in

Steve Jobs’un Verdiği En İyi Tavsiyeler

Steve Jobs'un Verdiği En İyi Tavsiyeler

Dünyanın her yerindeki girişimciler Steve Jobs’a hayranlık duyuyor ve bunun iyi bir nedeni var; o, teknoloji endüstrisinde tamamen devrim yaratan cesur bir vizyonerdi. Bugün bile, ölümünden yıllar sonra bile insanlar Steve Jobs’u taklit etmeye değer bir rol model olarak görüyorlar. Neyse ki, geçmiş röportajlar ve konuşmalar yoluyla ondan öğrenmeye devam edebiliyoruz. Sağladığı değerli tavsiyeler, yeni nesil yenilikçilere rehberlik ediyor.

Başarılı olmak için tutkulu olduğunuz bir iş bulun.

2007’deki D5 Konferansı sırasında bir dinleyici Steve Jobs’a girişimcilere değerli şirketler kurma konusunda ne tür bir tavsiye verebileceğini sordu. Jobs soruyu açıkça cevapladı: Başarılı olmak için yaptığınız iş konusunda tutkulu olmalısınız.

Jobs cevabını verirken, bu tavsiyenin geniş çapta dağıtıldığını ve genel olarak doğru kabul edildiğini kabul etti. Gerçek anlamı, Jobs başarısının neden yaptığınız işi sevmeye bağlı olduğunu açıkladığında geldi –  çünkü azimle devam etmenin tek yolu bu.

İlginizi Çekebilir: Dünyayı Değiştiren Bir Deha: Steve Jobs

Jobs’un açıkladığı gibi, bir iş kurmak kolay bir şey değildir. Başarılı olmak için, çok çalışmalı ve uzun bir süre boyunca pes etmeden tekrarlanan zorlukların üstesinden gelmelisiniz. Devam eden bu zorluklarla karşılaştıklarında çoğu insan pes edecek. Ancak yaptığı işi sevenler, dış ödüllerle değil, tutkularıyla harek ettikleri için devam edebileceklerdir.

Merakınızın ve sezginizin size yol göstermesine izin verin.

Steve Jobs, 2005 yılında Stanford Üniversitesi’ndeki konuşmasında, içgüdülerinize güvenmenin ve merakınızı takip etmenin önemini vurguladı. Jobs, öğrencileri o sırada pratik görünmese bile ilgi alanlarının peşinden gitmeye teşvik etti. Başarısının çoğunun bu felsefeye bağlı olduğuna inanıyordu.

Bu noktayı açıklamak için Jobs, Reed College’dan ayrıldıktan sonra neler olduğunu anlattı. Artık belirli ders gereksinimlerini karşılama konusunda endişelenmesi gerekmediğinden, Jobs, ilgisini çeken dersleri dinlemekte özgürdü.

Örneğin, Jobs kaligrafi üzerine bir ders aldı. Sınıfı büyüleyici buldu ama o zamanlar pratik bir amaca hizmet etmiyor gibiydi. Jobs, hayatına dönüp baktığında, bu dersin önemini ancak daha sonra anladı; ona daha sonra Macintosh bilgisayarı tasarlarken uyguladığı harika bir tipografi anlayışı kazandırmıştı.

Jobs, merak ve sezginin güvenilir rehberler olduğuna inanıyordu. Her kararın nereye götürdüğünü göremeseniz bile, merakınızın ve sezginizin size doğru yolda rehberlik ettiğine inanmalısınız.

Steve Jobs'un Verdiği En İyi Tavsiyeler

Başkalarının beklentilerini görmezden gelin.

Steve Jobs, insanlara başkalarının dayattığı sınırlamaları görmezden gelmelerini ve kendi hayatlarını yaratmalarını defalarca tavsiye etti. 1994 yılında yaptığı bir röportajda Jobs, toplumun sınırlarının yanlış doğasını tartıştı ve insanların bu sınırlamaları sorgulaması gerektiğine olan inancını belirtti. İnsanların, normlara meydan okumaya istekliyseler, kendi hayatlarını ve başkalarının hayatlarını değiştirme gücüne sahip olduklarına inanıyordu.

Steve Jobs, Stanford konuşmasında bu konudan bahsetti. “Zamanınız sınırlı, bu yüzden başka birinin hayatını yaşayarak boşa harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşamak olan dogmalarla kapana kısılmayın. Başkalarının fikirlerinin gürültüsünün kendi iç sesinizi bastırmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi, kalbinizi ve sezgilerinizi takip etme cesaretine sahip olun. Onlar bir şekilde, gerçekten ne olmak istediğinizi zaten biliyorlar. Geri kalan her şey ikincildir.”

Başarısızlık korkusunun üstesinden gelin ve harekete geçin.

Steve Jobs, 1994 yılında yaptığı bir röportajda başarısızlığı tartıştı. Jobs, röportajda Hewlett Packard’ın kurucu ortağı Bill Hewlett’i gecenin bir yarısında evindeyken aradığını anlatıyor. O sırada sadece 12 yaşında olan Jobs, Hewlett’in bir frekans sayacı oluşturmak için kullanabileceği bir parça olup olmadığını sormak için aradı. Hewlett, Jobs’a yalnızca istediği parçaları vermekle kalmadı, aynı zamanda onu bir sonraki yaz çalışması için işe aldı.

Jobs bu örneği, başarının yalnızca harekete geçmeye ve istediğiniz şeyinden peşinden gitmeye istekli olduğunuzda geldiğini göstermek için kullandı. Jobs, Hewlett’in cevabından korkmak ve bahaneler üretmek yerine şansını denedi ve bu, karşılığını verdi. Jobs röportajda şöyle diyor: “Bir şeyler yapan insanları, onlar hakkında rüya gören insanlardan ayıran şey bu: harekete geçmelisin ve başarısız olmaya istekli olmalısın.”

Bir ‘Son’ olduğunu unutmayın.

Steve Jobs, kendi ölümlülüğünüzün sürekli olarak farkında olmanın nasıl bir şey olduğunu biliyordu. Kendisine ilk olarak 2003 yılında kanser teşhisi kondu ancak Ekim 2011’e kadar hastalığa yenik düşmedi. Ancak daha teşhis edilmeden önce Jobs her günün önemli olduğunu anladı çünkü bu gezegende zamanımız sınırlıydı.

Jobs bu değerli bilgeliği 2005 konuşmasında aktardı. Jobs, kitabında 17 yaşındayken hayatı boyunca yol gösterecek bir alıntıyı nasıl okuduğunu anlatıyor. Alıntı şuydu: “Eğer her günü son gününmüş gibi yaşarsan, bir gün kesinlikle haklı çıkmış olacaksın.”

İlginizi Çekebilir: Ford, Disney ve Jobs Gibi Efsanelerden Şirketinizi Başarıya Taşıyacak Dört Öğreti

Jobs daha sonra bu alıntının hayatını şekillendirmeye nasıl yardımcı olduğunu şöyle açıkladı: “O zamandan beri, son 33 yıldır her sabah aynaya baktım ve kendime şunu sordum: ‘Bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak üzere olduğum şeyi mi yapardım? Ve yanıt arka arkaya çok fazla gün boyunca ‘hayır’ olduğunda, bir şeyi değiştirmem gerektiğini farketmiştim.”

Jobs, bu uygulamanın önemini daha da şöyle açıkladı. “Yakında öleceğimi hatırlamak, hayatımda büyük seçimler yapmama yardımcı olmak için şimdiye kadar karşılaştığım en önemli araçtır. Çünkü neredeyse her şey – tüm dış etkenler, tüm gururlar, tüm utanç ya da başarısızlık korkusu – bu şeyler ölümle yüz yüze kalır ve geriye yalnızca gerçekten önemli olan şeyi bırakır. Kaybedecek bir şeyin olduğunu düşünme tuzağından kaçınmanın en iyi yolu bir gün öleceğini hatırlamak. Sen zaten fanisin. Kalbinin sesini dinlememek için hiçbir sebep yok.”

Steve Jobs'un Verdiği En İyi Tavsiyeler

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

78 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bill Gates'den Yeni Kitap Önerileri Geldi

Bill Gates’den Yeni Kitap Önerileri Geldi

Nike’ın Tarihini ve Kültürünü Şekillendiren 26 İkonik Reklam

Nike’ın Tarihini ve Kültürünü Şekillendiren 5 İkonik Reklam