in , , ,

Netflix’in Hikayesi – Nasıl Oldu?

Netflix, 1997 yılında Amerika’da DVD kiralama servisi olarak kuruldu. Şirket, hizmet verdiği paketlerin içeriğine göre, kullanıcıların evlerine DVD leri posta yolu ile gönderiyor ve insanlar bu DVD leri seyrettikten sonra tekrardan Netflix’e postalıyordu. 25 Şubat 2007 ye geldiğimizde 1 milyar DVD kiralamış olan Netflix, günümüzde ise firma verilerine göre dünya çapında 130 milyon abone sayısına ulaştı.

Netflix’i anlatırken kurucularından biri olan ve şu anda Netflix’de CEO luk görevini sürdüren Reed Hastings’ i es geçmek olmaz. Netflix’in başarısının ardındaki isim olan Reed Hastings’ı, diğer bazı medyatik girişimciler kadar tanımıyoruz. Forbes dergisine verdiği bir röportajda Reed Hastings, Netflix’in başarıya ulaşmasında dört unsurun önem arz ettiğini belirtiyor;

Spesifik bir alan hedeflenmesi
Öngörülü olunması
Rekabeti önemsemesi
Kısayoldan başarıyı bulmaya çalışılmaması

Hızla ilerleyen internet dünyasına Netflix’de ayak uydurarak, 2007 yılında, DVD kiralamasının yanı sıra internet üzerinden film kiralama hizmeti de sunmaya başladı. Netflix  şu anda 190 dan fazla ülkede hizmet vererek dünyanın en büyük dijital içerik sağlayıcılarından biridir.

2013 yılında Netflix, ilk kez kendi orijinal televizyon dizisi olan House of Cards’ı yayınladı. Yani artık Netflix yapım şirketlerinden dizi satın almanın yanı sıra, kendi dizisini de çeker hale geldi. Sayısız ödül alan House of Cards’ın da etkisiyle 2013’ün sonunda Netflix’in hisse senetleri 3 kat değer kazandı.

Şüphesiz Netflix’in başarısının arkasında iyi reklam çalışmaları ve eğlenceli bir iletişimin yattığını da söyleyebiliriz.

DVD kiralama şirketi olarak hayatına başlayan Netflix, bugün ödüllü televizyon dizileri ve kendine özel filmler çekerek, milyonlarca saatlik içeriğini izleyenlerine ulaştırıyor. Günümüz dünyasında kullanıcılara kendini git gide daha fazla kabul ettiren Netflix, şüphesiz ki ilerleyen zamanlarda daha çok kullanıcıya ulaşacaktır.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HARLEY DAVİDSON – NASIL OLDU?

Fortnite’ ın Yapımcısı Epic Games – Nasıl Oldu?