in ,

Hakan Kibar Röportaj

Bizlere kendi cümlelerinizle, kendinizden ve geçmişinizden kısaca bahseder misiniz? Hakan Kibar nasıl birisidir?
 
3 Temmuz 1991 yılında, İstanbul’da doğdum. Rizeli bir baba ile Kıbrıslı bir annenin oğluyum.
 
Lise eğitimime Suadiye Lisesi’nde başladım ve Maltepe Lisesi’nden mezun oldum. Henüz 16 yaşındayken ilk üniversite eğitimim başladı ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdim. Hemen ardından ikinci üniversite olarak aynı üniversitede Marka İletişim bölümünü bitirdim. Yabancı dil eğitimimi Londra’da Kaplan College’de tamamladım. Şu an Yeditepe Üniversitesi’nde E-ticaret Fakültesi Yüksek Lisans’ımı tamamladım ve aynı bölümde Doktora eğitimim için Tez yazmaktayım.
 
Kendimi bildim bileli hayallerimi gerçekleştirmek için çalışıyorum. Henüz 13’lü yaşlara artık aileden harçlık almayı bırakıp kendi ayaklarımız üzerinde duracak şekilde ağabeyim ile para kazanmaya başladık. İnternet dünyasından tutun, gerçek ticari hayat dahil hemen hemen aklınıza gelen her türlü sektörde iş yaparak büyüdük. Bunlar arasında zincir market kurmaktan, otomotiv ve inşaat işi gibi bilinen sektörler olsun, yazılım ve internet gibi çeşitli kazançlar sağlayan bir çok iş yaptık.
 
18 yaşına adım attığım ilk gün, ilk resmi şirketimi kurmuştum. Şu an 4. şirketim temizlikyolda.com’ u yönetmekteyim.
 
Aile ve eğitim hayatına çok önem veren, halen hayalleri peşinde koşan bir girişimciyim.
 
Nişanlıyım. Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Cumhuriyeti (AB) olmak üzere üç ülke vatandaşıyım. Türkçe, İngilizce ve birazcık Yunanca biliyorum.


Temizlik Yolda’yı kurarken ulaşmak istediğiniz nokta ve sitenizin kafanızdaki hali, şu anki ile yakın mıydı? Değil ise nasıldı?
 
temizlikyolda.com’ u kurarken yemeksepeti.com’ dan çok ilham alıyordum. Birebir kullandığım bir projenin temizlik versiyonunu hayata geçirip dünyada bir çok ülkede aktif etmeyi hayal ediyordum.
 
Tabii hayaller ve gerçekler birbirinden çok farklı olabiliyor… 🙂 En azından süre bakımından.
 
Her ne kadar yakın tarihte Türkiye ve KKTC’den sonra Suudi Arabistan’da temizlikyolda.com’u global bir şirket haline getiriyor olsakta bu, hayallerim kadar kolay ve basit olmadı.
 
temizlikyolda.com özellike Web tarafında çok içime sinen ve 100 bin civarı müşterisi olan bir web sitesi. Yakın tarihte APP ve mobil tarafta da dünyanın son trendine uygun harika uygulamaları hayata geçiriyor olacağız.
 
İlk zamanlar, temizlikyolda.com’u kurarken 36 ortaklı bir anonim şirket olacağımı da tahmin etmezdim açıkcası. 🙂
 
Kendi kendime bir yerlere gelirim diye düşünüyordum ama en çok örnek ve idol aldığım yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın ve Sina Afra gibi çok değerli yatırımcılarım oldu. Üstlelik yatırımcılarım arasında en çok hisseye sahip ve şirket yönetimine aktif şekilde destek olanlar da, yine idol aldığım kişiler oldu.
 
Şu an Temizlikyolda.com o zamanki hayallerimin çok ötesinde ancak bugün yeni hayallerim var… Bu şu demek oluyor ki; temizlikyolda.com’u 3 ülkeden çok daha fazla lokasyonda aktif etmek istiyorum. Uber’in temizlik versiyonu gibi onlarca ülkede temizlikyolda.com’u kullanan milyonlarca insanı hedefliyorum.
 
Çünkü temizlikyolda.com hem müşteri tarafında hemde hizmet veren tarafında çok fazla katma değer sağlayan mantık dolu bir proje. SGK’lı, garantili, kolay ödeme sistemleri ve hizmet kalitesi yüksek bir iş yapıyoruz. Hem devlet tarafı kocaman bir kaçak ekonomi ve usulsüz işçilikten kurtuluyor hemde müşteri ve hizmet veren tarafı ev & ofis temizliğinde profesyonel ve kolay bir sistemde buluşuyor.
 
İnanıyorumki internet dünyasının en önemli isimlerinden yatırım alan, yine internet dünyasının en prestijli ödüllerini toplayan ve gerçekten her kesim tarafından çok sevilen temizlikyolda.com ilerleyen günlerde daha kendinden çokça bahsettirecek yerlere gelecek.


TemizlikYolda’ da nasıl bir işleyiş biçimi mevcut? Nasıl bir ekip çalışması ve beraberliği var? Ekibinizi nasıl motive ediyorsunuz?
 
temizlikyolda.com sadece tek bir ofisten yönetiliyor. Sahada herhangi bir operasyonel sürecimiz yok. Çok yetenekli 10 kişilik küçük bir ofis ekibi, büyük bir teknolojiyi kullanarak 1.000’den fazla hizmet vereni Türkiye ve KKTC’de her gün yüzlerce eve yönlendiriyor. Yakın tarihte Suudi Arabistan’da 5.000 kişilik yeni bir operasyonu yönetiyor olacağız.
 
Sistemimizdeki hizmet verenler temizlikyolda.com çalışanı değil, her gün gittikleri adreslerdeki müşteriler tarafından günlük SGK’lı ödenerek hizmet veren oluyorlar. Yani süreç tamamen legal ve profesyonel şekilde ilerliyor. Pazaryeri (marketplace) iş modeli ile çalışıyoruz aynı Uber gibi, Yemeksepeti gibi.
 
Ekibimiz ilk kurulduğumuz günden beri hemen hemen aynı kişiler. 🙂 Mesela müşteri hizmetleri ekibimizden evlenenler, şehir değiştirenler oldu ve bu kişiler evlerinden çalışıyorlar. Ofisimize Skype üzerinden bağlılar ve yıllardır bu şekilde rahatça evlerinden çalışıyorlar. Bir yandan bebeklerine rahatça bakarken, bir yandan bilgisayarları başına geçip siparişleri koordine ediyorlar.
 
Ofise gelmelerini zorunlu tutmuyoruz ve devlet tarafında da tüm süreci yasal olarak sürdürüyoruz.
 
Asla sıkıcı, despot bir ofis ortamımız yok. Herkes şirketin bir parçası ve 500m2 açık ofisimizde 1 tane bile duvar yok! 🙂
 
Yani hepimiz her gün yan yanayız. Benim mesela ofisin tam ortasında masam ve herkese eşit şekilde yakınlığım ile tüm süreçleri hızla ve canlı takip ediyorum.
 
Kıyafet kuralı, işe şu saatte geleceksin kuralı gibi despot hallerimizde yok tabii ki…
 
Her büyük internet şirketine yakışır şekilde, tadında ve keyifli bir yönetim ile 6 yıldır devam ediyoruz…


Eminiz ki birçok genç insan TemizlikYolda gibi bir internet sitesinde çalışmayı ister. Çalışanlarınızı seçerken dikkat ettiğiniz konular nelerdir?
 
Açıkçası evlere yönlendirdiğimiz personel tarafı çok sıkı tutuluyor. Hizmet verenleri kast ediyorum…
 
Müşteriler ile hizmet verenleri birleştiren bir platform olduğumuz için iki tarafı da koruyacak şekilde bir yapı ile hizmet veriyoruz. Hizmet veren tarafında öz geçmiş, yüz yüze görüşmeler, test siparişler (gölge müşteriler), eğitimler, sabıka kaydı, referanslar gibi sıkı tuttuğumuz bir yapı var.
 
Aynı şekilde müşterilerimiz tarafında da, güçlü bir CRM üzerinden sıkı takip halindeyiz. Sonuçta hizmet verenleri yönlendirdiğimiz adresler ve kişilerde çok önemli.
 
Gelelim ofis tarafına, şu an için çok yetenekli 10 kişiyle tüm süreci kontrol edebiliyoruz ancak kısa süre sonra ekibimizi büyütme yoluna gidiyoruz. Yurt dışı operasyonlarımızı yönetecek ve mevcut sisteme katkı verecek kişiler ile çalışacağız.
 
Yatırımcılarımız arasında kariyer.net’in kurucusu Yusuf Azoz’da yer alıyor dolayısıyla personel alımlarımızı kariyer.net üzerinden yapıyoruz genelde.
 
Okul, tecrübe gibi klişe kriterlere takılmıyoruz… Analitik düşünebilen, kendini geliştirebilen, ofis kültürümüze uygun, internet dünyasını yakından takip eden herkes temizlikyolda.com’un bir parçası olabilir.
 
Umarız bu startup ruhunu hiç kaybetmeyiz. 🙂

Türk Telekom Pilot, Webrazzi Ödülleri ve Altın Örümcek Ödülleri gibi internet dünyasının en prestijli ödüllerini kazandınız. Bu ödülleri kazanmak size artı olarak nasıl bir motivasyon sağladı, neler hissettiniz?
 
Tabii ki tüm bu ödüller bizi çok mutlu etti.
 
İnsanlar tarafından sevilmek ve bu ödüllere layık gösterilmenin getirdiği bir gururu yaşadık. Umuyoruz, yeni ödüller ile yeni mutluluklar yaşayacağız.
 
Bu prestijli ödüller ile yatırımcılarımız inancı, müşterilerimizin güveni artıyor ve ekibimiz motive oluyor.
 
Ayrıca çevremden aldığım tebrikler ve basına yansımalarda beni mutlu eden, hoş anılar tabii ki.
 
Bu tarz ödüller genellikle oturmuş, büyük şirketlerin aldığı ödüller. Biz aslında bir startup olarak bu tarz ödüllerin peşinde koşarak vakit harcamadık, kendiliğinden gelen ödüller oldu bunlar.
 
Kurulduğumuz andan itibaren tüm eforumuzu temizlikyolda.com’un temeline harcadık ve büyüdükçe belki bu tip ödüllere bakacak vaktimiz daha çok olacak.
 
İlerleyen zamanlarda temizlikyolda.com’u yeni ödüller ile göreceğiz.


Yakın zamanda temizlikyolda.com olarak kötü bir saldırıya maruz kalmışsınız. Biraz bu olaydan bahsedebilir misiniz?
 
Bu aslında 10. saldırı…
 
Eğer büyük bir pazarda ve internet sektöründe faaliyet gösteriyorsanız bu saldırılara hazırlı olacaksınız.
 
Büyüme hızımız ve temizlikyolda.com’un pazardaki konumuna bakarsak, saldırılar bizi şaşırtmıyor.
 
Siber güvenlik ve yazılım tabanlı olduğumuz için bu tip saldırıları ufak hasarlar ile atlatıyoruz ve hızla savcılığa iletiyoruz.
 
Çok iyi bir hukuk bürosu ile çalışıyoruz ve süreci profesyonel şekilde takip ediyorlar.
 
Saldırganların siber izlerini profesyonel ve detaylıca tespit edip dosyaya ekliyoruz.
 
Bu tip saldırılar hiç bitmeyecek bunu biliyoruz ve her saldırıya hazırlıklıyız.


Nevzat Aydın ve Sina Afra gibi internet dünyasında kendini kanıtlamış kişilerden yatırım almak size neler kattı, bu yatırım süreçlerinde neler öğrendiniz? Genç girişimcilere yatırım görüşmeleri için tavsiyelerde bulunur musunuz?
 
Nevzat Aydın ve Sina Afra daha temizlikyolda.com yokken idol aldığım girişimcilerdi. Tabii ki, bir gün yatırımcılarım olacaklarını hayal ediyordum ve hayallerim gerçek oldu.
 
Yatırım süreçlerinde öğrendiğim en büyük şeylerden biri paradan ziyade yatırımcılarımızın kattığı detaylar. Tecrübeleri, destekleri olsun çok değerli katkılar sağlıyorlar.
 
Genç arkadaşlara tavsiyem öncelikle kendi projelerine, kendilerinin inanıp hayata geçirmeleri ve belirli bir noktaya getirdikten sonra yatırımcılar ile görüşmeleri.
 
Türkiye’deki startup dünyasının, en fazla yatırımcısına sahip girişimi temizlikyolda.com. Nevzat Aydın, Sina Afra, Turgut Konukoğlu gibi 36 başarılı yatırımcım var. Bu kadar bilindik, değerli yatırımcıyı bir projede toparlamak gerçekten kolay olmadı. Nasıl yaptığımı sorarsanız, öncelikle kendi projeme kendim inandım ve sonuna kadar elimi taşın altına koydum.
 
Güzel sunum yapmayı öğrenin, samimi olun, yalan söylemeyin ve ekosistemi yakından takip edin.
 
Maalesef Türkiye startup ekosisteminde, her yerde ve her sektörde olduğu gibi çok fazla PR’i olan ama yatırımı veya somut başarısı olmayan, şov peşinde kişiler var… Bunları iyi analiz edin ve uzak durun. Sizin gençliğinizi kullanacaklar ve sizin ruhunuzu emmek için örümcek gibi ağ örmüş bekliyorlar. 🙂
 
Ben özellikle ilk kurulduğumuz zamanlar Türk Telekom Pilot gibi eğitim programları ve girişimcilik ekosistemin çeşitli ortamlarında bu kişileri çokça gördüm.
 
temizlikyolda.com için hayata geçirilemez, tutmaz diye beni engelleyenlerin meğer zamanında benzer işleri hayata geçirmeye çalıştığını ama başaramadıklarını gördüm.
 
Düşünün bu tip programlarda sunum yaptığınız sözde mentor’lar meğer size destek olmak, yol göstermek yerine kendi egolarının peşine düşmüş durumdalar…
 
Eğer ben başarırsam onlar için büyük dert olacakmış demekki ki bana sürekli, güçleri yettiğince engel oluyorlardı…
 
Hiç tanımadığım insanların yanıma gelip, X kişiside Y projesi ile sana rakip geliyor ve şu kadar büyüdü bak sen vazgeç tarzında komikçe hareketleri oluyordu.
 
Veya arkamdan potansiyel yatırımcılarıma, içinde olduğum platformlardaki insanlara; Hakan bu işi başaramaz, Hakan kim ki? Hakan aslında şöyle biri, Temizlikyolda hayata geçmeden kapatacak gibi çeşitli dedikodular, yalanlar, engellemeler ile çok karşılaştım.
 
Beni pek tanımıyorlarmış demekki. 🙂 Geldiğimiz noktaya bakınca acaba şu an neler diyorlardır diyorum… Buradan pek duyulmuyor tabii artık. 🙂
 
Sonradan bu kişilerin bir kısmının yine rakip projelere yatırım yaptıklarını duydum. Güldük tabii ki, yani yüzüne karşı Türkiye’de tutmaz bu iş diyip, 1 yıl geçmeden rakibinize yatırımcı olmak, benzer projeler hayata geçirmek gerçekten gülünç bir durum onlar için.
 
Tabii bu vizyonla hareket edenlerin sonradan bir çoğu kapattı, bir çoğu kendi yerinde kendini tekrar ediyor halde…
 
temizlikyolda.com tüm bu engellere inat 6. Yılını dolduruyor ve her yıl minimum %100 büyüme ile devam ediyor.
 
Siz siz olun asla bu engellemelere ve sizi kıskananlara kanmayın ve durmayın! Sonuna kadar savaşın ve doğru yatırımcılara, Türkiye startup ekosistemini takip ederek ulaşmaya çalışın.
 
Doğru yatırımcı sizi bulunduğunuz noktadan milyon kat yukarı hızla taşıyacaktır.
 
Nevzat Aydın, Sina Afra, Turgut Konukoğlu, Neşe Gök gibi yatırımcılar size gerçekten destek olacaktır. Değerli yatırımcılara ulaşmaya çalışın ve onların değerini bilin.


Sosyal medyadan sizi takip eden kişiler görüyor ki; büyük bir Starbucks aşığısınız. Starbucks’ın kültüründen etkilendiğiniz ve kendi iş hayatınızda kullandığınız bir şey oldu mu?
 
Sadece Starbucks değil, o sıra yakın olan sakin ve sessiz kahve dükkanlarını sıklıkla ziyaret ediyorum. Hatta yakın bir arkadaşım Gönül Kahvesi’nin sahibi ve inanılmaz güzel Türk kahvesi yapıyorlar. Öyle güzel yapıyorlar ki dünyada yüzlerce mağazaya ulaştılar ve dünyaya Türk kahvesini tanıtıp, içiriyorlar.
 
Neden çok ziyaret ediyorum sorusuna gelince… Bunun sebebi kahveyi gerçekten çok seviyorum ve en masum öğünler arasında görüyorum. Kilonuza dikkat ediyor ve sağlıklı besleniyorsanız şekersiz bir Türk kahvesi veya latte gibi kurtarıcılar önemli.
 
Diğer taraftan, ofiste dışında işlere bakmamız gereken çok fazla an oluyor. Skype toplantıları, odaklanılması gereken rakamlar veya bir çok yüz yüze toplantımı bile en yakın kahve dükkanına ayarlıyorum.
 
İşlere bakarken vücudun istediği içeceğe ve yiyeceğe yakın olmak, ortamın temizliğini dert etmemek, laptopu kapatıp hızla hayatına geri dönme özgürlüğü motive artırıcı etkenler bana göre.
 
Dolayısıyla kahve dükkanları aslında birer çalışma ortamı benim için.


Sosyal medyayı aktif kullanan kişilerin başında geliyorsunuz. Bugün geldiğimiz noktada, sosyal medya uygulamalarının, gençlerin zamanının büyük bir kısmını çaldığı ve gençleri tembelleştirdiği konuşuluyor. Sosyal medyayı aktif kullanan biri olarak bu konu hakkında görüşleriniz ve gençlere önerileriniz nelerdir?
 
Aslında iyi tarafından bakarsak, tanıdıklarımız ile iletişim halinde kalmanın ve güncel yaşantımızı yansıtmanın kolay ve keyifli bir yolu olduğunu düşünüyorum sosyal medya için. Çok daha fazla hayata değer katan yönleri var tabii ki sosyal medyanın.
 
Bir çok gencinde sosyal medya üzerinden başarıya kavuştuğunu görüyorum. Çok başarılı Youtuber’lar, yeteneklerini sergileyenler veya sosyal medya üzerinden ticaret yaparak başarı elde eden kişiler var.
 
Ancak maalesef gençlerin sosyal medya üzerinden olumsuz etkilendiği bir çok kötü etken de olduğu aşikar. Malum en genç ve her şeyden kolayca etkilendikleri bir dönemde, içinde oldukları dünyadan çok daha farklı şeyleri görüp bir parçası olmak isteyebiliyorlar. Uzun süreler sosyal medyada dolaşmak, onlara katkı sağlamayacak bir çok boş bilginin dolandığı profil veya sayfalarda bulunmanın kimseye iyi geleceğini düşünmüyorum.
 
Kısa yoldan başarıya kavuşma tuzakları, zorbalık, çeşitli tehlikeler ile dolu sosyal medya ve gençler için maalesef en çok dikkatlerini çeken unsurlar bunlar…
 
Sosyal medyada gördüğümüz şeylerin bir çoğu sahte, yalan. Haberler olsun, insanlar veya yaşantıları olsun farklı yansıtılıyor. Bu aslında çok normal.
 
Biliyorsunuz çocuklar için çizgi filmlerdeki uçan kahramanlar çok dikkat çekici ve özendirici. Gerçek olduğunu düşündükleri şeyler sonuçta animasyon ve kurgudan ibaret. Aynısı gençler için de geçerli. Sosyal medyada gördükleri şeylerden çok etkileniyorlar.
 
Örneğin sosyal medya fenomeni bir modelin paylaşımları için saatlerce makyaj, yanıltıcı ışık oyunları, filtreler, fotomontajlar vb. onlarca hazırlık varken, gençlerimizin telefonun ön kamerasını çevirip kendine baktığında; ‘’Ben neden onlar gibi gözükmüyorum? ‘’ diye kendini sorgulaması çok yanlış.
 
Aynı durum yaşantılar, ürünler, etkinlikler için de geçerli. Hepsinin arkasında çok ciddi bir endüstri, hazırlık var ama gençler arka planı pek göremiyor.


Yaptığınız iş gereği birçok proje ve girişimci tanıma fırsatınız olmuştur. Bu projelerden hiçbirine yatırımcı olmayı düşündünüz mü? Bundan sonra yurtiçindeki veya yurtdışındaki bir girişime yatırım yapma planınız var mı?
 
Öncelikle bir girişimci olarak kendi projem temizlikyolda.com’a odaklanmış durumdayım. Başarılı bir exit yapabilirsem memnuniyetle, ilgi alanlarımda olan startup’lara yatırımcı olmayı isterim.
 
Diğer yandan birer startup olarak görebileceğiniz bir çok altcoin ve bitcoin gibi elektronik para birimleri ile yatıp kalkıyorum diyebilirim. BTC, XRP, BCH, XLM favorilerim olmakla beraber 15 civarı coin ile yakından ilgiliyim.
 
Beni pek ‘’startup yatırımcısı’’ olarak göremeyeceksiniz belki ama yeni girişimleri hayata geçiriyor olarak görebilirsiniz. Bunlar şu an yaptığımız işlerden çok bağımsız ve farklı projeler olacak.
 
Doğru zamanı bekliyorum açıklamak ve lansman yapmak için.


Yurtdışına sıklıkla çıkıyorsunuz ve oradaki şirket kültürlerini yakından tanıma fırsatınız oluyor. Türkiye’deki girişimlerin başaralı olması için yurtdışındaki projelerden pozitif yönde neler alması gerekiyor?
 
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığım yanı sıra KKTC ve Avrupa vatandaşlığım var. Bundan ötürü vize vb. problemler yaşamıyorum. Dolayısıyla sık sık yurtdışına gitme şansım oluyor.
 
Yurtdışındaki projeler (en azından ben ziyaret ettiğim, gördüğüm) hakettikleri yatırımları alıyorlar. Nasılki ben vize problemim olmadığı için farklı ülkelere kolaylıkla gidiyorsam, yatırımı olan projeler de aynı kolaylıkla büyüyor.
 
Eğer her gittiğim ülkede bana onlarca soru, tonlarca imzalı kağıt sorsalardı bu ziyaretleri yapamayacaktım. Türkiye’de de maalesef girişimlerin durumu bu.
 
Yatırım için çok fazla engel var karşılarında. Yüzlerce toplantı, sunum, kendini ispat etme çabası ve sonuç? Ya çok düşük değerlemeli yatırımlar, ya da hiç yatırım alınamaması. Dolayısıyla yatırımı olmayan girişim büyümekte zorluk çekiyor, kapatıyor.
 
Yurtdışındaki ekosistemi örnek almalıyız. Yatırımlar çoğalmalı ve kolaylaşmalı.


İş hayatınız boyunca yaşadığınız en mutlu ve en zor anı bizimle paylaşır mısınız?
 
Nevzat Aydın ve Sina Afra’nın temizlikyolda.com’ da yatırımcımız olmaları gerçekten beni çok mutlu etmişti.
 
Nevzat Bey’in önemli bir etkinlikte ‘’Benim 2 favori ekibim var. Biri modacruz, diğeri temizlikyolda ekibi.’’ demesi de ayrıca beni mutlu eden anlardan birisidir.
 
Yine, Türk Telekom Pilot programında bahsettiğim tüm zorluk ve engellemelere rağmen 800 proje arasından en değerli ilk 3 proje arasına seçilerek ödül almak ve Amerika’ya giderek orada Facebook, Google, Apple, Uber, AirBnb, Twitter gibi 35 civarı teknoloji devine sunum yapıp, geri bildirim almakta aklımda kalan güzel anılardan…
 
Zor anlara gelirsek…
 
temizlikyolda.com’u kurduğumda Ataşehir’de 60m2 stüdyo bir dairede yaşıyordum. Burayı ofise çevirdim ve farklı bir yere taşındım. Stüdyo daireye yeni çalışma arkadaşları eklendikçe ekip sığmamaya başladı ve yeni ofise taşındık. Lean startup gibi konulardada bilgim olmayan bu süreçler de hiç yatırımcım yoktu ve ciddi manada kendi sermayemizi koyuyorduk. Sonuç olarak 4 ofis değiştirdik, ekip bugünkünden bile kalabalıktı, gereksiz çok harcama yapıyorduk… Ve bu masraflar beni gerçekten düşündürüyordu. Reklam dönüşleri, teknoloji harcamaları derken Zor anlar, zor karalar alıp veriyorduk.
 
Çok tecrübe edindik…
 
Ama zor anları yıkılmadan, başarıyla atlattık. 1 milyon TL civarı kendim yatırım yaptım ve 250m2 kapalı – 250m2 açık toplam 500m2 ve içinde bulunmaktan her saniye keyif aldığımız kendine ait ofisinde taşındı temizlikyolda.com ve 3 yıldır buradayız.
 
Kira yok, yetersiz çalışma alanı yok, ulaşım problemi yok ve ofiste duvarlar yok. 🙂


Sizi çok etkileyen ve hayatınızı buna göre şekillendirdiğiniz bir söz var mı?
 
Sayın Hasan Aslanoba ile bir görüşmemde ‘’Ekibinizi beğeniyorum, ekip iyiyse projenin önemi yoktur. Proje başarısız olsa bile ekip projeyi pivot eder. Siz de bunu görüyorum.’’ demişti.
 
Pivot etmek kısaca; ürünü değiştirmek, iş planını değiştirmek, işler yolunda gitmiyorsa kapatmak yerine işleri yoluna sokmak demek.
 
Biz de öyle yaptık.


İşlerden arda kalan zamanlarda kafanızı dağıtmak için ne gibi aktivitelerde bulunuyorsunuz?
 
Aile her şeyden önce geliyor tabii ki. Ailem, nişanlım, yeğenlerim.
 
Annem’i o kadar çok seviyorum ki hemen yan dairesinde oturuyorum. 🙂 Gün içerisinde ağabeyim, ablam, yeğenlerim, babam ve nişanlım ile çok defa bir araya geliyoruz. Birbirini çok seven kocaman bir aileyiz ve birlikte çok şey yapıyoruz.
 
Onlarla vakit geçirmek en sevdiğim şey…
 
Tabii bazen de sinemaya gitmek, evde film izlemek, yeni yemekler keşfetmek, seyahat etmek, oyun oynamak, drone uçurmak, sokak hayvanlarını besleyip, sevmek en büyük favorilerim arasında.


Son olarak röportajımızı eğlenceli ve hayali bir soruyla bitirmek istiyoruz. Dünya üzerindeki bir şirketin sahibi olma şansınız olsaydı bu, hangi şirket olurdu?
 
Bir şirket değil, bir kurum olarak soruyu revize etmek istiyorum.
 
Cevaba gelirsek; Nasa’nın başında olmak isterdim. 🙂
 
Günümüz şirketlerinden çok daha önemli görevleri ve sınırsız bir çalışma alanları var…
 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

İçerikte Bulunan Bağlantılar

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ufuk Beydemir Röportaj

Eski Günler