Olumsuz Ve Negatif İnsanlar Size Düşündüğünüzden Daha Fazla Zarar Verir

Olumsuz Ve Negatif İnsanlar Size Düşündüğünüzden Daha Fazla Zarar Verir

Tembel bir kişi, üretken ve verimli bir ekibe katılırsa ne olacağını düşünüyorsunuz?

  • 1. Seçenek: Tembel kişi, üretken insanlardan ve zihniyetlerinden ilham alır. Ekip arkadaşlarının seviyesine yükselmek için çalışır.

  • 2. Seçenek: Takımdaki üretken insanlar zamanla tembelleşir.

2. Seçeneğin gerçekleşmesine imkan yok, işler böyle yürümez. Tembel kişi kendi başınadır, bütün grubu etkileyebilmesinin imkânı yok! Tembel kişinin etrafı, üretken insanlarla çevrili olduğunda kendini zorlar ve onların seviyesine çıkabilmek için çalışır. 

Diye düşünüyor birçoğumuz…

Ancak tecrübelerime göre işler pek de öyle yürümüyor.

Olumsuz ve tembel bir kişi, grup dinamiğini kolayca imha edebilir. Peki neden birçoğumuz ilk seçeneğin gerçekleşeceğine inanıyoruz? Çünkü biz, kendimize bakıyoruz, kendimize göre düşünüyoruz. İyi niyetli olduğumuzda, diğer insanların da böyle olmasını bekliyoruz. Çünkü bizim gibi insanlar, başkaları ve kendileri için en iyisini istiyor.


Yalnızca Tek Bir Kişi, Koca Topluluğa Nasıl Zarar Verir?

İnsanları daha yüksek bir seviyeye çıkarabileceğime her zaman inandım. Bunun yanında, kendimi geliştirmek için ben de önümde olan insanlara baktım ve onlardan ilham aldım. Hâlâ da öyle biriyim, benden iyi ve yetenekli bir insan görürsem hemen ondan bir şeyler kapmaya çalışıyorum ancak benden daha düşük seviyede bir insanla tanışırsam, ben de ona bir şeyler vermeye çalışıyorum. 

İyi insanlar seni daha iyi yapar ve geliştirir ancak bu, olumsuz ve tembel insanlar için geçerli değil. Onlardan bir şey öğrenmeyi geçtim, bulunduğunuz noktadan daha da geriye gidersiniz. Hayatla ilgili bu gerçeği kabul etmek uzun yıllarımı aldı. 

Sepetteki bir çürük elma, tüm sepeti çürütür.


Hayatınızda çürük bir elmaya yer verdiğinizde, onun davranışlarını kabul etmiş ve onaylamış oluyorsunuz. Artık, o davranışlar ve tutumlar yalnızca çürük elmaya ait olmuyor, size de oluyor. O tarz tutumlar sergilemesini sağlayan sizsiniz. Ben de bu hatayı yaptım defalarca yaptım. Aslında gerçeği söylemek gerekirse, geçmişte çürük bir elma gibi davrandım. Bu yüzden, insanlar üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu biliyorum.

Unutma, hayat yalnızca seninle ilgili değil. Ortak yararlarla ilgili.

Peki, grubunuzda tek bir çürük elmaya izin verirseniz ne olur? Orta ölçekli bir şirketin CEO’su olan arkadaşlarımdan biri, tembel ve negatif bir kişiyi işe alarak hata yaptığını söyledi. O kişiyi işe almadan önce şirketin satış ekibi, 5 yıl boyunca mükemmel bir büyüme elde etmişti ve hedeflenen oranların üzerine çıkmıştı.

“İşe aldığım adam müthiş bir özgeçmişe sahipti ve görüşme sürecinde iyi performans gösterdi. İlk 6 ay içerisinde birçok satış yaptı. Ancak ondan sonra gevşemeye, dedikodu yapmaya ve liderliğime karşı olumsuz tavırlar sergilemeye başladı. Ve yavaş yavaş, diğer satış yöneticileri de aynısını yapmaya başladı. Bunlar daha önce mükemmel performans gösteren ekip arkadaşlarımdı.”

18 Aylık bir sürede, neredeyse tüm ekip üyelerinin satışları düşmüştü. Ve satışların düşmesi işin sadece maddi tarafı. Bunun yanında, çalışanların tutumları ve davranışları da aynı şekilde bozulmuştu. Geçenlerde arkadaşımla tekrar konuştuğumda negatif kişiyi kovduğunu söyledi ama bu iş için biraz geç kalmıştı. Satış takımını yeniden inşa etmek zorunda kaldığını, daha önce müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Herkes kötü ve negatif değil.

Tek bir kötü kişi, sizi veya şirketinizi yıllarca geriye götürebilir. Olumsuzluk bulaşıcıdır ve insanlara zarar verir. Ancak anlattıklarımızın tümü, insanların doğal olarak kötü oldukları anlamına gelmez. Ne münasebet, her insan özünde iyidir. Buna içtenlikle inanıyorum. Yalnızca birkaç insanla yaşadığımız kötü deneyimin, güven duygumuzun kaybolmasına izin vermemeliyiz. Aksi takdirde, biz de çürük elma olabiliriz. Sürekli olumsuz…

Dünyadaki en başarılı ve en nezih toplumlar güven üzerine inşa edilmiştir. Böyle kalması için de elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Kendimizi geliştirmeliyiz ki, uygarlığımız da gelişsin.

İnsanların çoğu hala iyi, bunu unutmayın. Ve eğer biz de iyiysek, bu birkaç negatif insan, sonunda sadece birbirlerini yiyecek.

“İnsanlığa olan inancını kaybetmemelisin. İnsanlık koca bir okyanustur; okyanusun birkaç damlası kirlendi diye okyanus kirlenmez. ”

Olumsuz Ve Negatif İnsanlar Size Düşündüğünüzden Daha Fazla Zarar Verir

Paylaş
Berkay Tokatlı

Başarısızlığı kabul edebilirim. Herkes bir şeylerde başarısız olabilir. Ama denememeyi asla kabul edemem. -Michael Jordan

Bir cevap yazın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Lütfen hesap bilgilerinizi girin, şifrenizi sıfırlamanız için size bir link gönderelim.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.