in

Steve Jobs’dan İlham Aldığım 5 Mükemmel İpucu

Steve Jobs'dan İlham Aldığım 5 Mükemmel İpucu

Steve Jobs, 2005 yılında yaptığı bir konuşmasında hevesli bir kalabalığa seslendi: “Zamanınız sınırlı, bu yüzden başka birinin hayatını yaşayarak boşa harcamayın.”

Jobs her zaman iç sesinize güvenmeniz, kalbinizi ve sezgilerinizi takip etme cesaretine sahip olmanız gerektiği fikrine atıfta bulunuyordu. Onun ölümünden sonra, ilham aramak ve ünlü Silikon Vadisi’ndeki gibi büyük vizyon sahibi olarak yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hissetmek için girişim yolculuğuna çıktım.

İşte, beş ilham verici ders:

1- Size ilham veren birini bulun.

Girişimci olmak kolay değil. Hayat boyunca elde ettiğiniz birikiminizi riske atmak, işinizi bırakmak ve kendi hikayenizi yazmak korkutucu gözükebilir; sizi belirsizliklerle dolu bir yola sokar. O zaman, yolculuk sadece daha da zorlaşır.

Dolayısıyla, kendinize vazgeçmenin daha iyi olup olmayacağını sorduğunuzda, değerleri sizinle aynı olan birinden ilham almak sizi hayallerinizin peşinden koşmaya devam ettirebilir.

Benim ve birçok girişimci için Steve Jobs, vazgeçmememizi sağlayan bir ilham kaynağıydı ve hâlâ da öyledir. Ürün tasarımına, kaliteye, hizmete olan bağlılığına ve pazarlama becerisine hayranlık duyuyorum. Marka bilinirliği oluşturmak için onun parlak fikirlerinden çok yararlandım. 

Bir girişimci olarak, her gün uğraşmanız ve hedefinize ulaşmak için çalışmanız gerekir. Sizinle aynı zorlukları yaşamış ve aynı yollardan geçmiş birini ilham kaynağınız olarak tanımlayarak, devam etmek için motivasyonu bulabilir ve o kişinin başarılarından ve başarısızlıklarından ders alabilirsiniz.

2- Meydan okumaktan korkmayın.

Silikon Vadisi’ndeki maceramı başlatmak için San Francisco’ya gittiğimde, son derece şüpheci bir göçmenlik memuru tarafından karşılandım. ABD’ye ziyaretimin nedeni sorulduğunda, ona, Apple CEO’sunun hayatı gibi bir gün yaşamayı planladığımı söyledim.

Birkaç saatlik sorgulamadan sonra nihayet serbest bırakıldım ve bu tür zorlukların girişimciler için normal ve cesaretlendirici bir geçit töreni olduğunu hatırladım. İnsanlar her zaman yaptığınız işe ve sahip olduğunuz hayallere şüpheyle yaklaşacaktır ama bu, o hayalleri kovalamanıza engel olmamalı.

Aynı fikir, inventRight’ın kurucu ortağı Stephen Key tarafından da vurgulanmaktadır: “Başarılı girişimciler kendilerine meydan okurlar.” Ayrıca, “Rekabetçi kalmanın en iyi yolu, önyargılı düşüncelerinize sürekli meydan okumaya çalışmaktır.” dedi. Bunu akılda tutarak, asla bir meydan okumadan korkmamalısınız ve asla başkalarının hedeflerinize ulaşma yoluna girmesine izin vermemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Dünyayı Değiştiren Bir Deha: Steve Jobs

3- Hak ettiğinizden azına razı olmayın.

Bir girişimci olarak, günlük işlerde takılıp kalabilirsiniz ve daha büyük hedeflerinizi gözden kaçırabilirsiniz. Yine de, vizyonunuza bağlı kalmak ve her şeyin mümkün olduğunu asla unutmayın.

Jobs’la ilgili komik bir hikayeyi anlatan eski bir Apple mühendisi, ilk iPod’un prototipi tamamlandığında Jobs’un onu incelediğini ve “çok büyük” olduğu için çabucak reddettiğini açıkladı. Mühendisler, cihazın modern bir sanat eseri olduğunu ve küçültülemeyeceğini açıklayarak yanıt verdi, Jobs, iPod’u bir akvaryumun içine bırakıp baloncukları işaret ederek “Bunlar hava kabarcıkları. Bu, orada boşluk olduğu anlamına gelir. Boşluk varsa küçültebilirsiniz.” dedi.

Jobs’un vizyonunu durmaksızın zorladığı gibi, siz de hak ettiğinizden daha azına asla razı olmamalısınız. Silikon Vadisi en parlak beyinlere ve mühendislere sahip olabilir, ancak her yerde mükemmel insanlar bulabilirsiniz. Örneğin, Budapeşte’de, mevcut mühendislerin sayısı ve kalitesi sizi şaşırtabilir. Bu gerçek, sizin ve ekibinizin karar verdiğiniz her şeyi başarabileceğinizi gösteriyor.

Steve Jobs'dan İlham Aldığım 5 Mükemmel İpucu

4- Girişimci bir topluluğa katılın veya siz oluşturun.

Silikon Vadisi’nde sokaklarda yürürken, girişimcilik ruhu aşikardı. Silikon Vadisi’ndekiler gibi güçlü girişimci grupları oluşturarak ve kendinizi birbirini destekleyen benzer düşünen insanlarla çevreleyerek, ilerlemenin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Dahası, girişimci grupları, yeni başlayan çalışanlar daha sonra kendileri girişimci olmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazandıkça, bir tür kendi kendini sürdürebilen inovasyonu teşvik eder.

5- Bir kitap alın ve okumayı asla bırakmayın.

Uçakla her seyahat ettiğimde, uçuş için bir şeyler okumak için havaalanındaki kitapevine uğramaya çalışıyorum ve Silikon Vadisi’ne yaptığım yolculuk da farklı değildi. Bununla birlikte, havaalanından ayrıldığımda, sokakları kaplayan kitapçıların sayısı beni gerçekten şaşırttı. Sık sık, içeri girer, kahve sipariş eder ve iş konulu kitaplara göz gezdirirdim. Hem zihinsel olarak yenileyici hem de ödüllendirici bulduğum bir uygulama.

Ve tabii ki, bu konuda tek değilim. Bill Gates, Warren Buffett, Mark Zuckerberg ve diğer birçok dünya çapında girişimci, ortak okuma alışkanlıkları ile tanınırlar. Hatta Bill Gates, yaz aylarında okumak için en az 5 kitap tavsiye ediyor. Ve bu kadar başarılı girişimcilerin bu alışkanlığı paylaşması mantıklı geliyor; Bir çalışma, mali açıdan başarılı insanların yüzde 88’inin günde en az 30 dakika okuduğunu keşfetti.

Sonuç olarak, okumak sizi sadece daha akıllı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda ilham almak için bir araç görevi de görebilir. Benim durumumda, Zappos CEO’su Tony Hsieh’in Mutluluk Dağıtmak kitabı ve Facebook’un hikayesini anlatan The Accidental Billionaires kitabı hem inanılmaz ilham vericiydi hem de bana her şeyin başarılabileceğini hatırlattı. Dolayısıyla “okumak” basit bir öneri gibi görünse de, aynı zamanda her girişimci için vazgeçilmez bir uygulamadır.

İlginizi Çekebilir: Müşterilerine Rakiplerini Öneren Bir Şirket: Zappos – Tony Hsieh’in Anısına

Sonuç

Elimizdeki fırsatları, kaynakları ve ilhamları genellikle hafife alırız. Ve genellikle, onları kaybedene kadar ne kadar önemli olduklarını anlamayız.

Steve Jobs’a her zaman hayranlık duymuş olsam da, onun vefatına kadar – ve daha sonra Silikon Vadisi’ne yaptığım yolculuğa kadar – bir girişimci olduğum için ne kadar şanslı olduğumu ve ilham almanın ne kadar önemli olduğunu fark etmemiştim. Bir girişimci olarak kendi yolculuğunuz boyunca bu ipuçlarını aklınızda bulundurun ve asla ilham kaynağınızı kaybetmeyin.

Steve Jobs'dan İlham Aldığım 5 Mükemmel İpucu

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahve Nesilleri Serisi: 3. Nesil Kahvecilik

Kahve Nesilleri Serisi: 3. Nesil Kahvecilik

Son Çalışmalara Göre Uyku Bunamayı Önlüyor

Son Çalışmalara Göre Uyku Bunamayı Önlüyor