in ,

Mustafa DURNA Röportaj

Mustafa DURNA kimdir ve nasıl birisidir?

Kısaca kendimden bahsedecek olursam, ben Mustafa DURNA İstanbul’da yaşıyorum ve dijital pazarlama üzerine çeşitli markalarda çalışmalarımı sürdürüyorum. 2015 Yılından bu yana dijital pazarlama alanında çalışmaktayım.

Kişisel hayatımdan birkaç noktaya değinmek istiyorum. Balık burcuna sahip olmamdan dolayı çok sakin görünebiliyorum aslında çok canlı deli dolu bir yaşantım var. Ama ben özel hayatımla iş hayatımı her zaman ayrı tutmaya çalışıyorum.

İş zamanı iş, eğlence zamanı sadece eğlenceyi düşünen bir kişiliğe sahip olmamdan dolayı iş ve eğlenceyi bir birinden çok rahat ayırabiliyorum bu da beni kariyer hayatımda başarıya çıkartıyor.

Genelde ilk tanışmalarda şunu sorarlar, hangi takımlısın? 😀Ben herhangi bir takım tutmamakla birlikte futbol bile oynamıyorum sadece ilgilendiğim tek spor dalı yüzme ve Scuba Diving.

Sanırım kendimle anlatacaklarım şu an için bu kadar… 😀


Herkesin, iş hayatına atılma hikayesi vardır? Mustafa DURNA iş hayatına nasıl atıldı?

Çok eskiden daha dijital pazarlama hakkında hiçbir bilgim yok iken günlerden bir gün sevdiğim can yoldayım bir arkadaşım ile buluştuk. O esnada yanında kocaman bir sırt çantası ve içerisinde sadece yazılım vb. kitaplar yer alıyordu çok ilgimi çekmişti.

Çantasından kitapları çıkartırken yazılım dilini anlamak beni çok ürkütmüştü aralarında ise SEO 2015 isimli bir kitap vardı. Kahvemi içerken incelemeye başladım….

O an anladım ki bu kitabı okuyup uygulayabileceğimi çünkü kod karmaşası yoktu. Bir kitap sayesinde aslında ben Dijital pazarlama işine atıldım. SEO Uzmanlığının yanı sıra 360 derece Google Ads, Social Ads, YouTube Ads, Mail Marketing çalışmaları da yaparak kariyerimi ilerletiyorum.


İş hayatınızda en çok ilgilendiğiniz alanlar nelerdir?

İş hayatıma aslında biraz önce dediğim gibi ilk önce SEO yani arama motoru optimizasyonu ile başladım fakat günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve çağa ayak uydurmak adına dijital pazarlamanın diğer dalları olan Google Ads, sosyal medya reklamcılığı, e-posta pazarlama, video reklamcılığı gibi konularda çalışmalarımı sürdürüyorum.


İş yoğunluğunuzun olduğunu biliyoruz fakat bu durumda zaman yönetimini nasıl yapıyorsunuz?

 Öncelikle herkese şunu aktarmak isterim; İş bir yere kadar kendinize zaman ayırın. Ben zaman yönetimini doğru uygulayabilmek için sabah erkenden kalkıyorum saat 06:00 – 07:00 arasında uyandığım zaman ilk önce kendi bloğum olan mustafadurna.com veya diğer siteleri için içerik üretiyorum. Çünkü en sağlıklı yazabileceğimiz vakit günün ilk saatleri bunun sebebi ise zihnin açık olmasıdır. Daha sonra direkt olarak bu gün içerisinde yapılması gereken iş listemi çıkartıp çalışma tabloma ekliyorum ve hiç zaman kaybetmeden bizi ayakta tutacak olan o kahvaltıyı yapıyorum.

Zaman yönetimini doğru yapmanın en temeli bence planlı hareket etmektir. Çünkü bir yola bile çıkarken gideceğim yerde geçireceğim zamanı bile hesaplıyorum. Gün içerisinde bir işi iki kere yapmaktan çok kaçınıyorum.

Hani aile büyüklerimiz genelde 1 tane yerine sabahı düşünerekten 2 tane ekmek alır gelir ya bu bile aslında zamanı değerli kullanmanın yolu çünkü iki işi bir kerede halletmeniz size zaman kazandıracaktır.

Fakat İstanbul şartlarında ne yazık ki zamanı değerli kullanmak çok zor çünkü günün bir kısmı trafikte ve insanlara dert anlatmak ile geçiyor.


İşin zorlukları var mı? Var ise biraz bahseder misiniz?

Her işin zorluğu olduğu gibi bizim işinde elbette zorluğu var. Hiçbir iş rahat olamaz sebebi ise bizleriz… İnsanlar işleri zorlaştırıyor, işler zorlaştıkça memnuniyetsizlik başlıyor.

Bizim işin zorluğu her uzman arkadaşıma göre değişebilir fakat benim en çok zorlandığım şey tekrarlanan çalışma ve zaman kaybettiren kişiler.

Yapılması gereken analizi tamamlandıktan sonra kontrol etmek benim görevim, fakat ilerleyen aşamada ekstra isteklerde o analize tekrardan dönüp revize etmek gerçekten bu işin zorluğu. Aslında bir çok zorluk var ama işimi severek yaptığım için o durumları pek düşünmüyorum.


Mustafa DURNA, iş hayatında en çok hangi sektöre hizmet sağladı?

Çeşitli ajans ve markalarda çalıştım bu süre zarfında en çok hizmet verdiğim alan günümüzün trendi olan E-Ticaret siteleridir.


Peki ya e-Ticaret sitelerinde, genelde yapılan hatalar nelerdir?

E-Ticaret siteleri çok geniş kapsamlı ve güncel olarak hizmet verdiği için gözden kaçabilen ufak gibi görünse de ciddi derecede dönüşümü yani ciroyu etkileyecek kriterler içerebiliyor.

Madde madde bahsedecek olursam;

  • Ürün çeşitlerinin bulunmaması ve güncellenmemesi.
  • Ürünlerin beden çeşitlerinin veya stoklarda olmaması.
  • Eğer ürünleriniz yaşlı ve olgunlara hitap ediyorsa kapıda ödeme yöntemlerini kullanın çünkü güvensizlik söz konusu olabilir.
  • Kullanıcılara karşı marka algısı ve güven yaratmama konusunda genelde çoğu marka ısrarcı bu yüzden trafik var fakat dönüşüm yok diye feryat ediyorlar.
  • Yetersiz ürün özelliklerinin bulunması.
  • Kalitesiz görsellerin hala günümüzde kullanılması.Aslında buna benzer daha çok madde var fakat bunun için belki bir ara içerik üretebilirim.

Mustafa Bey, kısa röportajınız için teşekkür ederiz. Destek almak isteyenler sizlere nereden ulaşabilir?

Asıl ben teşekkür ederim, görüşmek dileğiyle. Linkedln veya kişisel bloğum olan mustafadurna.com üzerinden ulaşabilirler😊

Akraba Ziyaretleri ve Gizli Lobiler - Lafın Gelişi Podcast

Akraba Ziyaretleri ve Gizli Lobiler

Bir Kalıp Yağ ve Tercihler - Lafın Gelişi Podcast

Bir Kalıp Yağ ve Tercihler