Öz Farkındalığınızı Artırmak İçin Bu 16 Soruyu Kendinize Sorun

Öz Farkındalığınızı Artırmak İçin Bu 16 Soruyu Kendinize Sorun

Öz farkındalık, pek çok insan tarafından başarılı olmanın faktörlerinden biri olarak görülmesede, aslında başarının kilit etkenlerinden biridir. Binlerce yıl önce (M.Ö. 384-322) Yunan filozof Aristoteles, öz farkındalığın önemini görerek “Kendini bilmek, tüm bilgeliğin başlangıcıdır.” demiştir. 

Kendini tam anlamıyla tanıyabilmek, ciddi çaba gerektirir. Zor olmasının asıl sebebi ise şu; ne yazık ki, öz farkındalığa ulaşabilmenizi sağlayabilecek bir yol ve buna ulaşmak için atmanız gereken standart bir adım yoktur.

Bununla birlikte, becerilerinizi, motivasyonlarınızı, başarılı ve başarısız olduğunuz alanları incelemek, öz farkındalığınızı arttırmanın bir yoludur. Kendi hayatımda, daha fazla öz farkındalık kazanma çabasıyla, üzerinde düşünmek için 16 sorudan oluşan bir liste oluşturdum:

 1. İyi yönlerim neler?
 2. Kötü yönlerim neler?
 3. Başarı tanımım nedir?
 4. Hayatımdaki en önemli şeyler nedir?
 5. Hayatımdaki en önemli insanlar kimler?
 6. Beni neler strese sokuyor?
 7. Beni neler mutlu ediyor?
 8. Beni neler üzüyor?
 9. Beni neler sinirlendiriyor?
 10. Ne tür bir insan olmak isterim?
 11. Ne tür bir arkadaş olmak isterim?
 12. Kendim hakkında ne düşünüyorum?
 13. Hayatta neye değer veririm?
 14. Beni ne korkutuyor?
 15. Ne kadar uykuya ihtiyacım var?
 16. Başkalarının benim hakkında nasıl düşünmesini nasıl isterim?

Sorulara verdiğiniz cevapların arkasındaki anlamı, doğru mu ya da yanlış mı diye kurcalamayın. Bu soruları, herkes farklı yorumlar herkes farklı cevaplar. Mesele zaten bu. Öz farkındalık arayışında, sizin için nelerin avantajlı olduğunu ve nelerin zararlı olduğunu ortaya çıkarmaya çalışırsınız.

Sorulara cevap verdim, şimdi ne olacak?

İş, bu noktada başlıyor. Bu noktada, verdiğiniz cevaplara göre hareket etmelisiniz. Avantajınıza olan ve iyi olduğunuz şeyleri ikiye katlayın, sizi zorlayacak şeyleri ise ortadan kaldırın. Sizi mutlu edecek şeyler yapın, sizi mutsuz eden şeylerden kaçının.

İşte bu kadar! Bu, öz farkındalık.

Örneğin, ilişkileriniz sizi hem mutlu hem de üzgün yapabilir. Bu, kimseye yakın olmaktan kaçınmanız veya üzüntü içeren herhangi bir ilişkiye girmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, ilişkilerinizi kötüleştiren belirli şeylerden kaçının; bencillik, yalan, empati eksikliği vb.

Günlük hayatta nasıl uygularsınız?

Felsefe okuyun. Felsefe okumaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Will Durant’ın Felsefenin Öyküsü isimli kitabı okuyarak başlamanızı öneririm. Ne kadar çok eser okursanız, fikirlerinizi nasıl sunacağınızı ve nasıl fikir üretebileceğiniz gibi birçok şey öğreneceksiniz.

Konuşun, konuşun, konuşun. Arkadaşlarınızla, meslektaşlarınızla, hocalarınızla sürekli konuşun. Duygularınızı seslendirerek kendiniz hakkında yeni şeyler keşfedersiniz. Özellikle de sizi düşündüren ve sorular soran insanlarla konuştuğunuzda.

Tartışmalarda tarafsız olun. Yaptığınız tartışmalarda nötr olun ve yalnızca bir konu üzerinde diretmeyin. Her zaman, farklı bakış açılarına yer vermeye çalışın.

İşte, benim öz farkındalık sürecim. Öz farkındalığınızı arttırmak zordur çünkü kendinize karşı dürüst olmalısınız. Çoğumuz, kendine bile yalan söylemeyi tercih eder çünkü gerçekler korkutucudur. Ancak, öz farkındalığımı bilinçli bir şekilde arttırmaya başladığımdan beri hayatım, muazzam bir gelişme gösterdi. Öz farkındalık, yaşamı kolaylaştırır.

Bir insanın ulaşabileceği en yüksek düzey, kendi inanç ve düşüncelerinin bilincine varmak, kendi kendini tanımaktır. -Goethe

Öz Farkındalığınızı Artırmak İçin Bu 16 Soruyu Kendinize Sorun

Berkay Tokatlı

Başarısızlığı kabul edebilirim. Herkes bir şeylerde başarısız olabilir. Ama denememeyi asla kabul edemem. -Michael Jordan

Bir cevap yazın