in ,

NİETZSCHE’NİN SUPERMAN’İ OLMAK

NİETZSCHE’NİN SUPERMAN’İ OLMAK

Nietzsche için insanlar, üstün insanlar ve sürüye ait olanlar olarak ikiye ayrılır. Bu görüşü Nazi Almanyası kendince uygulamaya çalışsada Nietzsche’nin üstün insan tanımından oldukça ayrı düşmüşlerdir. Nietzsche’ye göre üstün insan, kendi varoluşuyla barışık, yüce amaçları olan ve bunlar doğrultusunda çaba gösteren, hırslarını takip etme dürtüsüyle davranan, sürüden farklı olarak “İnsanlar neyi takdir eder?” diye düşünmektense kendi yolunu çizen insan diyebiliriz.

Nietzsche’nin “Amor Fati” yani “Kader Sevgisi” olarak çevirebileceğimiz düşünce sistemi, üstün insanın temelini oluşturur. Sonuçta geçmişiyle barışmamış bir insanın geleceğini kurması zor ve hatalı olacaktır. “İnsan mükemmelliğinin şartı.” olarak nitelendirdiği Amor Fati’yi şöyle açıklayalım: Geçmişte yaşadığınız iyi kötü her şeyi sadece kabullenmek. Acılarınızı, yalnızlığınızı, utandığınız anıları, başarısızlıklarınızı, kaybettiklerinizi düşünüp bunlardan dolayı acı hissetmemek. Sadece “Tamam” diyerek bunları kabullenip bugünkü sizi yarattığı için teşekkür etmek. Bu değiştirilemez olayları iç burkan hatıralar olarak değil de, güçlendirici etkenler olarak ele almak. Şu anki acıların gelecekteki güzellikler için bir şarttır.

“Denizi seviyorsan dalgaları da seveceksin, korkarak yaşarsan, hayatı yalnızca seyredersin.”

Nietzsche’ye göre yaşamın içgüdülerine aykırı bir ahlak en büyük tehlikedir. Bildiğiniz üzere kendisi Tanrının öldüğünü ilan etmiştir ve kendi zamanında dahi baskın olan, özellikle dindar ahlaka karşı çıkmıştır. Ona göre tokat yediği zaman, diğer yanağını çeviren bir ahlak sistemi üstün insana aykırıdır. Sürünün takip ettiği ahlak ağır basarsa, üstün insanın idealleri için çabalaması, hırsı var olmayacak, yerini rahatlık ve gereksiz hoşnutluk alacaktır. Bu doğanın güçlüyü yaşatan, zayıfı yok eden doğal seçilimine aykırıdır ve gelişmeye engeldir.

Üstün insan denilince aklınıza eşitliği savunan, zayıfın yanında, iyilerin dostu, kötülerin düşmanı bir insan gelmesin. Tam tersine üstün insan kendini gerçekleştirmek için bencil davranmayı bilen insandır. Anlaşılmamayı kabul etmiş, bu yüzden yalnız kalmış insandır. Kendini diğerlerinden üstün görmesinin bir sakıncası yoktur. Yine ezilenlerin yanında olunmasını onaylasa da, her zaman kendi gücünün farkındadır. Egoist olmasında sorun yoktur, hatta olmalıdır da. Mütevazi olmaktan çok kendi gücünü bilip bundan haz duyan insandır.

Doğru bildiğini söylemekten çekmeyen Nietzsche, yine aykırı gibi gözükse de, içten içe insanın varoluşuna uygun, bu üstün insan tanımını yapmış. Eleştirmesi veya uygulaması size kalmış.

NİETZSCHE’NİN SUPERMAN’İ OLMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİR YER: Carnegie Hall

Bilimmeyen #2 - Dersimiz Deprem - Deprem Nedir? - İstanbul Depremi

Bilimmeyen #2 – Dersimiz Deprem – Deprem Nedir? – İstanbul Depremi