in , ,

Satışın 10 Altın Kuralı – Dünyanın En İyi Satışçılarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde okumaya başladığım “Satışın 10 Altın Kuralı” isimli kitaptan satışçı olmadığım halde satış üzerine ve hayata dair birçok yeni bilgi öğrendim. Bana göre bu kitabın en büyük özelliği; satışçı olmasanız dahi iş hayatına dair birçok deneyime birinci ağızdan ulaşabiliyor oluşunuz. İşe yeni başlayan bir satışçıysanız veya bu mesleğe ilgi duyuyorsanız kesinlikle okumanız gerektiğinden bahsetmiyorum bile. University Of Miami Pazarlama bölümünden mezun olan ve bugüne kadar Duygusal Zeka, Pazarlama, Motivasyon, Satış ve Liderlik konularında 100.000 kişiye eğitim veren A. Taner Özdeş’in perspektifinden Dünyanın En İyi Satışçılarının Ortak Özellikleri nelerdir hep birlikte göz atalım.

Herkesin düşündüğünün aksine satış işi çok konuşmak değil, soru sorma ve dinleme sanatıdır. Satmak, bir ürün veya servis için duyduğunuz heyecanı diğer bir kişiye aktarmak ve onların satın alması için coşku ve istek yaratmaktır.” diyor Taner Özdeş.


Dünyanın En İyi Satışçılarının Ortak Özellikleri Nelerdir? 

1) Sürekli coşkulu, istekli ve şevkli kalabilen.

İstek ve coşku, kişinin kendisinin yaratabileceği duygulardır. Benim bu konuda uyguladığım özel bir formül olmamakla birlikte, satış kariyerimde her gün büyük bir heyecanla işe gittiğimi hatırlıyorum. Bunun en önemli sebebi, yaptığım işi sevmem, sattığım ürüne inanmam, satış yaptığım insanlara iyilik yaptığıma inanmam ve düşünmem. Ben hiçbir zaman kendimi satış yapıyor gibi hissetmedim. İnsanların satın almasına yardımcı oldum.

Yaptığınız işten gurur duyun, her gün birçok yeni müşterinize yardımcı olacağınızı düşünün. Her şey düşünceyle başlar, yeter ki doğru işi seçmiş olun. Yaptığım ziyaretler müşterilerin enerjim ve coşkumdan çok etkilendiklerini gördüm. Bunun ürün bilgisinden ve satış tekniğinden daha önemli olduğunu zaman geçtikçe fark ettim.

Satışın 10 Altın Kuralı - Dünyanın En İyi Satışçılarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

2) Yüksek özgüvenli ve kendine saygılı.

Kendimize güvenirsek ve inanırsak, müşterilerimiz de bize güvenirler. Aynı şekilde saygı da yaptığımız işe karşı hissettiğimiz bir duygudur. Kendimizi konumuzda uzman görürsek, yaptığımız işe karşı saygı duyarsak, kendimize de saygı duyarız. Yaptığınız işe karşı hissettikleriniz, düşünceleriniz, kendiniz hakkındaki düşüncelerinizi belirler. Çoğu satışçı, müşterinin yanında çekingen, pasif bir tavır izler. Bu tutum, müşterinin size güvenmemesine neden olur. Özgüveninizi arttırmak istiyorsanız işinizi en iyi şekilde yapmaya gayret edin. Bu şekilde hem müşterilerinizin saygısını kazanacak, hem de özgüveniniz artacaktır.

Önce kendimize, sonra ürünümüze, sonra firmamıza güveneceğiz. Satışta her şey sizinle başlar.

Satışın 10 Altın Kuralı - Dünyanın En İyi Satışçılarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

3) Rahat diyalog ve ilişki kurabilen.

Yeni müşteri görüşmeleri her satışçının korkulu rüyasıdır. Benim için her yeni müşteri hem heyecan, hem de keyiftir. Yeni insanlarla tanışmak, yeni işler öğrenmek ve insanlara yardım etmektir.  Satış %80 tavır ve düşüncedir. Benim gibi olumlu düşünebilirseniz, müşteri de kısa zamanda güven sağlar ve keyifli bir sohbet yaparsınız. Satışçıların stres girmesinin tek sebebi satmak ve o ayki satış kotalarıdır.

İlk defa tanışacağımız müşterilerle tanışırken mümkün olduğu kadar samimi yaklaşmalıyız. (Samimi olmak için gerçekten kendinizi ve yapacağını satışı değil, müşterinize yardım etmeyi düşünmelisiniz.) Müşterilerin yanınızda rahat etmelerini istiyorsanız, öncelikle düşüncelerinizi kontrol etmelisiniz. Olumlu düşüncelere sahip olmalı, sabırlı, empatik, önyargısız ve yardımsever bir tavır takınmalısınız.

Satışın 10 Altın Kuralı - Dünyanın En İyi Satışçılarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

4) Etkili dinleme yeteneği olan.

Söyleneni değil söylenmeyeni dinlemek marifettir. İnsanlar birbirinden çok farklıdır. İnsanların dünya görüşleri, kültürleri, bakış açıları, eğitimleri, örf ve adetleri farklıdır. İnsanlar temelde güvensizdirler, karşısındaki yeni insanlara çoğunlukla şüphe veya temkinle yaklaşırlar. İnsanlarda güven sağlayamazsak bizimle iş yapmayı tercih etmezler. Siz tanımadığınız kaç kişiyle büyük maddi risk taşıyan iş yapardınız? Müşteriler bazen sıkıntı, endişe ve korkularını belli konulardan örnek vererek anlatırlar. Vermek istedikleri mesaj farklıdır. Bunu, müşterilerinizi aktif dinleyerek ve onun duygularını ifade etmek için kullandığı kelimelerden anlarsınız. Böylece müşteriyi daha iyi anlar ve yanlış anlamaları engellemiş olursunuz.

Satışın 10 Altın Kuralı - Dünyanın En İyi Satışçılarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

5) Pozitif, pratik esnek ve yaratıcı olun.

Sıradan satışçı sipariş alır, eline gelen fırsatı değerlendirir veya müşterilere ürünlerini zorla satmaya çalışır. Yeni yüzyılda maalesef bu tür satışçıların fazla şansı yok. Bunun en büyük sebebi dünyada her üründe mal fazlasının ve aynı ürünü satan birçok rakip firmanın olması. Bunun yanında fiyat rekabeti de inanılmaz boyutta. Firmalar kârı düşünmeden sadece ciro yapmak için amansızca rekabet ediyorlar.

Yeni yüzyılda satışçıların başarması için öncelikle müşteriye danışman gibi yaklaşması, müşterinin problemini çözmesi veya para kazandırması şart. Yaklaşımlarında yaratıcı olmalı, müşteriye sadece ürün veya hizmet sunmak yerine, değer yaratmalı. Örneğin, bugün araba almaya gelen firma yetkilisine filo hizmetlerinden bahsedebilir. Burada müşterinin ne istediğinin iyi anlaşılması önemlidir. Satışçının müşteriden daha fazla öngörüsü ve vizyonu olmalıdır. Alıcılar çoğu zaman ihtiyaçlarının veya fırsatların farkında olmazlar. Satışçının görevi müşterisini hem bilgilendirmek, hem de gerektiğinde müşterinin yararı için ısrar ve ikna etmektir.

Satışın 10 Altın Kuralı - Dünyanın En İyi Satışçılarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

RYO #2 – Zindanlar ve Ejderhalar

Özel Bölüm Corona ve Kriz Yönetimi - Serdar'la 10 Dakika - Kapak Fotoğraf

Özel Bölüm Corona ve Kriz Yönetimi – Serdar’la 10 Dakika