in , ,

Steve Jobs Animasyonun Rotasını Nasıl Değiştirdi?

Steve Jobs Animasyonun Rotasını Nasıl Değiştirdi?

Apple’dan istifa ettikten sonra 1985’de Steve Jobs, NeXT Computer’ın lansmanına odaklandı ve George Lucas’ın prodüksiyon şirketinin bilgisayar grafikleri bölümünü 10 milyon dolara satın aldı. Şaşırtıcı bir şekilde, CGI’yi hayata geçiren animasyon stüdyosu Pixar, sinema deneyimini sonsuza dek değiştirdi.

Steve Jobs başlangıçta Pixar’ı güçlü bir donanım yaratmaya odaklamıştı

Şimdi olduğu gibi, 1986’da Pixar’da bilgisayar animasyonlu filmler yaratmayı ümit eden bir dizi teknik adam ve sanatçı vardı. Ancak, bunu yapacak teknoloji henüz var olmadığından, Steve grubu satılabilir ürünlere odakladı.

İlki, 135.000 Dolarlık aynı derecede çarpıcı bir fiyata, çarpıcı yüksek çözünürlüklü görüntüler üreten Pixar Görüntü Bilgisayarı idi. Makine hastanelerden ve istihbarat teşkilatlarından biraz ilgi gördü, ancak sadece 100 tanesi satıldı.

Pixar, elle çizilmiş “cels” ihtiyacını ortadan kaldıran ve gelişmiş efektler için yeteneklere olağan sağlayan bilgisayar animasyon üretim sistemini (CAPS) oluşturmak için Disney ile birlikte çalışarak daha fazla başarı elde etti. The Rescuers Down Under filmi, 1990 yılında sinemaları alt üst ettiğinde, Disney tam zamanlı olarak dijitale geçiş yapmıştı. Bir başka Pixar sistemi olan RenderMan, The Abyss (1989) ve Terminatör 2 gibi canlı aksiyon filmlerindeki çığır açan görsellerden sorumluydu.

Steve sonunda kısa filmlere ve reklamlara odaklanmak için Pixar’ın donanım bölümünü sattı

Bu arada, eski Disney animatörü olan John Lasseter, yenilikçi içerik için şirket içi teknolojiyi kullanarak Pixar’ın geleceği için sessizce bir yol haritası çiziyordu. İki dakikalık kısa film Luxo Jr. (1986), birbirleriyle şakacı bir şekilde etkileşime giren iki masa lambasını anlatarak En iyi Kısa Animasyon dalında Akademi Ödülü Adaylığı kazandı. İki yıl sonra, beş dakikalık Tin Joy, bu kategoride Oscar’a hak kazanan ilk bilgisayar animasyon filmi oldu.

Steve daha sonra Pixar’ın donanım bölümünü sattı ve kısa filmler ve reklamlar aracılığıyla gelir elde etmeye odaklandı. Yine de, şirket hem büyük hem de küçük ekranlarda görüntüleme deneyimini etkilerken, yalnızca kurucusunun kişisel yardımlarıyla ayakta tutuldu.

Steve daha sonra “Pixar’a daha fazla para yatırmaya devam ettim ve tek parlak nokta John’un kısa filmleriydi.” dedi. “Kısa film yapmak için 300.000 Dolar alabilir miyim?” Ben de ‘Tamam, git başla’ derdim. Eğlenceli olan tek şey buydu. Geri kalan her şey gerçekten çalışmıyordu.”

Steve Jobs Animasyonun Rotasını Nasıl Değiştirdi?

Oyuncak Hikayesi filminin piyasaya sürülmesi Pixar’ın büyük çıkışıydı

Şirketin en büyük başarısı, 1991 yılında Disney’in Pixar’ın ilk uzun metrajlı filmini finanse etmek ve dağıtmakla ilgilendiğini açıkladığında geldi. Daha önce NeXT’nin servetine daha fazla yatırım yapan Steve Jobs, kendisini hemen müzakerelere dahil etti ve gişe hasılatlarının yüzde 12,5’i için üç filmlik bir anlaşma yapılmasına yardımcı oldu.

Lasseter ve yaratıcı ekip, Toy Story haline gelen şey üzerinde çalışırken Steve, şirketi halka arz için yeniden yapılandırmanın ayrıntılarını çözmek üzere CFO Lawrence Levy’yi işe aldı. Steve Jobs, 1995’de Toy Story’nin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra IPO tarihini belirledi ve şirketin kaderini ilk büyük girişiminin açılış hafta sonu gişe numaralarına bağladı.

Pixar’ın teknik sihirbazlığı, iç açıcı bir hikaye ve Tom Hanks ile Tim Allen’ın başlığını taşıyan bir ses kadrosunun birleşimi, Toy Story’yi 30 milyon dolarlık etkileyici bir açılış haftasonuna itti. Günler sonra Pixar, ilk ticaret gününün ardından hisse başına 39 Dolarlara geldi, şirket değeri 1.5 milyar dolar değerindeydi.

Başarı, Steve Jobs’u çok zengin bir adam yapsa da, Disney’in kasasına tamamen akan lisans gelirinden daha çok şey yapılabileceğini fark etti. 1997’de Disney CEO’su Michael Eisner, iki tarafın tüm maliyetleri ve karları paylaştığı ve Pixar’ı son 60 yıldır animasyon endüstrisine hakim olan şirketle eşit düzeyde yerleştirdiği yeni beş tane film anlaşmasını kabul etti.

Steve Pixar’ı bir yan proje olarak gördü

1997’de NeXT’yi Apple’a satan ve eski şirketine güzel bir dönüş yapan Jobs için Pixar bir yan proje olarak kaldı; günlük işler Lasseter ve CTO Ed Catmull’a bırakıldı, patron sadece haftada bir ortaya çıkıyordu.

Ortaya çıktığında, çalışanlar huzurlarında daha nazik bir Steve Jobs gördüklerini söylediler. Diğer agresif CEO, burada neredeyse hiç yoktu.

Ayrıca, Pixar’ın birinci sınıf kreatif ekibi, katkılarına değer verilir şekilde büyüdü. Catmull’a göre, Steve, erken bir gösterimin ardından bir filmin sorunlarının özüne inme becerisine sahipti ve onun içgörüsü, çoğu zaman önemli gelişmelere yol açan bir “içgüdüsel teşvik” olarak hizmet ediyordu.

Jobs Pixar’ı satın aldıktan yirmi yıl sonra 7 milyar dolara sattı

2002’de Monsters, Inc.’in büyük başarısının ardından Steve Jobs, yine Eisner’dan daha uygun bir anlaşma yapmaya çalıştı. Hardball girişimi, ikisini bir çıkmazda bıraktı, ancak Steve sonunda 2005’te yeni Disney CEO’su Bob Iger’in gelişiyle daha anlayışlı bir izleyici kitlesi buldu.

Iger, Pixar’ı doğrudan satın almayı teklif ettiğinde, Steve, Disney Animation’ı yürütmek için iki adamı olan Lasseter ve Catmull’un tam yetki aldığından emin oldu. Ocak 2006’da 7,4 milyar dolarlık bir satışı tamamlayarak şirketten tamamen ayrıldı ve Apple’daki son yıllarındaki mirasını pekiştirmeye devam ederken, eski ekibi Arabalar (2006), WALL-E (2008), Up (2009) ve Toy Story serisine devam etti.

Steve, Pixar’ı ünlü yapan grafikleri veya karakterleri tasarlamazken, onun yönetimi, tuhaf bir reklam grubunun temellerini bulup en başarılı ve popüler filmlerinden bazılarının arkasındaki itici güç haline gelmesini sağladı.

Lasseter ve Catmull, Steve Jobs 2011’de öldükten sonra yaptıkları açıklamada belirttikleri gibi: “Steve bize bir şans verdi ve bilgisayar animasyonlu filmler yapmaktaki çılgın hayalimize inandı; her zaman söylediği tek şey ‘Mükemmeli Başarın’ oldu. O yüzden Pixar bizim yaptığımız gibi çıktı ve gücü, bütünlüğü ve yaşama sevgisi hepimizi daha iyi insanlar yaptı. O sonsuza kadar Pixar’ın DNA’sının bir parçası olacak.”

Steve Jobs Animasyonun Rotasını Nasıl Değiştirdi?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

78 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beşeri İlişkilerinizi Geliştirmenin En İyi 5 Yolu

Kilo Yönetemi İçin Öneriler