in ,

Okuma Alışkanlığınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Okuma Alışkanlığınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz? - 7 Maddede Okuma Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?
Okuma Alışkanlığınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz? - 7 Maddede Okuma Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?

Kitap okumak hafızanızı geliştirir, yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur, kelime haznenizi genişletir, odaklanma-yoğunlaşma becerinizi geliştirir ve bunlar gibi birçok sayısız avantaj sunar. Birçok insan okuma alışkanlığı edinmek istediği zaman, vakit bulamamayı bahane ediyor veya sıkıldığını söylüyor. Hayatımın bir noktasında, ben de o insanlardan biriydim. Daha fazla okumama ve günlük okuma alışkanlığı edinmeme yardımcı olacak birkaç püf noktası keşfettim.

Umarım bu ipuçları, daha fazla okumanıza ve okuma alışkanlığı edinebilmenize yardımcı olur. Keyifli okumalar. 🙂


1– Bir okuma listesi oluşturun.

Kesinlikle okumak istediğiniz kitapların bir listesini oluşturarak başlamanızı öneririm. Örneğin, her zaman okumak istediğiniz ancak bir türlü başlayamadığınız kitaplarla başlayabilirsiniz. Bu kitaplar, sizin ilgi alanınızı kapsayacağı için veya konusu önceden ilginizi çektiği için okurken sıkılma ihtimaliniz çok az olacaktır. Kendi listelerinizi oluşturmanın yanı sıra, başkalarının oluşturduğu listeleri de kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden çok sayıda farklı liste de bulabilirsiniz.


2- Bir hedef belirleyin.

Hedef belirlemek, kendinizi kitap okumaya motive etmek için iyi bir fikirdir. Örneğin, yıl boyunca belirli sayıda kitabı bitirmek için veya her gün belirli sayıda sayfa okumak için hedef belirlerseniz, ilerlemenizi takip etmek daha kolay olacaktır. Bunun yanında, hedeflerinize ulaştıktan sonra duyduğunuz mutluluk da paha biçilemezdir. Okuma hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için mobil uygulamalar da kullanabilirsiniz. Bunun için Bookly uygulamasını tavsiye ederim, güzel ve kullanışlı bir arayüze sahip. 

Bookly Google Play Store: Buraya tıklayın.

Bookly App Store: Buraya tıklayın.


3- Okumak için iyi bir yer bulun.

Daha fazla okumanıza yardımcı olacak bir şey de, okumak için iyi bir yer bulmaktır. Bu yer, sizi mutlu ve huzurlu hissettiren bir yer olursa sizin avantajınıza olacaktır. Tabii ki de, kitap okumanın yeri ve zamanı yoktur ancak okuma alışkanlığı elde edene kadar, kendinize güzel bir nokta belirleyebilirsiniz. Yatağınızda, rahat bir sandalyede, kanepede veya güzel bir parkta. 


4- Aktif bir şekilde okuyun.

Kitap okurken, “aktif” olmanızı tavsiye ederim. Peki, aktif okumak nedir?Önemli ya da ilginç olduğunu düşündüğünüz bölümlerin altını çizin, not defterinize veya kitabın kenarlarına notlar alın, kitabın sonunda kitap hakkındaki düşüncelerinizi not alın. Böylece, önemli olduğunu düşündüğünüz noktalara dilediğiniz zaman kolayca bakabilirsiniz. Okuduklarınız, belki bir süre sonra aklınızdan çıkacaktır ancak dilediğiniz zaman notlarınıza bakabilirsiniz.

Okuma Alışkanlığınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz? - 7 Maddede Okuma Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?


5- Yanınızda bir kitap taşıyın.

Yanınıza bir cep kitabı, e-kitap alabilirsiniz veya sizin için sorun olmayacaksa normal boyutlara sahip kitaplarınızı da alabilirsiniz, yeter ki yanınızda bir kitap olsun. Fırsat bulduğunuz ve boşta kaldığınız her an da Instagram’ da gezinmek yerine kitap okuyun. Bu şekilde, boş vakit bulduğunuz her an okuyabilirsiniz. 


6- Ne zaman bırakacağınızı bilin.

Başladığınız her kitabı bitirmek zorunda hissetmeyin. Okuduğunuz kitap sıkıcıysa ya da hayal ettiğiniz gibi değilse, bırakın ve farklı bir kitap okumaya başlayın. Kullanmayı çok sevdiğim bir kural var; 50 sayfa kuralı. Başladığım herhangi bir kitabın ilk 50 sayfasını okuduktan sonra keyif alamıyorsam, o kitabı bırakıp farklı bir kitaba geçiyorum.


7- Okuma partneri bulun.

Okuma alışkanlığı edinmek için bir başka yol ise okuma partneri bulmaktır. Bu sayede, kendinize verdiğiniz sözün yanı sıra arkadaşınıza verdiğiniz sözü de tutmanız gerekir. Bu kişi, bir arkadaşınız, bir meslektaşınız veya internetten tanıştığınız bir kişi olabilir. Okuma partneriniz ile, aynı kitabı okumaya başlayarak, yaşanan olayları tartışabilir ve düşüncelerinizi birbirinize aktarabilirsiniz. 


8- Okuma günlüğü tutun.

Sevdiğiniz alıntıları yazabileceğiniz, hangi kitapları okuduğunuzu kaydedebileceğiniz, kitapla ilgili düşüncelerinizi yazabileceğiniz bir günlük tutmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hafızanızı yenilemek ve geriye dönmek istediğiniz zaman günlüğünüzü inceleyebilirsiniz.

Okuma Alışkanlığınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz? - 7 Maddede Okuma Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkçe Rap ve Cin Filmleri

Kol Bozuk #2 – PUBG – Fortnite – Mobil Oyunlar