in ,

Parayı Değil, Hedefini İzle

Parayı Değil Hayallerini İzle-Girişimci-Girişimcilik
Parayı Değil Hayallerini İzle-Girişimci-Girişimcilik

İnsanların başarıyı parayla bir tutmaya bayıldığı bir toplumda yaşıyoruz. Büyük hata!

Sadece paranın insanı mutlu edemeyeceğini öğrenecek kadar fazla, pek çok mutsuz milyonerle tanıştım. Daha fazla para kazanmak adına aşırı çalıştıkları için ailerlerine ayıracak bir saatleri bile olmayan insanlar gördüm. Kazandıkları parayı harcayacak zamanları bile yoktu.

Arkadaşlarınının hareketlerini sorguluyor, hatta herkesin gözünü servetlerine diktiğinden şüpheleniyorlardı.

Varlıklı insanlar kolaylıkla kendilerini suçlu ve değersiz hissedebilir. Özellikle de o beklenilen rakamlara yaklaşamadığınızda, bu yükü taşıması çok zor bir hâl alır.

Çünkü para, doğası gereği, aynı başarı ya da başarısızlık gibi kalıcı bir öneme sahip değildir. Asıl önemli olan, onunla “ne” yaptığımız ve hayatımızı değiştiren farkı yaratacak şekilde ona nasıl yaklaştığımızdır.

Para, başarı ve başarısızlık insanların hayatını cennete veya cehenneme çevirebilir. Bu yüzden onlara hak ettikleri gibi davranmak, onların “sahibi” olmak zorundasın.

Varlıklı insanlar çoğu zaman kendi dağlarının zirvesini, o hep aradıkları başarıyı yetersiz bulur. Nitekim haklılar da… Bir mana ve amaç arayışımız da bu bitmek bilmeyen açlığı gidermeye yetmez.

Anlayacağınız, evinizi sağlam temellere inşa etmeniz gerekiyor. Kuma değil, kayaya kurman gerekiyor. Çünkü para hedef olarak kaldığında hiçbir zaman seni tatmin etmez.

Bu yüzden seçimlerini akıllıca yap. Ne istediğine dikkat et. Doğru adımları doğru basamaklara attığın zaman iyi şeyler karşına çıkmaya başlayacak. Yani geldiği zaman başarıya hazır olmak zorundasın.

Evet, para bu yolculuğu biraz daha konforlu bir hale sokabilir ama hiçbir zaman çukurları ortadan kaldıramaz.

Milyarder John Paul Getty’nin bir sözü vardır; “Sahip olduğum her şeyi mutlu bir evlilik için feda edebilirim.” Fazla söze gerek yok. Para tüm dertlerine derman olmayacak.

Hatta para, aynı başarı gibi, hayatını büyütmeye eğilimlidir. Bu noktada değer yargıların yanlış olursa, para her şeyi daha da berbat bir hale getirir.

Diğer taraftan, doğru yolda kalırsan, para inanılmaz bir nimet olur.

Bu yüzden sürekli kitabın ilk sayfasına dönüp bir bak. Hayalini hatırla. Onu gözünün önünden ayırma. Çünkü ona kavuşursan, ölçülemeyecek bir zenginliğin olacak. Ama sokakta harcayabileceğin bir zenginlik değil bu.

Son bir şey söyleyeceğim bu konuda, ufak bir sır olsun.

Kendini gerçekten hayaline adadığın zaman, bitmek bilmeyen bir hevesle mücadeleye koyulduğun ve başlangıçta ne kadar küçük ve toy görünürse görünsün yeteneklerini konuşturduğun zaman zaten paranın seni bulacağını göreceksin.

Ama paranın peşine düşen sen olursan, aynı bir kelebek gibi elinden uçup kaçtığını anlayacaksın.

Hayaline sarıl ve yeteneğinin konuşmasına müsaade et, insanların hayatlarını iyileştir, en zor anlarda bile hayaline sadık kal. İşte o zaman paranın yakınında olacağını hissedeceksin.

Bu yüzden parayı olabildiğince dert etme, bunun yerine yolculuğuna odaklan. Enerjini ve zamanını da sakın maddi varlığını arttırmaya harcama.

Dediğim gibi; samimiyetle hedeflerini kovala, seni tatmin edece para kendiliğinden gelecek.

Bak bakalım hayallerin seni nereye götürecek.

Bu yazı, Portakal Yayınevine ait olan Hayatta Kalma Kılavuzu isimli kitaptan alıntılanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beslenmenin Elli Tonu #2 – Diyette Makro Dengesi

Akıllı Telefonlar ve Spider-Man - Lafın Gelişi Podcast

Akıllı Telefonlar ve Spider-Man