in , ,

Nasıl Ezber Yapılır? Kolay Ezber Yapma Metodları

Sınavlardan veya sunumlardan önce çoğumuzun ortak baş belası ezber yapmak sanırım. Kimi zaman kurtarıcımız da olabiliyor elbette. Hazır vize ve sunum haftalarına girmişken kendimin ve çevremdekilerin kullandığı pratik ve kolay ezber yapma metodlarından bahsetmek istiyorum.


1) SES KAYDI ALIN

Ezberlemeniz gereken konuyu okurken sesinizi kaydedin ve özellikle yatmadan önce, ayrıca boş vakitlerinizde (ulaşımda vb.)  sürekli dinleyin. Konusu açılmışken gece yatmadan önce ezber çalışmakla alakalı bir araştırmayı anlatayım. 1924 yılında Cornell Üniversitesi’nden iki Amerikan psikolog John Jenkins ve Karl Dallenbach, bir grup öğrenci üzerinde ‘kelime öğrenmek’ ile ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçları; öğrencilerin kelimeleri, uyku öncesi ezberlemeye çalıştıklarında daha kolayca öğrendiklerini gösteriyordu. Yani uykuya dalmadan hemen önce yapacağınız kısa bir ezber çalışması bile başarılı olmanızı sağlıyor.

Nasıl Ezber Yapılır? Kolay Ezber Yapma Metodları


2) YAZARAK EZBERLEYİN

Ezberlemeniz gereken konuyu yine boş bulundukça tekrar tekrar yazın. Ayrıca konunuzdaki en önemli detayları yapışkanlı kağıtlara yazıp her zaman kullandığınız veya gördüğünüz nesnelerin yanına asın. Üniversite sınavına çalışırken formülleri öğrenmemde bu yöntemin çok faydasını gördüm. O yapışkanlı kağıtlar her an gözümün önünde olunca istemsizce sürekli okuyup bir süre sonra tamamen ezberlemiştim.

Nasıl Ezber Yapılır? Kolay Ezber Yapma Metodları


3) HİKAYE OLUŞTURUN

Bu arkadaşımın kullandığı bir yöntem aslında. Arkadaşım mesela biyolojide organelleri ezberlemesi gerekiyor diyelim, bu organelleri izlediği dizilerdeki oyuncuların rollerine benzeterek aklında tutuyordu. Kimi zaman kafasında kurgu yaparak kolayca ve kalıcı bir ezber yapmış oluyordu.

Nasıl Ezber Yapılır? Kolay Ezber Yapma Metodları


4) KODLAMA YAPIN

Özellikle isim, ülke, element vb. Tek kelimeleri ezberlemek için gerçekten işe yarar bir yöntem. Ezberlemeniz gereken şeylerin baş harflerini kullanıp aralara gerektiğinde başka harfler de ekleyerek aklınızda kolayca tutabileceğiniz sözcüklere/cümlelere dönüştürebilirsiniz. Bununla ilgili çok bilindik örnekler var aslında. Örneğin halojenleri ezberlerken teker teker element ezberlemek yerine “Flor Klorü Burnundan Isırıp Attı.” dememiz gibi. 🙂

Nasıl Ezber Yapılır? Kolay Ezber Yapma Metodları


5) KATEGORİLERE AYIRIN

Bunu örnek vererek açıklamak istiyorum. İngilizce hazırlık senemde edatları ezberlerken “to” alan filleri bir gruba, “in /at vb.” alan fiilleri ayrı ayrı gruplayıp ezberliyordum. Bu yöntemi birçok konuya ayarlayabilirsiniz. Bir örnek daha vermek gerekirse matematikte limitte kullanılan yöntemleri ayrı bir yere, türevde kullanılan yöntemleri ayrı bir yere yazıp çalışmak gibi.

Nasıl Ezber Yapılır? Kolay Ezber Yapma Metodları


6) GÖRSELLER KULLANIN

Özellikle görsel hafızası güçlü kişiler için güzel, bir o kadar da eğlenceli bir yöntem. Konunuzla alakalı maket, video, resim bulun. Bunlar üzerinde çalıştıkça aklınızda daha iyi kaldığını fark edeceksiniz.

Nasıl Ezber Yapılır? Kolay Ezber Yapma Metodları


7) ANLATARAK ÇALIŞIN

Konuyu bir arkadaşınıza veya kendinize özel ders veriyormuş edasıyla anlatın. Bu sayede ezberlediklerinizi hatırlamanız kolaylaşacaktır.

Küçük bir dipnot: Bu yöntemler her ne kadar etkili olursa olsun siz yine de ezberinizi son güne bırakmayın 😇

Nasıl Ezber Yapılır? Kolay Ezber Yapma Metodları

Yüzyüzeyken Konuşuruz, Tom Hardy ve Cinayet Süsü

2 Nota 1 Beste #3 – Sıla , Acısa da Öldürmez