in ,

E-ticaret Üreticileri İçin Paketleme İpuçları

E-ticaret Üreticileri İçin Paketleme İpuçları
E-ticaret Üreticileri İçin Paketleme İpuçları

E-ticaret, oyun kurallarını değiştirmekle kalmadı, üreticiler için tamamen yeni bir pazar yarattı. Üreticiler, e-ticarete odaklanmak ve e-ticarette başarılı olmak istiyorlarsa, perakende satış için tasarladıkları standart ambalajlarına göre, farklı bir şeyler yapması gerekiyor. İstatistiklere göre, 2018 yılında 504,6 milyar dolar olan e-ticaret hacminin (fiziksel ürünler için),  2023 yılında 735 milyar doları aşması bekleniyor.

Online satış, geleneksel bir satışa kıyasla daha fazla hasar riskine ve daha fazla temas gerektiren bir sürece sahiptir. Perakende satış rafına yerleştirilen bir ürünün üzerinde yalnızca 4-5 dokunuş varken, e-ticaret platformunda ürünün üzerinde 20’den fazla dokunuş vardır. Bu da, ürünlerini e-ticaret kanalları aracılığıyla satan üreticilerin, ürünlerini paketlerken dikkatli olması gerektiği anlamına geliyor:


1. Müşterilerin beklentilerine değer verin.

Müşterilerinize eşsiz bir unboxing deneyimi yaşatarak marka sadakati yaratabilir ve müşterileri elinizde tutabilirsiniz. Bundan dolayı; ambalajın müşteriye özel kişiselleştirilmesi için veya şık bir tasarıma sahip olması için kafa yormalısınız. Müşterilerinize paket ile birlikte çıkartmalar, kişisel mesajlar, tarifler veya teşekkür mesajları yollayabilirsiniz. İnsanların şahsına hazırlanmış bir kutu, müşterilerinizi özel hissettirecek ve marka sadakati oluşturacaktır.

E-ticaret Üreticileri İçin Paketleme İpuçları


2. Ambalajınızı, ürününüzün boyutana göre ayarlayın.

Ürünlerin her biri farklı boyutlara sahiptir. Bazıları küçükken bazıları daha büyüktür. Mükemmel bir paketleme için ambalajı, ürününüzün boyutuna göre, özel olarak bastırmanız gerekir. Böylece ürününüzü paketlemek için kullandığınız kutunun içinde boş alan kalmaz, nakliye esnasında ürününüz sarsılmaz. Ama şu gerçeği de unutmamak lazım; müşteriler büyük paketleri seviyor ve hoşlarına gidiyor. Müşterinize ürününüzün yanında farklı hediyeler ve promosyonlar da gönderecekseniz büyük paketler ile insanların dikkatini çekebilirsiniz ancak yalnızca ürününüzü yollayacaksınız, ürünü, kendinden 3-4 kat büyük bir pakete koymanın da bir anlamı yoktur. 

E-ticaret Üreticileri İçin Paketleme İpuçları


3. Güvenlik önceliğiniz olmalı

Çoğunlukla gıda maddeleri veya teknolojik ürünler nakliye sırasında zarar görebilir. Taşıma sırasında ürünlerinizin güvenliğini sağlayabilmek için paketleme konusunda özen göstermeniz gerekir. Ürün müşterinin eline ulaştığı zaman, resimlerle gerçeğinin farklı olmasını istemeyiz. Ürünlerinizin güvenliği için nakliye için üretilmiş sağlam kutular veya köpük kullanabilirsiniz.

E-ticaret Üreticileri İçin Paketleme İpuçları


4. Doğru paketleme teknolojisini kullanın.

E-ticaret, üreticiler için paketleme süreçlerini her açıdan gözden geçirme ihtiyacı yarattı; paket boyutu, sürdürülebilir malzemeler, kişiselleştirme, tasarım gibi… Doğru paketleme, müşteri sadakatini korumanıza ve tüketicileri elinizde tutmanıza yardımcı olur. Bu noktada, malzemeden paketleme boyutuna kadar her şeye dikkat etmeniz gerektiği açıktır.  Bunun için doğru ambalaj malzemesini seçmeniz gerekir. Ürün tipinize göre, ambalajlama için seçtiğiniz malzeme yüksek, kalitede olmalıdır. Özellikle gıda üreticileri bu noktada çok daha fazla dikkatli olmak zorundadır.

E-ticaret Üreticileri İçin Paketleme İpuçları


5. Küçük hediyeler yerleştirin.

Bir üretici olarak e-ticaret dünyasında, mümkün olan her türlü çabayı göstermelisiniz. Aynı müşterinin yeni bir sipariş vermesini sağlayabilmenin eni iyi yollarından biri, müşteriyi mutlu etmektir. Bir gıda üreticisi veya düşük bütçeli ürünler satan bir üreticiyseniz, müşteriye yolladığınız paketin içine farklı bir ürününüzü koyarak, müşterinin, sizin farklı bir ürününüzü denemesini de sağlayabilirsiniz. Yüksek bütçeli ürünler satıyorsanız, bu tabii ki de mümkün olmayacaktır ancak başka bir yol daha var. Siz de paketlerinizin içerisine, bir sonraki siparişlerde geçerli olacak indirim kuponları yerleştirebilirsiniz. Bunlar müşteriyi mutlu kılacak şeylerdir. Müşteri mutlu olursa siz de mutlu olursunuz.

E-ticaret Üreticileri İçin Paketleme İpuçları


Sonuç:

Günümüz şartlarında insanlar, tek bir kuruş dahi harcayacaklarında çok düşünürler. Bir şey satın alırken güvenlik, uygun fiyat, ücretsiz kargo vb. gibi birçok faktörü göz önünde bulundururlar. Bu noktada üreticiler de müşteriyi mutlu etmeli ve kendi çıkarlarıyla birlikte müşterinin çıkarlarını da göz önünde bulundurmalıdır. Yukarıda listelemiş olduğumuz noktalara dikkat ederek yeni müşteriler kazanabilir ve hali hazırda olan müşterilerinizi de elinizde tutabilirsiniz. Dediğimiz gibi; müşteri mutlu olursa siz de mutlu olursunuz.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Akıllı Telefonlar ve Spider-Man - Lafın Gelişi Podcast

Akıllı Telefonlar ve Spider-Man

Küçük İşletme Sahipleri İçin 6 Basit Gerçek

Küçük İşletme Sahipleri İçin 6 Basit Gerçek