in ,

İnsan Psikolojisi Nasıl Çalışır?

İnsan Psikolojisi Nasıl Çalışır? İnsan Psikolojisinin Gizemi

İnsan psikolojisi ve insan psikolojinin gizemi oldukça merak uyandırıcı bir konudur. Çeşitli psikolojik düzeye sahip pek çok insan bulunmakta olup, bu durum, insan psikolojisi ile ilgili şaşırtıcı örneklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Peki ama insan psikolojisinin çalışma prensipleri nelerdir?

İnsan Psikolojisinin Çalışma Prensipleri Bağlamında 5 Şaşırtıcı Örnek!

İnsan psikolojisinin çalışma prensibi, birçok insanın merak ettiği konulardan bir tanesidir. Konunun bu kadar merak edilmesine neden olan hususlar, hiç kuşku yok ki insan psikolojisi ile ilgili çeşitli örneklerin bulunmasıdır. Bu örnekler, pek çok insanın bazı konularda aynı psikolojik süreçler içerisinde bulunmasına neden olmaktadır. “İnsan psikolojisi nasıl çalışır?” sorusu bağlamında oldukça şaşırtıcı 5 örneği sizlere sunmak istiyoruz. İşte insan psikolojisinin çalışma prensipleri bağlamında 5 şaşırtıcı örnek!


1- Hedef ve Hayallerin Paylaşılması, Motivasyon Gücünü Azaltmaktadır

İnsan psikolojisiyle ilgili yapılan çalışmalar, hedef ve hayallerin insanlarla paylaşılmasının, kişinin motivasyon gücünü azalttığını ortaya koymuştur. Bu durum birçoklarına oldukça şaşırtıcı gelebilir çünkü çoğu insan hedef ya da hayallerin birileriyle paylaşıldığında çok daha güçlendiği düşüncesi içerisinde olabilir.

Bunun sebebi; hedefler ve hayaller başkalarıyla paylaşıldığı zaman, çoğu kişi karşı tarafı kırmamak veya üzmemek için anlatılan hayallere inanıyormuş gibi yapar. Hayallerini paylaşan kişi de, karşısındaki kişilerin ona inandığını görerek, sanki bu hayallere ulaşmış veya ulaşmak zor değilmiş gibi hisseder. Bu da psikolojik olarak motivasyonu düşürür.


2- Bazı Şarkıların Sevilmesinin Nedeni, Onların Belirli Anlarla Özdeşleştirilmesidir

“İnsan psikolojisi nasıl çalışır?” sorusu bağlamında karşımıza çıkan şaşırtıcı sonuçlardan bir diğeri de şarkıların beğenilmesine yöneliktir. Birçok insan, bazı şarkıları tanımlayamadıkları kadar çok sevmekte ve ilgili şarkıları sürekli dinlemektedir. Bu konu da insan psikolojisiyle açıklanabilen konuların başında yer almaktadır. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar, bazı şarkıların sevilmesinin nedeninin, o şarkıların belirli anlarla özdeşleştirilmesi olduğunu göstermiştir.


3- Kötümserlik, İnsan DNA’sında Bulunan Belli Bir Genden Kaynaklanıyor Olabilir

Bazı insanlar, her olay içerisinde olumsuz bir taraf bulmaya çalışır ve hayata bu şekilde bakar. Aslında kötümserlik duygusunun, insan DNA’sında bulunan belirli bir genden kaynaklandığına dair çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu konu özelinde bilimsel olarak kabul edilmiş çalışmalar bulunmasa da bir iddia olarak ortada durmaktadır.


4- Espritüel ve Komik İnsanlar, Depresyona Çok Yakın Olabilmektedir

İnsan psikolojisi ile ilgili çalışmalardan bir diğeri de depresyonla ilgili şaşırtıcı sonuçlar vermiştir. Yapılan çalışmalara göre espritüel ve komik insanlar depresyona çok daha yatkın olabilmektedir. Bu durum, espritüel insanların depresif olacaklarının değil, normal insanlara oranla depresyona daha yatkın olabilecekleri ifade edilmektedir.


5- Başkaları için Para Harcamak Kişiyi Çok Daha Mutlu Edebilmektedir

Birçok insan yalnızca kendisi için para harcamanın önemli olduğunu düşünse de çalışmalar, bu düşüncenin tam tersini ortaya koymaktadır. “İnsan psikolojisi nasıl çalışır?” sorusu bağlamında ön plana çıkan hususlardan bir diğeri ise başkaları için para harcayabilmektir. Buna göre başkaları için para harcamak, insanın çok daha mutlu olmasına neden olmaktadır.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıyı Bankacılığı (Offshore Banking) Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yeni Bir Dövme Türü Bir Yılda Kaybolan Dövme

Yeni Bir Dövme Türü: Bir Yılda Kaybolan Dövme