in

Once Upon A Time Dizi Tavsiyesi – Bir Varmış Bir Yokmuş

İzleyeceğim diziler konusunda seçiciyimdir, hatta konunun sıradanlaştığını düşünüp yarıda bıraktığım dizi sayısı bir hayli çok. İngilizcemi geliştirmek amaçlı başladığım bu diziyi değil sıkılmak elimde olsa tekrar tekrar izlerim.

Dizi 7 sezondan oluşuyor, her sezon 22 bölüm, (Bazı sezonlar da 24 bölüm olabiliyor) bölüm süreleri ise yaklaşık 45 dakika. Gelelim dizinin konusuna. Pamuk Prenses ve 7 Cüceler masalını bilmeyeniniz yoktur. Masalın sonunu herkes az çok hatırlar; yakışıklı prens, kötü kalpli kraliçenin zehirli elma yedirdiği Pamuk Prensesi öper, büyü bozulur, Pamuk Prenses uyku büyüsünden kurtulur ve masal mutlu sonla biter. Peki masal gerçekten böyle bitmediyse?

Once Upon A Time dizisi tam olarak bu sorunun cevabını konu alıyor. Diziye göre Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens evlenir fakat Kötü Kalpli Kraliçe yani Regina, bu mutlu sonu kabullenmez ve bir büyü hazırlığına girişir. Bu öyle bir büyüdür ki, tüm masal kahramanlarının hafızasını silecek ve mutlu sonlarını engelleyecektir. Ayrıca herkesi bambaşka bir dünyaya yani Storybrooke’a yollayacaktır. Sadece Regina’nın hafızası silinmeyecek böylece diğer kahramanları emri altında tutabilecektir.  Büyünün bitiş zamanı tam da Prens ve Pamuk Prenses’in kızı Emma’nın doğduğu zamana denk gelir. İyi kalpli periler büyüyü durdurmaya çalışır fakat sadece büyünün panzehrini bulabilirler. Panzehir yani herkesin kurtarıcısı Emma olacaktır. Fakat yine hafızası silik ve Storybrooke dışında bir yerde olacaktır. Büyünün bozulması için Emma’nın Storybrooke’a gelmesi gerekmektedir.

Regina’nın evlatlık edindiği Henry adlı bir çocuk vardır ve Henry büyüdükçe öğretmeni Pamuk Prensesin ona verdiği Once Upon A Time kitabındaki kişilerin ve olayların aslında kendi hayatı olduğunu farkeder ama kimseyi inandıramaz. Henry’nin herkesi kurtarmak için yapması gereken tek şey vardır: Emma Swan’ı bulmak. Yani gerçek annesini…

Uzun uğraşlar sonucu Emma’yı bulur fakat Emma kurtarıcı olduğuna inanmaz. Henry’i geri Storybrooke’ a getirir. Ancak Henry’nin ısrarları sonucu orada birkaç gün kalmaya karar verir. Bu kalış birkaç günle sınırlı kalmayacaktır. Emma’nın gelişiyle beraber büyü bozulmaz ancak Storybrooke’da tüm düzen gelişir. Tabii ki Mr. Gold’un katkılarıyla. Regina, Mr. Gold’un büyünün etkisinde olmadığını fark ettiğinde artık bir düşmanla daha savaşması gerekecektir.

Dizide Kırmızı Başlıklı Kızdan, Elsaya, Kül Kedisinden Alaaddine aklınıza gelebilecek tüm masal kahramanlarının hikayelerini izlemek oldukça güzeldi. Keza büyü bozulduğunda bile savaşılması gereken türlü türlü düşmanın olması (Peter Pan gibi) diziyi daha da ilginç kılıyor. Regina’nın sonu ne olacak? Herkes mutlu sona ulaşacak mı? Tüm bu soruların cevabı dizide saklı. İzledikçe izleyeceğiniz gelecek ve her kahramanın oyunculuğuna hayran kalacaksınız.

Şimdiden keyifli seyirler dilerim… 😇

Once Upon A Time DİZİ TAVSİYESİ - BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ

Bu Karmaşık Günlerde Modumuzu ve Motivasyonumuzu Yükseltecek Birbirinden Güzel 23 Alıntı

Bu Karmaşık Günlerde Modumuzu ve Motivasyonumuzu Yükseltecek Birbirinden Güzel 23 Alıntı

Silikon Vadisi’nde Sokağa Çıkma Yasağı – Corona Virüs