in ,

Pareto İlkesi – 80/20 Kuralı Nedir?

Zaman paha biçilemez ve geri dönüştürülemez bir kaynağımız ve bu kaynağı, haftada 7 farklı gün, 1 gün içersinde 24 saat olarak harcamaya devam ediyoruz. Gündelik düzeni oluşturan insanların belirlediği bu düzenin yanı sıra evrende saklı olan zamanla keşfedilen bazı düzen, kural ve oranlar mevcut. Altın oran bunlardan en bilinenlerden biri.  

Peki 80/20 oranı sizin için ne kadar tanıdık?

1848 – 1923 yılları arasında yaşayan İtalyan iktisatçı ve sosyolog Vilfredo Frederico Damaso Pareto ilk olarak İtalya topraklarının %80’inin, İtalyan nüfusunun yalnızca %20’sine ait olduğunu bulmuş. Gözlemlerine devam eden Pareto daha sonra bu oranın başka konularda da kendini koruduğunu fark etmiş. Ve bu keşfine soyadından gelen Pareto İlkesi (diğer adıyla 80/20 kuralı) adını vermiş.

80/20 veya Pareto Kuralı özetle; eşit olmayan dağılım ya da dengesizlik ilkesi olarak ifade edilebilir.

Bu kural, zamana uygulandığında karşımıza çıkan sonuç şöyledir;

 “Bir işe harcanan zamanın %20’si, sonuçların % 80’ini oluştururken, harcanan zamanın %80’i, sonuçların %20’sini oluşturur.

Pareto İlkesi - 80:20 Kuralı Nedir?

Pareto kuralı hemen hemen her alanda kullanılabilir. Özellikle iş ve özel hayatımızın düzenlenmesinde büyük fayda sağlar. Elbette tam olarak 80/20 oranında olmak zorunda değil. Girdiler ile çıktıların oranı 75/25, 70/30, 65/35 vb. oranlar da olabilir.

Gündelik hayatımıza baktığımızda da bu oran dengesizliğini görmek mümkün;

  • Zamanımızın %80’ini tanıdıklarımızın %20’siyle harcıyoruz. Mesela, görüştüğünüz kişilerin %80’i, rehberinizdeki isimlerin %20’sini oluşturur.

  • Gündelik hayattaki konuşmalarımızda kullandığımız kelimelerin %80’i 400’ü geçmez. Bu sözlükteki toplam kelimelerin %1’i bile değil.

  • Yanlış alarmların %80’ine, olası nedenlerin %20’si oluşturuyor.

  • Trafikte kazaların %80’ine sürücülerin %20’si sebep olur.

  • Her yıl gösterime giren 300 filmden sadece 4 tanesi (yani %1,3’ü) bilet satışlarının %80’ini oluşturur.

Kişisel verimliliğinizi arttırmak için zamanınızı iyi kullanmalısınız. Yapmanız gerekenlere büyük bir listede bakarken sizin için asıl önemli olan %20’liği seçerek bunlara öncellik ve önem vermeyi denemelisiniz. Kişisel hataların %20’sini azaltmak, performansın %80 artmasına sebep olacaktır. Çabaların %80’inden sonuçların %20’si elde edilir.

Pareto İlkesi - 80/20 Kuralı Nedir?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ya Hayatı Toza Dumana Katarsın Ya da Hayat Boyu Toz Duman Yutarsın

Ya Hayatı Toza Dumana Katarsın Ya da Hayat Boyu Toz Duman Yutarsın

Yaşam Tarzı Enflasyonu Nedir? Yaşam Tarzı Enflasyonundan Kaçınma Stratejileri

Yaşam Tarzı Enflasyonu Nedir? Yaşam Tarzı Enflasyonundan Kaçınma Stratejileri