in ,

FBI Davranış Uzmanı Yeni Tanıştığınız Biriyle Nasıl Güven Kurabileceğinizi Anlatıyor

FBI DAVRANIŞ UZMANI YENİ TANIŞTIĞINIZ BİRİYLE NASIL GÜVEN KURABİLECEĞİNİZİ ANLATIYOR
FBI DAVRANIŞ UZMANI YENİ TANIŞTIĞINIZ BİRİYLE NASIL GÜVEN KURABİLECEĞİNİZİ ANLATIYOR

Güven, insanlar arasındaki en değerli para birimlerinden biridir. O olmadan kimseyle daha iyi ilişkiler kuramazsınız.

Güven, ikili bir ilişkidir. Güven, insanların evlenmelerinin nedenidir. Güven, paranızın karşılığını alacağınızı bilerek pahalı hizmetler için ödediğiniz paradır.

“İnsanların güven kararlarını nasıl verdiğinin iki boyutu vardır. Güvenmek için önceden kararlı olup, otomatik olarak güvenenler. Ve bilinçli olarak, yavaş adımlarla güvenenler.” diyor Fordham Üniversitesi’nden İşletme Profesörü Robert Hurley.

Bu hayatta ne başarmak istediğiniz fark etmeksizin, başkalarının güvenini kazanmak en büyük başarılarınızdan biri olacaktır. Birinin güvenini ve anlayışını kazanma süreci zaman alır ve tek bir hareket o süreç boyunca kurduğunuz güveni mahvedebilir.

İşte, insanlar hakkında aklınızda tutmanız gereken basit birkaç gerçek: Hepimiz görünmez bir kabloyla birbirimize bağlıyız, kendimizi derinden önemsiyoruz, önemli hissetmek istiyoruz, tanıdık olan şeyleri seviyor ve güveniyoruz. Bunlar, hemen hemen herkesle ilişki kurmak için temel dayanaklardır.

FBI Davranış Analizi Programının eski başkanı Robin Dreeke, hayatı boyunca sosyal psikoloji ve beşeri ilişkilerin geliştirilmesi üzerine pratik uygulama eğitimi aldı ve doğrudan tecrübe etti. FBI’da çalıştığı süre boyunca edindiği tecrübelerden bahsettiği kitabında, sosyal ve evrimsel psikoloji üzerine araştırmalar da bulunuyor.

“It’s Not All About Me: The Top Ten Techniques for Building Quick Rapport with Anyone” adlı kitabında, yabancı biriyle konuşma başlatmanın en iyi yolunun, sahte zaman kısıtlamaları olduğunu ortaya çıkardı.

Bir konuşmaya başlamak için yabancı birisine yaklaştığınızda çoğu kişi, tehdit ihtimalini herhangi bir şeyden önce değerlendirir. Dreeke, bir yabancıyla yapılan herhangi bir konuşmada rahatsızlık duyulduğunu çünkü konuşmanın görünüşte bir sonu olmadığını söylüyor ve şöyle açıklıyor;

“İlişki kurma ve anlamlı diyaloglar kurma sürecindeki ilk adım, diğer kişinin, konuşmanın bir süre sonra biteceğini ve bunun gerçekten yakın olduğunu bilmesini sağlamaktır.”

Bir sohbete başlamanın zorluğuyla başa çıkıp, karşı tarafın çok fazla zamanını almak istemediğinizi açıkça belirttikten sonra, bir tehdit olarak görülme ihtimaliniz azalır. Daha uzlaşmacı görünmek için kullanabileceğiniz en iyi sözsüz teknik, gülümsemektir.

Diğer kişinin duruşunu ve konuşmasını bile taklit edebilirsiniz çünkü bilinçaltımız doğal olarak, kendisine benzeyen şeylerden, aşinalıktan hoşlanır.

Bir sohbete başlamak için bu yaklaşımı kullanmaktan dolayı, kendinizi rahatsız hissediyorsanız, beden dilinizi değiştirerek, uyum var mı yok mu diye kontrol edebilir, karşınızdaki kişinin vücut dilinin, sizi takip edip etmediğini gözlemleyebilirsiniz.

“Bir grup yabancının olduğu bir odaya girdiğinizde, öfkeli ve üzgün görünenlere mi, yoksa gülümseyen ve mutlu olanlara mı yaklaşmak istersiniz? Gülümseme, daha fazla uyumlu görünmek için kullanmanız gereken bir numaralı sözsüz tekniktir.”

Ayrıca, göz teması kurarak, konuşmaya duyulan güveni yüzde %60-%70 oranında arttırabilirsiniz. Araştırmalar, yeni tanıştığımız kişide ilk olarak güven aradığımızı gösteriyor.

FBI DAVRANIŞ UZMANI YENİ TANIŞTIĞINIZ BİRİYLE NASIL GÜVEN KURABİLECEĞİNİZİ ANLATIYOR

Daha güvenilir görünmek istiyorsanız, konuşmaya başladığınızda, yavaş konuşun. Hızlı konuşan insanlar genellikle konuştukları şey hakkında çok heyecanlıdır. Bu, konunuzu gerçekten bildiğiniz anlamına da gelebilir ancak yavaş konuşmak, size daha fazla güvenilirlik sağlar. Dreeke kitabında şöyle diyor:

“Ne zaman önemli olduğunu düşündüğüm ve güvenilir gözükmem gereken bir konuşmam olsa, konuşmamı bilerek yavaşlatıyorum ve insanların söylediklerimin içeriğini anlaması için biraz duraksıyorum.”

Sadece dinle. Dinlemek, başkalarını onaylamanın en basit yoludur. Kendi hikayeni anlatmana gerek yok; sadece onların kendi hikayelerini anlatmaya devam etmelerini sağlayın. Önemli hissetmelerini sağlayın. Çoğumuz için, doğal tepkimiz karşı tarafın sözünü kesmektir ama bu, aynı zamanda biri konuşurken hiçbir zaman tam olarak hazır olmadığımız anlamına gelir.

Karşı tarafı kendi düşünceleriniz ve fikirlerinizle engellemekten, kesintiye uğratmaktan kaçının. Dreeke, egonuzu dizginlemeniz gerektiğini söylüyor:

“Egonuzu dizginlemek, diğer bireylerin isteklerini, ihtiyaçlarını ve gerçeklik algısını, kendinizinkilerin önüne koymaktan daha karmaşık bir şey değildir. Çoğu zaman, iki kişi bir sohbete girdiğinde, biri, konuşmak için diğerinin anlattığı hikayenin bitmesini bekler ve karşıdaki insanı dinlemez.”

Mükemmel bir konuşmacı, kendi hikayesini paylaşma ihtiyacını göz ardı ederek, başkalarını kendi hikayesi hakkında konuşmaya teşvik eder. Ses Uzmanı Julian Treasure diyor ki; “Dinleme yetimizi kaybediyoruz.” Dinle, anla, özetle ve soru sor yaklaşımını tavsiye ediyor. Sohbet sanatının tehlikeli bir şekilde değiştirildiğini söylüyor.

Meraklı olun ve açık uçlu sorular sorun. Gerçekten dinliyorsanız, bu oldukça kolay olmalı. “Konuşmada hedeflenen kişi daha fazla kelime ve düşünce sunduğunda, sohbet içerisinde iyi bir dinleyici olan iyi bir konuşmacı, karşıdan verilen içeriği irdeleyecek ve aynı içerik hakkında açık uçlu sorular sormaya devam edecek.” diyor Dreeke.

Bir Harvard Üniversitesi araştırmasına göre, konuşma sırasında daha fazla soru soran ve özellikle konuyu takip eden soruları soran kişiler, toplum tarafından daha fazla seviliyor.

Yeni tanıştığınız insanlara, farklı bir ilk izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansınız olmayacak. Yani, bir insanı kazanmak için birkaç dakikanız var, bu yüzden elinizden gelenin en iyisini yapın. Ve daima şunu hatırlayın; doğru tutum her şeydir. Diğer kişinin, sizinle tanıştığı için oradan mutlu olarak ayrıldığından emin olun.

FBI Davranış Uzmanı Yeni Tanıştığınız Biriyle Nasıl Güven Kurabileceğinizi Anlatıyor

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tut ki gecedir-tut ki gecedir şiiri-atilla ilhan atilla ilhan şiiri

TUT Kİ GECEDİR

beni bu havalar mahvetti-beni bu havalar mahvetti şiiri-orhan veli kanık-orhan veli kanık şiiri

BENİ BU HAVALAR MAHVETTİ