in

Serhat Albamya Röportaj

Bizlere kendi cümlelerinizle, kendinizden ve geçmişinizden kısaca bahseder misiniz? Serhat Albamya kimdir?

1985 yılında Bursa’da doğdum. Eskişehir’de İngilizce öğretmenliği okudum ama stajlar dışında hiç öğretmenlik yapmadım. Bunun yerine çocukluğumdan beri yaptığım iş olan çizerliğe ve müziğe devam ettim.

Youtube’a ilk parçanızı 7 Şubat 2012 tarihinde paylaştınız. Dinleyicilerden gelen geri dönüşler beklentinizi karşıladı mı?

Aslında ilk üç parçamı çok daha eskiden, 2005 – 2007 yılları arasında paylaşmıştım ama o videoları şimdi ben bile bulamıyorum. O zamanlar video yüklerken rakamlar konusunda heyecanlanırdım ama artık izlenmeye yönelik herhangi bir beklentim kalmadı. Ben içimden geldiği için paylaşıyorum dinlemek isteyen de bulup dinliyor. Bazen şarkılarla ilgili duygularını anlatan arkadaşlar oluyor, uzun uzun yazıyorlar, mutlu oluyorum.

6 Yıl önce paylaştığınız parçayla 5 ay önce paylaştığınız parçanın belirgin farkları var mı? Bu geçen süreçte hayatınızda veya müziklerinizde neler değişti veya değişen bir şey olmadı mı?

Altyapı olarak pek bir gelişme olmasa da sözlerde bir değişim var. Bu da çok normal bir şey. Anlattığım şeyler fazla değişmese bile anlatma şeklim değişmiştir.

Şu anda Apple Müzik ve Spotify’ da bir single ınız bulunuyor. İlerleyen zamanlarda, dijital ortamlarda daha fazla parçanızı veya albümünüzü görebilecek miyiz?

“Sebebi Sensin” dışında yeni kayıtlar da eklenecek. Bu zamana kadar parçalarımı hep evde kendim kaydettim ama bu platformlarda sağlıklı bir kayıt sunmak gerektiği için başka insanlarla çalışmaya başladım. Yeni parçalar ve eski parçaların yenilenmiş hallerini yüklemeye devam edeceğim.

Güzel müziklerinizin yanı sıra çok farklı ve çok güzel klipleriniz var. Bu kliplerin tamamını kendiniz mi hazırlıyorsunuz? Yapım aşaması ne kadar sürüyor?

Evet klip çekmeyi seviyorum. Basit, sade klipleri izlemeyi de çok seviyorum. Klipleri hep kendim hazırladım. Sadece “Sebebi Sensin” klibinde çizimleri eşim yaptı.

“Matem” klibini çalışma masamın üzerinde oyun hamuru ve masası lambası kullanarak çekmiştim. “Bugünlerde” klibinde evdeki oyuncakları kullandım, “Nereye Saklarım?” klibinde bütün gün yata yata şarkı söyledim. Bunları yaparken hep tek başıma çalıştım ve güzel zaman geçirdim. Bu klipler tamamen bir tutkuyla ortaya çıktı, hatta ilk zamanlarda sırf klip yapabilmek için şarkı üretiyordum. Aklıma gelen şeyi gecenin bir vakti kalkıp not ettiğim de oldu, sabaha kadar çalıştığım da. Bazen kendimi kaptırıp yemek yemeyi bile unutuyordum.

Herkes çokça illüstrasyon veya illüstratör kelimelerini duymuştur ama tam olarak nedir bu illüstrasyon? İllüstratör nasıl olunur?

İllüstrasyonun sözlük anlamı olarak bir metni somutlaştıran resim, desen olarak geçiyor ama bu kavram zaman içinde karışmış olsa gerek. Bugün baktığımızda grafiker de illüstratörüm diyor, ressam da, karikatürist de. Kısacası resim yapan herkes illüstratörüm diyebiliyor.

İllüstratör olmak, profesyonel olarak bu işten para kazanmak için ilk olarak bir portfolyo hazırlamak ve bu portfolyoyu yayınevilerine, dergilere veya ajanslara göndermek gerekir. Tabii artık online galeriler sayesinde bunlara bile gerek kalmayabiliyor. Instagram sayfanızdan çiziminizi gören biri sizden iş isteyebiliyor.

Hayatınızın bundan sonraki döneminde, çizim çalışmalarınızı yapmak için tek bir seçeneğiniz olsaydı kalem-kağıdı mı seçerdiniz, bilgisayarı mı?

Tercihim kalem kağıt olur.

Çizimlerinizi ve müziklerinizi gönlünüzden geçtiği gibi mi yapıyorsunuz yoksa toplumun istediği veya toplumun halihazırda sevdiği şekilde mi yapıyorsunuz?

Tamamen içimden içimden geldiği gibi yapıyorum. Kimseye beğendirmek için şarkı yapmıyorum. Müzik benim hobim ve bu hobiye herhangi bir editör ya da patron karıştırmak istemem. Bu özgürlüğe engel olacağını düşündüğüm için gelen bazı teklifleri geri çevirdim. Bağımsız kalmayı tercih ediyorum.

Ülkemizde pek yaygın olmayan bir meslekle uğraşıyorsunuz. Bundan dolayı aileniz ve çevrenizdekiler sizi engellemeye çalıştı mı yoksa sizi desteklediler mi?

Bir şeyi yapmak istiyorsam ve o işin olacağına inancım varsa bi’ çeşit transa girip kimsenin ne dediğini duymuyorum. Okul henüz bitmeden İstanbul’a gelip çalışmaya başladığımda da biraz böyle oldu. Ama kısa süre içinde çalışıp bir şeyler yapmaya başlayınca kimsenin şüphesi kalmadı.

Hem yazıp hem çalıp hem söyleyip hem de çizim yapan bir insansınız. Peki bizim bilmediğimiz, ilgi alanınız da olan başka şeyler var mı?

Aslında senelerdir çizgi film yönetmenliği ve senaristlik yapıyorum fakat bunu pek paylaşmıyorum. Hatta iş olarak çizim yapmıyorum sayılır. Ben daha çok keyif için yaptığım çizimleri ve müzikleri paylaşıyorum.

Sizi çok etkileyen ve hayatınızı buna göre şekillendirdiğiniz bir söz var mı?

Çocukken ata sözleri ve deyimler sözlüğünü açar ve okudukça etkilenirdim ama artık bu tip sözler aklımda kalmıyor.

İlham aldığınız veya idol olarak gördüğünüz sanatçılar var mı?

Şu anda aklıma bir çok müzisyen ve çizer geldi. İlhan İrem, Mazhar Alanson, Teoman, Bülent Ortaçgil müzisyenlerden bazıları. Bu soruyu başka bir zaman cevaplasam muhtemelen farklı cevaplar veririm.

İş hayatınız boyunca yaşadığınız en mutlu ve en zor anı bizimle paylaşır mısınız?

En zor durumu da en mutlu anımı da animasyon şirketimizi açtığımızda yaşadım. Beş kişilik küçük bir ekiptik ve iki projeyi aynı anda yürütmeye çalışıyorduk. İşin zor olan kısmı yayına bir gün kalmıştı ve elimizde bitmiş bir bölüm yoktu. Onca uğraş ve masraftan sonra proje elimizde patlamak üzereydi. Neyse ki son anda yetiştirdik ve proje iptal olmadı.

İşin en güzel kısmı ise sabahlara kadar çalışıp, günlerce ofiste yatıp kalkmanın ardından projenin yayınlanmaya başlamasıydı. Hatta bir süre sonra bir kaç bölüm öne geçmiştik. Hayatımın en yorucu zamanıydı diyebilirim.

Son olarak röportajımızı eğlenceli ve hayali bir soruyla bitirmek istiyoruz. Dünya üzerinde şu anda hayatta olan veya olmayan bir müzisyenle, ortak bir konser verme şansınız olsa bu kişi kim olurdu?

Konser vermek için aklıma kimse gelmedi ama bir albüm yapsam prodüktörlüğünü Danger Mouse’un yapmasını isterdim. Sevdiğim işlerin arkasından hep o çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır, güvenlik amacıyla istenmektedir.

Altın Kelebek ve Uçurtmalar

Sana Demedim O Elvedayı