in

OLUMSUZ İÇ SESİNİZLE SAVAŞIN

“Hayır, bunu başarman mümkün değil.”

“Sakın fikrini söyleme, kesin yanlış bir şey söyleyeceksin.”

“Bu işe girişme, birkaç işi bir arada götürebilecek kadar güçlü değilsin.”

Bu cümleler tanıdık geliyor değil mi? Bu cümleleri önemli bir toplantı sırasında, derste veya bir işe girişmeden önce sık sık duyuyorsunuz. Peki bu cümleleri kim mi söylüyor? Sizin olumsuz iç sesiniz. Hani filmlerde olur ya, kişi bir şey düşünürken iki yanında hem melek hem şeytan versiyonu belirir. İşte, olumsuz iç sesinizi şeytan versiyonunuz olarak düşünebilirsiniz. Çünkü olumsuz iç sesiniz, sadece kötü olasılıkları düşünür. (İstisnalar var elbette fakat istisnalar kaideyi bozmaz.)

Matthew McKay ve Patrick Fanning’in “Özgüven” adlı kitabında verilen bir bilgiye göre; bu olumsuz iç sesin söyledikleri veya ses tonu, genellikle geçmişte yaşadığımız, utanç duyduğumuz anlarda etrafımızda bulunan kişilerin kimliğine bürünebilir  ve onların söylediklerine benzer şeyler söyler. Hatta kimi zaman bu olumsuz iç ses, sizi eleştiren ailenizin/dostlarınızın cümlelerini kullanarak size savaş açar.

Olumsuz iç sesimizin amacı gayet anlaşılır: Zayıflıklarınızı kullanarak özgüveninizi azaltmak. Eğer başarılı ve özgüvenli biri olmak istiyorsak yapmamız gereken tek şey; en büyük engelimiz olan olumsuz iç sesimizi yenmek. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Hep beraber inceleyelim.


1- BEDEL SORUN!

Olumsuz iç sesinizin size ne zararlar verdiğini düşünün ve bunu olumsuz iç sesinizle tartışın. Bir nevi iç hesaplaşma da diyebiliriz. Olumsuz iç sesiniz saldırıya geçtiğinde mesela şu cevabı verin: Beni insanlara karşı korkak yapıyor, savunmaya geçmeme engel oluyorsun. Senin yüzünden arkadaşlık ilişkilerim zedeleniyor vb.


2- DEĞER OLUMLANMASI

Hayatın tüm güçlüklerine rağmen yine de hayatta kalmak ve başarmak için çabalıyorsunuz. Bu sizin değeriniz demektir. İç sesi susturmak için değerinizi kendinize hatırlatın. Ayrıca güçlü yanlarınızı da bu hatırlatmaya ekleyebilirsiniz. Mesela “Ben iyi bir insanım, evet hata yapabiliyorum ama düzeltmem için bana engel olabilecek bir şey yok.” vb.

3- KENDİNİZE ŞEVKAT BESLEYİN

Nefretin panzehiri sevgidir. Kendinize ne kadar sevecen davranır, hatalarınızı kabullenebilirseniz iç sesiniz o oranda susacaktır.

OLUMSUZ İÇ SESİNİZLE SAVAŞIN


4- MASKESİNİ DÜŞÜRÜN!

Olumsuz iç sesin amacının ne olduğunu anlamaya çalışın. Anladığımız takdirde onun düşüncelerine inanmamaya başlayacaksınız. Böylece olumsuz iç sesiniz sizi incitmeyecektir.


5- GÜVENDİĞİNİZ BİRİNE OLUMSUZ İÇ SESİNİZİN DÜŞÜNCELERİNİ ANLATIN

Böylece hem içinizi dökmüş hem de güvendiğiniz kişinin sizi teskin etmesiyle özgüveniniz artacak ve olumsuz iç sesiniz susturulmuş olacaktır.


6- DAHA FAZLA MUTLULUK HORMONU 🙂

Olumsuz iç sesiniz konuşup dururken sevdiğiniz bir şey yapın. Çikolata yemek, müzik dinlemek, egzersiz yapmak vb. Birine sarılmanız bile çok iyi gelecektir.

OLUMSUZ İÇ SESİNİZLE SAVAŞIN

Futbol Efsanesi Jose Mourinho'nun Hayata ve Futbola Bakış Açısını Yansıtan 26 Alıntı

Futbol Efsanesi Jose Mourinho’nun Hayata ve Futbola Bakış Açısını Yansıtan 26 Alıntı

Paddock Podcast Kapak Fotoğrafı

Formula 1 / Paddock #18 – Japonya GP Sonrası – Ferrari’nin Gelişimi – Saçma Sapan FİA