in ,

POMODORO TEKNİĞİYLE VERİMLİ ÇALIŞMAK

POMODORO TEKNİĞİYLE VERİMLİ ÇALIŞMAK

Bir derse başladıktan hemen sonra sıkılanlardan veya yapmanız gereken işe başlamak için yeterli motivasyonu bulamayanlardan mısınız? O halde tam sizin için güzel bir yöntemim var. Yöntemin adı “Pomodoro”. İsmini daha önceden duymuşsunuzdur. Bir dönem YouTube’da en popüler içerik konularından biriydi hatta şu an bile popülerliğini sürdürmeye devam ediyor.

Pomodoro Tekniği, 1980’lerde Francesco Cirillo tarafından ortaya atılmış bir metottur. İtalyanca bir kelime olan “Pomodoro” kelimesinin Türkçesi domatestir. Domates ve Pomodoro tekniği arasında nasıl bir bağlantı var diye düşünebilirsiniz. Şöyle açıklayayım: Annelerimiz bazen mutfakta domates şeklinde bir zamanlayıcı kullanırlar. İşte bu yöntem adını tam olarak buradan alıyor. Cirillo öğrencilik zamanlarında domates şeklinde bir zamanlayıcı kullanarak Pomodoro tekniğini geliştirmiş, bu zamanlayıcıya ithafen yöntemin adını Pomodoro koymuştur.

Gelelim yöntemin uygulanışına,

  1. Adım: Önünüzde sadece yapacağınız işle ilgili malzemeler olsun.
  2. Adım: Bir zamanlayıcı bulun. Pomodoro tekniğiyle ilgili çeşitli uygulamalar mevcut ama uygulama indirmekle uğraşmak istemiyorsanız telefonunuzun zamanlayıcısını da kullanabilirsiniz. Tabii tüm bildirimleri kapatmak koşuluyla.

1. ve 2. adımı tamamladıktan sonra artık bu tekniği uygulamaya hazırsınız. Metot 25 dakika çalışma, 5 dakika mola şeklinde işliyor. 25 dakika çalışma 5 dakika moladan oluşan bu 30 dakikalık süreç 1 Pomodoro anlamına geliyor. Her 4 pomodoroyu tamamladığınızda 25-30 dakikalık uzun bir molaya sahip oluyorsunuz.

Evet, 5 dakikalık mola kısa görünüyor ama bu molayı verimli bir şekilde değerlendirirseniz motivasyonunuzu kaybetmemiş oluyorsunuz. Nasıl verimli değerlendirebiliriz ki derseniz şöyle örnek verebilirim: Müzik dinleyebilir, sosyal medyada dolaşabilir veya temiz hava alabilirsiniz. Verimli değerlendirmekteki temel esas, beyni yaptığımız işten uzaklaştırmak. Özellikle çalıştığınız ortamdan biraz uzaklaşın ki, uyku gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkmasın.

Yapacağınız işin süresine bağlı olarak kaç Pomodoro yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. İlk başlarda yöntemi uygularken zorluk yaşamanız çok normal. Ben açıkçası 5 dakikalık molaya bağlı kalmada sorun yaşıyordum ancak bunun çözümünü molayı başlarda uzun tutup (maksimum 10 dakika) sonra yavaş yavaş azaltarak buldum. Birkaç kez bu yöntemi uyguladıktan sonra kendiliğinizden alıştığınızı ve kimi zaman planladığınızdan daha erken sürede işinizi bitirdiğinize şahit olacaksınız. 🤗

POMODORO TEKNİĞİYLE VERİMLİ ÇALIŞMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Empati Sahibi İnsanlarda Bulunan Sosyal Beceriler Nelerdir?

Empati Sahibi İnsanlarda Bulunan Sosyal Beceriler Nelerdir?

AUSCHWİTZ - BİRKENAU GEZİMDEN Kısa Notlar

AUSCHWİTZ – BİRKENAU GEZİMDEN Kısa Notlar