in ,

Para Yönetimi Neden Kişisel Bakım Rutininizin Önemli Bir Parçası Olmalı?

Para Yönetimi Neden Kişisel Bakım Rutininizin Önemli Bir Parçası Olmalı?

Vücudunuza ve zihninize bakmak için zaman ayırmak, genel sağlığınız için çok önemlidir. İster sağlıklı bir smoothie yudumlayın, ister yoga yapın ya da güzel bir masaj yaptırın, iyi bir kişisel bakım rutini, hastalıkları ve yaralanmaları önler ve genel sağlık duygusunu teşvik eder.

Ama öz bakımın ihmal edebileceğiniz bir alanı var: Mali durumunuz. Özellikle şimdi, insanların finansal hayatlarını alt üst eden küresel bir salgının ortasında, finansal hayatınız üzerinde bir miktar kontrol sahibi olmak çok önemlidir.

Finans Uzmanı Jamila Souffrant, “Finans durumunuza odaklanmak bir tür kişisel bakımdır.” diyor. Paranın, özellikle gelenin gidenden az olduğu zamanlar, insanların hayatlarında sıkıntılı dönemler yaratabiliyor. Para yönetimini genel bir öz bakım rutinine dahil etmek, bir düzen duygusunu geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Para-Akıl Bağlantısı

Finans uzmanı Lindsay Bryan-Podvin’e göre, her gün parayla meşgul olsak da, genel refahımızın büyük bir kısmını oluşturmasına rağmen bu nadiren tartışılan bir kısım.

Mali durumumuz, zihinsel sağlığımız ve genel mutluluğumuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bir araştırma, ABD’li yetişkinlerin %48’inin para endişeleri yüzünden uykusuz kaldığını ortaya koydu. En büyük suçlu, günlük harcamalardı, ardından emeklilik ve sağlık bakımı veya sigorta faturaları için ayrılan paraydı.

Araştırmalar ayrıca, para ve mutluluk arasında, yıllar geçtikçe daha da güçlenen bir ilişki olduğunu da ortaya koydu.

Bryan-Podvin, “Bir kişi faturalarını ödeme konusunda endişe ettiğinde rahatlamaya, kendine bakmaya veya iyileşmeye odaklanması gerçekten zordur.” diyor

Ancak para sadece zihninizi etkilemez. Finansal mücadelelerin gerçek fiziksel sonuçları da vardır. Yeterli paraya sahip olamamak, önemli sağlık prosedürlerini, ilaçları veya besleyici yiyecekleri karşılayamamak anlamına gelebilir. Artı, para konusunda stres yapmak yüksek tansiyon, mide sorunları, baş ağrılarına neden olabilir ve hatta felç riskini arttırabilir.

İlginizi Çekebilir: Finansal Özgürlüğe Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 8 Alışkanlık

Para Yönetimi Neden Kişisel Bakım Rutininizin Önemli Bir Parçası Olmalı?

Finansal Öz Bakım Uygulama Yolları

Bu, para sıkıntınızı basit bir rutin ile ortadan kaldırılabileceği anlamına gelmez. Sağlıklı bir smoothie içmek yıllarca süren kötü beslenme ve egzersizi tersine çeviremediği gibi, bütçeniz için birkaç dakikanızı ayırmak sizi yoksulluktan kurtarmaz.

Bununla birlikte, para yönetimi kişisel bakımın önemli bir parçasıdır ve zaman içinde küçük değişiklikler yapmak daha rahat bir yere gelmenize yardımcı olabilir. Melanie Lockert, “Uzun banyo seansları kadar çekici veya eğlenceli değil, ancak paranızın düzenli olması zaman ve enerjiyi iyileştirebilir ve stresten kaçınmanıza yardımcı olabilir.” diyor.

Borca battığınızda, endişeli olursunuz ve maaşınızın bir kısmı otomatik olarak başka birine ait olur. Aynı zamanda insanlar para yüzünden sıkışmış hissedebilir ve yaşam tercihlerini sınırlamak zorunda kalabilirler. Faturalarınızı karşılayabilmek ve masaya yiyecek koyabileceğinizi bilmek, güvenlik ve rahatlık duygularını arttırır.

Öyleyse, para yönetimini kişisel bakım rutininize dahil etmek istiyorsanız, işte nasıl başlayacağınız:

1- Farkındalığınızı Arttırın

Souffrant, mali durumunuza atlamadan önce, durumunuzun bir envanterini çıkarmanız gerektiğini söylüyor. Tüm hesaplarınızın ve bulundukları yerlerin bir listesini yapın. Borcunuz varsa, miktarı ve faizi nedir?

Souffrant’a göre, bu envanteri bir araya getirmek, bir şeyleri ele almanın ilk adımıdır. Ama aşırıya kaçıp bunalmanın bir anlamı da yok.

İlginizi Çekebilir: Stresle Nasıl Baş Edilir? Stresi Kucaklayın

2- Zaman Ayırın

Lockert, kişisel bakımınıza parayı dahil etmek için zaman ayırmanız ve bir rutin oluşturmanız gerektiğini söylüyor. Örneğin, her pazar 20 dakikayı tasarruf ve kredi kartı hesap harcamalarını incelemek için ayırabilirsiniz. Bunu yapmak, size bir kontrol hissi ve parayla neler olup bittiğinin anlık bir görüntüsünü verebilir.

3- İşleri Mümkün Olduğunda Otomatikleştirin

Parayı yönetmek, sürekli düşünmek zorunda olmadığınızda çok daha az streslidir. Otomatik ödeme bu konuda yardımcı olabilir. Örneğin Lockert, belirli faturaların ödenmesi için Google Takvim hatırlatıcıların ayarlanmasını öneriyor.

Ve para biriktirmenin acısını ortadan kaldırmak için, her maaş çekinden bir tasarruf hesabına otomatik bir transfer ayarlayın. Çok fazla olmak zorunda değil – bir seferde 20 TL bile ekleyebilirsiniz.

4- Kendinizi Ödüllendirin

Son olarak Podvin, haftalık kahve veya aylık masaj gibi ödüller için kendinize düzenli bir para ayırmanızı öneriyor. Sonuçta, hayat, kendinizi kısıtlamak değil, kendinize bakmakla ilgilidir. Size keyif veren şeyler için bütçe ayırdığınızdan emin olun.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

72 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asla Hastalanmayan İnsanların 6 Sırrı - Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Asla Hastalanmayan İnsanların 6 Sırrı: Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Evcil Hayvanınızın Ruh Halini Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Evcil Hayvanınızın Ruh Halini Nasıl İyileştirebilirsiniz?