarak görmeyen insanlara göre daha önce öldüğü tespit edildi. 1960’ların sonlarında kabaca 10.000 İngiliz memurunu izleyen ve 1980’lerin sonuna kadar onları takip eden ünlü Whitehall çalışması da benzer bir sonuca ulaştı.

 

Hayatın getirdiği stresi kabullenmeyi ve bu kabullenişin içinde de huzur bulunabileceğini öğrendim. -Lee Lipsenthal

 

Psikolog ve Stanford öğretim görevlisi Kelly McGonigal, “The Upside of Stress” adlı kitabında, stresin ve mutluluğun aynı anda var olabileceğini ve sıklıkla da birlikte bulunduğunu savundu. McGonigal’ın “stres paradoksu” olarak nitelendirdiği araştırmaya göre, refah düzeyi yüksek ülkeler, aynı zamanda en yüksek stres seviyelerine sahip ülkeler. Buna göre, mutsuz insanların stres seviyeleri, mutlu insanlara göre daha az.

Sorun şu ki, stresle işe yaramaz yöntemlerle mücadele etmeye çalışıyoruz. Sarhoş oluyoruz, kafamızda sürekli en kötü senaryoyu canlandırıyoruz, erteliyoruz ve böylece, kendimizi problem kuyusuna bırakıyoruz. Ancak stres, olumlu şekildelerle de ele alınabilir.

Toronto’daki McGill Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Hans Selye,  “olumlu stres” kavramına öncülük etti. “Büyük problemlerinizin üstsesinden gelmek sizi zorlayabilir ve gözünüzde büyüyebilir ancak zor bir görev tamamlandığınızda daha büyük bir memnuniyet duygusuna erişirsiniz.” diyor profesör Selye. Örneğin, 2017’deki bir çalışmaya göre insanlar, streslerini bir engel gibi görmek yerine bir motivasyon aracı olarak kullandıklarında, daha fazla sebat gösterdiler ve daha fazla mutlu oldular.

Öyleyse, stresle baş etmenin en iyi yolu, onun hakkında nasıl düşündüğümüzü tekrar gözden geçirmek olabilir: Boyama kitapları, stres çarkları, stres küpleri veya avuçlarınızdaki cevizler stresinizi ortadan kaldırmaz. Stres basitçe kaybolmaz, önce biz istemeliyiz.

Stresle Nasıl Baş Edilir? Stresi Kucaklayın
Tutku bizi buraya getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kol Bozuk #6 – KONU DIŞI BOŞ #2 – Rekabetçi Oyunlar

Formula 1 – Paddock #11 – Belçika GP Sonrası – Hubert – Sonunda Ferrari – İtalya GP Öncesi