in ,

Okuma Alışkanlığınızı Geliştirmek ve Daha Etkili Okuyabilmek İçin Bill Gates’ten Öğrenebileceğiniz 3 İlke

Okumak, dünyadaki en zeki ve en başarılı kişilere ulaşmanın en kolay yoludur. Bir konu hakkında uzmanlaşmış kişilerden bilgiler edinmekten ve tecrübelerini dinlemekten daha güzel ne olabilir ki?

Milyarder iş insanı Charlie Munger, düzenli okuma alışkanlığı olmayıp da başarılı olarak tanımlayabileceğimiz hiç kimseyi tanımadığını söylemiş. Hiç kimse.

Yine de okumak sizi daha iyi veya daha başarılı bir insan yapmaz. Abartarak söylüyorum yılda 400-500 kitap okuyabilirsiniz ancak bu kitapların hepsinden fayda sağlayabilir misiniz veya hepsinden aynı faydayı görebilir misiniz? 

Önemli olan okuduğunuz kitapların sayısı değil, etkili okuyup okumadığınız. Yaşam kalitenizi arttıracak ve zihninizi geliştirecek olan şey; nasıl ve neyi okuduğunuzla ilgilidir.

Bir yıldan fazla süredir düzenli olarak haftada bir kitap okumaya çalışıyorum ve okuduklarımdan aldığım verimi arttırmanın yollarını aramaya devam ediyorum. Geçtiğimiz günlerde Bill Gates’in kitapları nasıl okuduğuna dair bir video izledim.

İşte Bill Gates’e göre okuduklarımızdan en iyi şekilde verim almamızı sağlayacak üç okuma alıştırması:


1. Sayfanın kenar boşluklarına notlar alın.

Sayfanın kenar boşluklarına notlar almak, okuma esnasında dikkatinizin başka şeylere kaymaması için basit ama etkili bir yoldur. Elinizde bir kalem varken, önünüzdeki kitapla etkileşim kurmak varsayılan tek seçenektir ve odaklanmak daha kolaydır.

Yeni elde ettiğiniz bilgileri halihazırda bildiklerinizle ilişkilendirmenizi sağlar. Bu, kitapta neler olup bittiği hakkında detaylı olarak düşünmenize yardımcı olur. Gates her zaman yeni bilgileri zaten bildikleri ile ilişkilendirmeyi hedefliyormuş. Böylece, önceden bildiğiniz bilgiyi sorgulayabilir, güncelleyebilir veya daha da geliştirebilirsiniz. Dahası, sayfalara notlar almak, okuduklarınızı hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. 

Kitaptaki yeni bilgiler ile zaten bildiğiniz bilgiler arasında bir ilişki kurarsınız, bir şeyi ne kadar detaylandırırsanız veya anlamaya çalışırsanız, bu yeni bilgiyi uzun dönemli hafızanızda tutma olasılığınız da o kadar artar.


2. Okumaya başladığınız her kitabı bitirin.

Gate’in ikinci prensibi oldukça basit; bitirin.

“Sonuna varmak benim kuralım.” diyor.

Ancak Bill, berbat bir kitabı tamamlamanız gerektiğini söylemiyor. Bunun yerine onun kuralı, okumaya başlamadan önce ne okuyacağımıza doğru karar vermemiz gerektiği üzerine. Bir kitaba başlamadan önce o kitabın vaktinize değip değmeyeceğini düşünün. Başladığı şeyi bitirmek her zaman onun kuralı olduğundan, bir kitaba başlamadan önce iki kez düşünüyor.

Bir liste oluşturun ve okumayı düşündüğünüz her kitabı bu listeye ekleyin. Bunu yapmak için birçok mobil uygulama veya internet sitesi kullanabilirsiniz. Sonrasında her kitap alışverişi öncesinde kendi oluşturduğunuz liste içerisinden daha kolay bir şekilde seçim yapabilirsiniz.

Dikkatlice seçin ve ardından kitabı tamamlamayı hedefleyin.


3. En az bir saat okuyun.

Bill, zihninizi bir kitapta dolaştırmak için en az bir saat ayırmanız gerektiğini söylüyor.

“Kitap okuduğum zaman en az bir saat aralıksız okumak isterim. Her gece en az bir saat okuyorum, böylece mevcut kitabımı alıp biraz ilerleme kaydedebiliyorum. “

Uyumadan önce okumayı tartışmasız hale getirin ve uyumadan bir saat önce yatağa gidin.


Sonuç Olarak:

Bill Gates’in ilkelerine uymak karmaşık, uzun veya yorucu değil. Aksine, Bu ilkeler okumayı eğlenceli ve değerli kılar.

  • Kitabınızla etkileşim kurabilmek için notlar alın.

  • Okuyacağınız kitabı özenle seçin ve okumaya başladığınız tüm harika kitapları bitirin.

  • En az bir saat okumayı ihmal etmeyin.

Okuma alışkanlığınızı geliştirmek ve daha etkili okuyabilmek için bu maddelerin tadını çıkarmaya çalışın. Ve şunu da unutmayın; bu ilkeleri denedikten sonra sizin için işe yarayan ilkeleri koruyun ve geri kalanını boş verin.

Sağlıcakla kalın, mutlu kalın. : )

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başarılı Olmanız İçin Vazgeçmeniz Yeterli!

Hayat Sana Limon Verdiği Zaman Limonata Yap