in

Sahip Olduklarının Kıymetini Biliyor Musun?

Gülümsüyordu, dişleri olmadığı için gülümsediği zaman dudakları damağına yapışıyordu. Belki günler belki de aylar sonra yüzünü gülümseten tek şey şu an iki elinin arasında tuttuğu sıcak bir tas yemekti. Nice karnı tok, para içinde yüzüp de mutlu olmayan insanlara inat, bir tas sıcak yemek gülümsetebilmişti onu. Hayat kim bilir ne kadar aç bırakmıştı bu yaşlı gözleri, kim bilir kaç gece soğuk kış günlerinde aç yatmak zorunda kalmıştı ki bir tas sıcak yemek sanki dünyalar sunulmuşçasına mutlu etmişti bu nemli gözleri.

Nasırlı elleriyle tutuyordu yemek kabını, sıcacıktı, kap ellerini ısıtırken sıcak yemek yiyecek olmak ise yüreğini ısıtıyordu. Belki de kendisi için değildi bu sevinç, yavruları için, torunu için, ya da hasta eşi içindi. kim için olursa olsun, bir tas sıcak yemek gülümsetebilmişti ya bu güzel gözleri işte en önemli şey buydu.

Soğuktu belli ki oralar, üstünde bir beden büyük gelen, eski, kirli ve yüreği gibi yıpranmış bir kazak vardı. Eşarbı kim bilir kaç yıllıktı ve kaç gün yıkanılmamıştı. Olsun varsın elbisen kirli olsun, kazağın eskisin, eşarbın kirlensin de boğazından haram lokma geçmeden, yüreğini kirletmeden geçirdiğin bu hayat hepimize kendimizi sorgulamamız için bir vesile olsun.  

Yüzünün kırışıklığı bize hayatının özetini sunmakta. Güldüğünde küçülen gözlerin ve onların altındaki şişlikler sustuğun her şeyi haykırmakta. Belli ki hayat yormuş seni, eskitmiş tüm güzelliklerini yüreğinden başka. Yüreğine dokunamamış işte, hep böyle kal ninem. Güldüğünde kırışık yüzünde oluşan gamzen hiç solmasın, bu dünyanın sana sunmadığı tüm güzellikleri yüce yaratan kendi huzurunda  cömertçe sunsun sana.

Sen gül tüm olumsuzluklara inat, seni yoran bu hayat utansın.

KISA BİR NOT: Bunu önce kendime sonra da izninizle size söylüyorum, lütfen sahip olduklarımızın kıymetini bilelim. Belki bizim sahip olup da beğenmediğimiz bir şey başka bir kişinin tek hayali olabilir, sıcak bir tas yemek gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Anlamaz

Hayatı Iskalamayın