in ,

İnsanların Lüks Mallar ve Hizmetler Satın Almasının Arkasındaki Psikoloji

Pek çok insan için lüks bir ürün veya hizmet satın almak alışılmadık bir satın alma davranışı değildir. Belki de o kişiler için marketten alışveriş yapmak kadar normaldir. Lüks malların çekiciliği inkar edilemez olsa da, fiyat etiketleri oldukça caydırıcı olabilir. Yüksek maaşlı iyi bir işiniz yoksa veya harika kişisel yatırım alışkanlıkları geliştirmediyseniz, lüks tüketim malları satın almak maliyetli olabilir (veya ödemesi kolay olmayan bir kredi kartı bakiyesi yaratabilir).

Bazı Tüketiciler Rasyonel Davranmaz veya Davranamaz

Tüketiciler her zaman rasyonel davranmaz ve rasyonel kararlar almazlar. Tamamen rasyonel bir birey her zaman akla veya mantığa yatkın bir şekilde hareket eder. Başka bir deyişle, tamamen rasyonel bir birey, kendi çıkarına en uygun şekilde hizmet edecek kararlar alır. 

Bununla birlikte, sayısız psikoloji araştırması, insanların her zaman rasyonel hareket etmediğini ortaya koymuştur.

İlginizi Çekebilir: DAVRANIŞSAL FİNANS VE GELENEKSEL FİNANSIN KARŞILAŞTIRILMASI – YATIRIMCI KARAKTERLERİ

Lüks ürünler ve hizmetler satın alan birçok tüketici, aslında bu lüks ürünleri karşılayabilecek durumda değil. Yüksek kaliteli, dayanıklı bir el çantası yaklaşık 200 birim paraya satın alınabilse de, bazıları bunun yerine aynı işlevi yerine getirebilen markalı bir çantaya binlerce birim para harcamayı tercih edebilir.


Daha Yüksek Fiyata Sahip Ürünler Gerçekten Daha Yüksek Kaliteliye Mi Sahip?

Bu sorunun olası bir cevabı, fiyatı yüksek bir ürünün olumlu unsurlarını aşırı vurgulama ve dezavantajlarını görmezden gelme eğilimidir. Örneğin, Apple yeni bir ürün çıkardığı zaman, tüketiciler yeni çıkan ürüne sahip olabilmek için mağaza önlerinde kamp kurarlar. Bu, yeni Apple ürünlerinin, bir önceki modellere kıyasla teknolojik olarak benzersiz veya üstün olduğu anlamına gelmez ancak durum böyledir.

Bu örnek üzerinden gidersek, Samsung, Xiaomi, Huawei vb. şirketlerin, Apple ürünlerine benzer veya aynı özelliklere sahip ürünleri vardır ve fiyatları Apple’a göre daha ucuzdur. Ancak satış verilerine bakarsak birçok tüketici yüksek fiyatına rağmen Apple’ı tercih etmektedir.

Bazı insanlar, alacakları ürünün özelliklerine veya niteliğine değil, fiyatına bakarlar. Bu insanlar, yüksek fiyatlı malların daha kaliteli olduğuna, düşük fiyatlı malların ise uyduruk olduğu çıkarımında bulunabilirler. Ancak burada yapılması gereken; almak istediğiniz ürünün muadillerinini araştırarak, markadan bağımsız olarak isteklerinize en uygun cevabı verecek ürünü seçmektir. 


Benlik Saygısı Bir Kişinin Satın Almalarını Etkileyebilir

Bazı durumlarda, düşük benlik saygısı, bir tüketicinin lüks mallar satın alıp almayacağını etkileyen bir faktör olabilir, özellikle de lüks ürünlerin maliyetini kolayca karşılayamıyorsa. Bazı tüketicilerin düşüncesine göre; lüks bir mal, özgüvenini arttırma konusunda veya aidiyet duygusu sağlama konusunda yararlı olabilir. Bundan dolayı da lüks malları satın almaya çalışırlar.

Online alışverişin yaygınlaşmasıyla birlikte, lüks ürünler artık yalnızca bir tık uzağımızda. Eskiden bazı tüketiciler için lüks ürünlerin satıldığı mağazalar, ulaşılamaz ve korkutucu gözükürdü. Bundan dolayı, tüketiciler mağazaya girmeye çekinir ve rahatlıkla alışveriş yapamazlardı. Online alışveriş, lüks ürünleri artık herkes için erişilebilir hale getirdi.


Orijinallik Önemlidir

İnsanların sahte bir ürünü tercih etmektense, gerçek bir ürünü tercih etmesinin bir nedeni var (aynı görünseler bile). Aynı görünmesine ve aynı işlevi yerine getirmesine rağmen, mal sahibi orijinal bir ürüne sahip olmadığını biliyor.

Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilere birebir aynı lüks ürünler verildi. Bir grup tüketiciye bu ürünlerin orijinal olduğu, bir grup tüketiciye ise bu ürünlerin sahte olduğu söylendi. Ürünlerin orijinal olduğu söylenen guruptaki insanların, ürünlerle bağ kurduğu ve mutlu oldukları gözlemlendi. Ürünlerin sahte olduğu söylenen insanların ise durumundan hoşnutsuz olduğu ve verilen ürünlere sıradan bir ürün muamelesi yaptıkları gözlemlendi.

Bir örnek vermek gerekirse, bazı insanlar için sahte bir Rolex sahibi olmak, bir hiçe sahip olmakla aynı şey anlamına gelmektedir.


Son Olarak

İnsanlar lüks malları çeşitli nedenlerle satın alırlar. Bu nedenlerin neredeyse tamamı, pahalı ürünlerin tüketicilerine yaşattığı güçlü duygularla ilgilidir. Bir tüketici, lüks bir ürün satın almasına olanak veren finansal pozisyonda olsun ya da olmasın, belirli bir duyguyu elde etmek için harcama yapabilir.

İnsanların Lüks Mallar ve Hizmetler Satın Almasının Arkasındaki Psikoloji

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

13 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Virgin Galactic, Fütüristik Bir Görünüme Sahip Yeni Uzay Aracını Tanıttı: VSS Imagine

Virgin Galactic, Fütüristik Bir Görünüme Sahip Yeni Uzay Aracını Tanıttı: VSS Imagine

Dil Öğrenme Uygulaması Duolingo'dan 1 Nisan Şakası Duolingo Roll

Dil Öğrenme Uygulaması Duolingo’dan 1 Nisan Şakası: Duolingo Roll