in

Ölmek İstemiyorum!

Ölmek İstemiyorum! - Kadın Cinayetleri
Ölmek İstemiyorum! - Kadın Cinayetleri

Emine Bulut, Özgecan Aslan, Ceren Özdemir ve daha adını sayamadığım, aramızdan koparılmış kadınlarımızın anısına…

“Ölmek istemiyorum.” Bu cümlenin kimsenin aklından çıkmayacak olması gerçekten korkutucu. Bu cümlenin altında bir annenin feryadı ve küçük bir çocuğun yakarışları yatıyor. Kadın cinayetlerinin gün geçtikçe daha da artması her kadın gibi benim de geleceğimden endişelenmeme yol açıyor. Kimi zaman, her an sokakta tanımadığım biri tarafından zarar görebilirmişim korkusu oluyor içimde.

Biz kadınlar büyürken çok zorlu yollardan geçiyoruz aslında. İçimizde her zaman kötü bir şey olabilirmiş korkusuyla büyüyoruz. Evde tek isek kapının önüne ayakkabılar bırakıyoruz mesela, tek olduğumuz anlaşılmasın diye veya akşam vakti evimize giderken ıssız bir yerden geçiyorsak hızlı hızlı yürüyüp, arkamızdan gelen adım seslerini pür dikkat dinliyoruz. Bütün bu önlemleri almamıza sebep olacak kadar nasıl kötü olabildi bu dünya bilmiyorum.

Çoğu katilin cinayetten sonra söylediği sözler şunlar: “Kıskandım, namusumu temizledim vb”. Bunların hiçbiri cinayet işlemeye dayanak olabilecek sebepler değil. Zaten dünya üzerindeki hiçbir şey cinayet işlemeye sebep olamaz! Ya da bir cinayet haberi duyduğunda “O saatte orada ne işi varmış?, Giyimi nasılmış?” vb. şeyler saçmalayıp, bilgiçlik taslayanlar var ya, hele onların dedikleri hiçbir şekilde bir cinayetin dayanağı değil.

Her şey düzelir mi veya daha mı kötüye gider bilemiyorum fakat tüm bu zorlukları yaşayan kadınlar olarak çoğu şeyi değiştirebileceğimizi biliyorum. Bizler çok güçlüyüz ve istedikten sonra yapamayacağımız, başaramayacağımız hiçbir şey yok.

Yapabileceğimiz şeyler oldukça basit. Öncelikle, özellikle erkek evlat sahibi anneleri bilinçlendirmek, bir kadına değer vermesi gerektiğini bilecek evlatlar yetiştirilmesini sağlamak. Sonraysa etrafımızdaki kadınları bilinçlendirmek, onlara ilişkilerindeki veya çevrelerindeki hiçbir şiddete boyun eğmemeleri gerektiğini anlatmak. Bilhassa aşırı kıskançlığı sevgi olarak nitelendirmemeleri gerektiğini sağlamak. Daha nice çözüm önerileri türetilebilir elbette.

Dilerim ki aramızdan daha nice canlar ayrılmaz.

Sağlıcakla kalın…

“Sana bir ruh üflendiğinde bir kadının karnındasın. Ağladığında bir kadının kucağındasın. Aşık olduğunda bir kadının kalbindesin. Ona güzel davran.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Nota 1 Beste #7 – Abu Çi Çi – Mustafa Topaloğlu

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ - Beden Dili

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ