in

Potansiyelini Ortaya Çıkar!

Potansiyelini Ortaya Çıkar! - Motivasyon - Kisisel Gelisim
Potansiyelini Ortaya Çıkar! - Motivasyon - Kisisel Gelisim

Potansiyelimin büyük bölümünü kullanamadığım uzun yıllar geçirdim. Paylaşmak istediğim hikayeler, paylaşmak istediğim tavsiyeler ve tartışmak istediğim konular oldu. Bunları yapabilmek genellikle, benim için çok zordu. İnsanların hakkımda neler düşüneceği, neler söyleyecekleri beni her zaman engelledi. Evet, şu anda bile potansiyelimin tamamını gösterebildiğimi düşünmüyorum ancak büyük bir yol kat ettim. 

Bu yolda potansiyelimi gösteremediğimi düşündüğüm her an, beni incitse bile, beni korkutuyor ya da beni duygusallaştırıyor olsa bile ileriye doğru hep bir adım atmaya çalıştım. Ben bir gladyatör değilim, korktuğum ve kendimi kötü hissettiğim anlarım oluyor, olması da çok normal. Ama bu zor anlarda, küçükte olsa, ileriye doğru bir adım atabilmek çok önemli.

Bu gerçekleri kabul ettiğimiz zaman, bir şeyler değişmeye başlayacaktır: 


1. Herkesin bir görüşü ve bir fikri vardır.

İnsanların söyledikleri şeyler, her zaman doğru olmayabilir veya sizin için doğru olmayabilir. Doğru olması da gerekmez, sırf bir şey söylediler diye onlara katılmanız veya onaylamanız gerekmiyor.

Fikirler, yaşanmışlıklara ve dünya deneyimlerine dayanır. Yaşadığımız olaylardan edindiğimiz tecrübelere göre, yaşadığımız olaylardan çıkardığımız derslere göre, dünyanın bize sunduklarına göre, fikirlerimiz ve düşüncelerimiz oluşur. Bundan dolayı, herkesin fikirleri farklı olabilir. Ve siz de, bunlara katılmak zorunda değilsiniz.

İnsanların fikirlerini ve düşüncelerini duymak güzel ancak, onlar bir şey söyledi diye kendinizden ve düşüncelerinizden asla vazgeçmeyin. Son kararı her zaman siz verin.


2. Herkes kötü hissedebilir ve vazgeçmek isteyebilir.

Kötü hisseden veya pes etmek isteyen tek kişi siz değilsiniz. Her insanın kötü zamanları ve bırakmak istediği zamanları olabilir, bu normaldir. Böyle hisseden tek kişi sizmiş gibi hissetmeyi bıraktığınız an, bir şeyler değişmeye başlar.

Bunun farkına varmak beynimi, pes etmek istemenin normal olduğunu ancak bu noktaya geldiğimde devam edersem büyümeye ve başarıya ulaşacağım konusunda eğitti. 


3. Alkış beklemeyin.

Hayatta yaptığınız işlerin veya iyiliklerin birçoğu fark edilmeyecek. Yaptığımız işler veya iyilikler karşılığında alkış beklemek, bana göre çokta doğru değil zaten.

Aslında bu iyi bir şey. Alkışlara ve tebriklere odaklanmak yerine, çalışmanızdan zevk almaya ve anlam kazanmaya odaklanın. Böylece, sürekli bir beklenti çerçevesinde iş yapmak yerine, gerçekten keyif aldığınız için yaparsınız. Bunların yanında bir alkış veya bir tebrik alırsanız da ek bir bonus haline gelecektir.


4. Zaman, kabul etmek istemediğimiz kadar hızlı geçer.

“Potansiyelinize ulaşmak için ne kadar zaman harcadınız veya zaman harcadınız mı?” diye sorsam ne derdiniz? Sanırım cevap, acımasız ve mahçup edici olabilir. Muhtemelen vaktinizi biraz boşa harcadınız ama en azından henüz hayatınınızı boşa harcamadınız.

Hala zamanınız var. Ve bu, potansiyelimize ulaşmak için iyi bir neden. Tembel olduğunuzu veya işlerinizi sürekli ertelendiğinizi bilmek acı veriyor. Bunun daha da kötüsü ie şu; bu gerçekleri görmezden gelmek ve her şeyin harika olduğunu iddia etmek. Belki, az da olsa boşa zaman harcamış olabiliriz ancak hayatımızı boşa harcamadık.


5. Herkes kendi mücadelesini veriyor.

İnsanların pür dikkat bizi izlediğini ve her hareketimizi yorumladığını düşünürüz. Ancak bu, büyük bir aldatmacadır.

İnsan olmak zordur çünkü doğduğunuzda, yaşamla, zorluk yaşayacağımıza dair resmi olmayan, görünmez bir anlaşma imzalarız. Bu anlaşmayı yaptık bir defa, kaçış yok…

Ne renk pantolon giydiğimiz, nasıl hatalar yaptığımız, neler dediğimiz insanlar için önemli değil. Önemli olsa bile, kısa bir süreliğine çünkü herkesin hayatında, mücadele ettiği şeyler var. Bu hayatta sayılı gününümüz var, enerjimizi ve odak noktamızı başka insanlara çevirmek yerine kendi mücadelemizle ilgilenelim.


Gerçekleri görmek ve kabullenmek faydalıdır. Bu yazıdaki maddeleri uygulamaya başlamadan önce, uzun yıllar boyunca kendime yalan söyledim.

Artık potansiyelimizi ortaya çıkarmanın vakti geldi de geçiyor. Şimdi değilse ne zaman?

Potansiyelini Ortaya Çıkar! - Motivasyon - Kisisel Gelisim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Son Ne Zaman Maceraya Atıldın? - Gezi - Çadır - Kamp - İzci

En Son Ne Zaman Bir Maceraya Atıldın?

Formula 1 – Paddock #8 – Lauda – Hunt – Rush Filmi – F1 Gündemi