Neden Olmasın E-Ticaret Berkay Tokatlı (bundan böyle “Neden Olmasın”, “Bizim” veya “Biz”) size (bundan böyle “Siz” veya “Üye”) internet üzerinden cep telefonunuzda veya internet erişimi olan uyumlu diğer bir cihazınız ile aktarabileceğiniz sesli makale, makale, podcast veya diğer dijital içeriğe (bundan böyle “İçerik”) erişmenizi sağlayan kişiselleştirilmiş özelliklere sahip (bundan böyle “Hizmet”) bir üyelik hizmeti sunmaktadır. Hesap açarak, Neden Olmasın ile bir üyelik planı yaparak, Hediye Kartı’ndan faydalanarak ve/veya satın alarak, Neden Olmasın internet sitesine erişerek veya bunları kullanarak, Neden Olmasın’ın sağladığı eklenti hizmetleri veya ürünleri kullanarak veya başka şekilde İçerik’e erişerek veya İçerik’i veya Neden Olmasın’ın sağladığı Hizmet’in herhangi bir özelliği veya işlevi kullanarak, Neden Olmasın ile bağlayıcı bir sözleşme yapmış sayılırsınız ve bu Kullanım Koşullarını ve bu koşullara uymayı kabul etmiş sayılırsınız. Ayrıca bu suretle Neden Olmasın’ın, kişisel verilerinizi Neden Olmasın Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi’ne uygun olarak işleyeceğini onaylamış ve kabul etmiş bulunmaktasınız.

Bu Kullanım Koşulları, Hizmet’in hangi koşullarda tarafınıza sunulduğunu düzenler ve üzerinde önceden mutabık kalınan şart ve koşulların yerine geçer. Hizmet’e erişmek ve Hizmet’i kullanmak için bu şartları kabul etmeniz gerekmektedir. Bu şartları kabul ederek, buradaki herhangi bir hükme aykırı hareket etmeniz halinde, Neden Olmasın’ın ön bildirimde bulunmaksızın her zaman bu sözleşmeyi feshedebileceğini veya Hizmet’e erişiminizi askıya alabileceğini kabul etmiş sayılırsınız. Koşulları kabul etmemeniz halinde (aşağıda açıklandığı üzere) Hizmeti kullanmanız ve Neden Olmasın tarafından sağlanan herhangi bir İçerik’e erişmeniz veya bu İçerik’i kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Bununla beraber, belirli bir yarışmanın kuralları, eklenti hizmetler ve diğer faaliyetler ya da birtakım ek içerikler için uygulanan ek hükümler, ya da Hizmet üzerinden erişilebilecek farklı üyelik planları, ürün ve yazılımlar gibi Hizmet’in belirli hususlarına ilişkin olarak birtakım tamamlayıcı kullanım koşulları uygulanabilir. Tamamlayıcı hüküm ve koşulların uygulandığı durumlarda, bunlar, ilgili oldukları faaliyet ve ürünlerle bağlantılı olarak Size açıklanır. Neden Olmasın tarafından sağlanacak ek şart ve koşullar, bu Kullanım Koşullarına ek olacak ve ihtilaf halinde Kullanım Koşulları’na göre öncelikli olarak uygulanacaktır.

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’ne uygun olarak Hizmet’in temel nitelikleri, üyelik bedeli, ödeme şekli ve diğer tüm hususlarda bilgi sahibi olduğunuzu ve Size ön bilgilendirmenin yapılmış olduğunu kabul ve beyan etmektesiniz.

Bu Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları, Neden Olmasın Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi ve her türlü ek ve/veya tamamlayıcı şart ve koşullar bundan böyle birlikte “Şartlar” olarak anılacaktır.

Şartlar’ın yürürlükte bulunan güncel versiyonlarına Neden Olmasın’ın internet sitesinden her zaman ulaşabilirsiniz.

1. Sözleşmenin Tarafları

1.1. Satıcı’ya İlişkin Bilgiler:

Unvanı : Neden Olmasın E-Ticaret Berkay Tokatlı

Adresi : 462. Sokak Birlik Mahallesi 20/3 Çankaya/Ankara

E-posta : iletisim@nedenolmasn.com

Kep Adresi: berkay.tokatli@hs01.kep.tr

1.2. Tüketici/Alıcı’ya İlişkin Bilgiler (*):

Adı/Soyadı/Unvanı

Adresi

Telefon

E-posta adresi

(*) Alıcının ticari ya da mesleki amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişi olması ve/veya Sözleşme konusu ürüne ait faturanın ticari ya da mesleki amaçlarla hareket eden alıcı adına kesilmesi durumunda; alıcı, işbu Sözleşme ve kanunda düzenlenen tüketicilere özel hak ve imkanlar tanımaya yönelik hükümlerden ve tüketici haklarından faydalanamaz

2. Yaş Sınırı ve Yeterlilik

2.1.

Şartları kabul etmek ve hesap oluşturmak veya Neden Olmasın ile bir üyelik planı oluşturmak için:

En az on sekiz (18) yaşında olmak ve/veya başka şekilde Hizmet’in sunulduğu ülkenin kanunları uyarınca sözleşme yapma ehliyetine veya yetkisine sahip olmak;

Hizmet’in sunulduğu ülkede ikamet ediyor olmak; ve

Şartlar’la bağlı olmayı kabul etmek zorundasınız.

2.2.

Ayrıca hesap açarken Neden Olmasın’a kendiniz hakkınızda doğru bilgileri vermeli, doğru iletişim bilgileri ve geçerli bir ödeme yöntemi sağlamalısınız. Hizmet’e erişmek ve Hizmet’i kullanabilmek için bu bilgileri sağlamalı ve Şartlar’ı kabul etmeniz gerekmektedir. Şartlar’ı kabul etmemeniz halinde, Hizmet’i, işlevlerini ve fonksiyonlarını ya da Hizmet’te sunulan herhangi bir İçerik’i kullanamazsınız.

3. Hizmet

3.1.

Neden Olmasın, bir Üye olarak Size, cep telefonunuz veya diğer internet erişimi olan cihazlarınız ile Neden Olmasın internet sitesine bağlanarak sesli makale, makale, podcast veya diğer dijital içeriklere ulaşabileceğiniz ve/veya indirebileceğiniz kişiselleştirilmiş bir dijital üyelik hizmeti sunar. Buna ek olarak, Hizmet, kişiye özel öneriler, mesajlar ve kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek adına Sizin için geliştirilmiş ve uyarlanmış özellikler içerir. Neden Olmasın, kullanıcı deneyiminizi daha da geliştirmek ve zenginleştirmek için kamuya açık veya kapalı olabilen farklı türde sosyal medya forumlarına erişim de sunabilir. Herhangi bir ek şartta veya Neden Olmasın tarafından Size sunulan ve Sizin de kabul ettiğiniz bir üyelik planında aksi kararlaştırılmadıkça, Hizmet, yukarıda açıklandığı üzere, Şartlar’a uygun olarak yalnızca ticari olmayan kişisel amaçlar için kullanılabilir.

3.2.

Hizmet’i kullanabilmeniz için, Neden Olmasın’ın teknik gerekliliklerine uyumlu internet erişimi olan bir cihaz ve bize veya iş ortaklarımıza Neden Olmasın tarafından kabul edilen ve zaman zaman geçerli olan ödeme yöntemlerine ilişkin tercihinizi bildirmeniz gerekmektedir. Neden Olmasın, Hizmet’i kullanabilmeniz için gerekli olan teknik gerekliliklerde zaman zaman değişiklikler yapma, iş ortaklarını ve ödeme yöntemlerini değiştirme, bunlarda ekleme ve çıkarma yapma haklarını saklı tutar. Neden Olmasın, Hizmet’i kullanımınızı sınırlayabilecek değişiklikleri e-posta yoluyla veya Hizmet üzerinden anlık bildirimler ile Size bildirmek konusunda azami çabayı sarf edecektir. Söz konusu bildirim bu değişikliklerin yürürlüğe girmelerinden en geç 30 (otuz) gün önce iletilecektir. Ancak, Neden Olmasın, Size ön bildirimde bulunmaksızın, iş ortaklarında ve ödeme yöntemlerinde ekleme veya çıkarma yapma hakkını her zaman için saklı tutar.

4. Üyelik Planları

4.1.

Neden Olmasın, kendi takdirine bağlı olarak, Hizmet’i farklı üyelik planları aracılığıyla sunma hakkını saklı tutar ve söz konusu planlar bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla şunları içerir: tanıtıcı planlar, üçüncü taraflarca sağlanan (veya bir araya getirilen) planlar, eşzamanlı sunulan yayınların sayısına dayanan planlar, veya İçerik’e getirilen sınırlamalara dayanan planlar.

4.2.

Neden Olmasın, kendi takdirine bağlı olarak, yeni planlar eklemek, mevcut planları kaldırmak veya zaman zaman bu üyelik planlarının özelliklerini veya işlevlerini değiştirme hakkını saklı tutar.

4.3.

Bir üyelik planı kapsamında sunulan eşzamanlı yayınlar, kaydolduğunuz üyelik planının türüne bağlıdır ve ayrıca kabul ettiğiniz ek hüküm ve şartlarda detaylı olarak belirtilecektir.

4.4.

Fiyatlar hakkında güncel bilgiler ve ikamet ettiğiniz bölgede zaman zaman sunulan her türlü üyelik planına ilişkin güncel bilgiler için lütfen Neden Olmasın internet sitesini ziyaret edin. Burada, halihazırda mevcut olan üyelik planlarını ve ilgili tamamlayıcı hükümlerini de (özel sınırlamalar dahil) bulabilirsiniz. Söz konusu plandan yararlanmak için bu tamamlayıcı hükümleri ayrıca kabul etmiş olmanız gerekir.

4.5.

Mevcut üyelik planına ilişkin bilgilere Neden Olmasın internet sitesindeki hesabınız üzerinden (Kullanıcı adınız ve şifrenizle Neden Olmasın hesabınıza giriş yaparak) veya Neden Olmasın ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

5. İçerik Filtreleri

5.1.

Önceden yüklenmiş İçerik filtreleri veya benzer diğer filtreler gibi, isteğe bağlı bir fonksiyon olarak zaman zaman kullanıcıya sunulabilmektedir. Neden Olmasın’ın yaş sınırları ve edebi türlerin belirlenmesi gibi amaçlar için kullandığı İçerik’teki her bir başlığa ait üst veri, Neden Olmasın’ın yayıncı iş ortakları tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle Neden Olmasın, bu tür üst verilere dayanan filtrelerin kişisel zevkinize uygun olacağını garanti etmez ve buna ilişkin sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, Neden Olmasın, bu filtrelerin tümüyle doğru olduğunu veya istenen şekilde ilgili olmayan tüm İçerik’i kesin olarak filtreleyeceğini garanti etmez. Bir filtre kişisel zevkinize uyun değil ise lütfen filtreyi kullanmayı derhal bırakın ve Neden Olmasın’ın internet sitesi üzerinden Neden Olmasın ile irtibata geçerek, beklentilerinizi karşılayabilmek adına Hizmet’i ve filtreyi nasıl geliştirebileceğimizi bize bildirin. Neden Olmasın, kullandığınız filtreler ışığında İçerik’in uygunsuz veya elverişsiz olduğuna veya İçerik’te bir ihlalin veya başka kanuna aykırılıkların bulunduğuna dair şüphelerinize ilişkin geri bildirimlerinizi memnuniyetle karşılar. Geri bildirimlerinize dayanarak Hizmet’imizi ve filtrelerimizi zamanla geliştirebiliriz.

6. Ücretler ve Ödemeler

6.1.

Neden Olmasın, üçüncü taraf ödeme servisleri hizmet sağlayıcıları ile işbirliği yapmaktadır ve Neden Olmasın ile anlaşmaya varmadan önce tüm ödemeleriniz bu hizmetler üzerinden tahsil edilecektir.

6.2.

Üyelikler, üyelik feshedilene kadar aylık olarak peşin ödenir. Aylık ödemelerin zamanına ilişkin olarak, Sizden, üyeliğinizi aktifleştirdiğiniz tarihten itibaren, başlamak üzere, her 30 (otuz) günde bir ücret tahsil edilir. Bazı durumlarda, örneğin kredi kartı bilgileri gibi seçtiğiniz ödeme yöntemine ilişkin bilgilerin geçerlilik tarihinin doğrulanamadığı durumlarda, Sizden tahsilat yapılacak tarih değişiklik gösterebilir.

6.3.

Abonelik ücretleri Neden Olmasın websitesinde yer almaktadır. Tüm ücretlere Katma Değer Vergisi (KDV) dahildir. Ödemeler, kredi/banka kartından veya Neden Olmasın’ın Size herhangi bir zamanda bildirebileceği diğer bir ödeme yöntemi (bununla sınırlı olmamak üzere uygulama içi ödemeler dahil) aracılığıyla yapılır. Kredi kartlarına ilişkin olarak, Neden Olmasın, Hizmet’in Size sunulduğu bölgede verilmeyen kredi kartlarını reddedebilir veya bloke edebilir. Neden Olmasın, kendi takdirine bağlı olarak, belirli türde kredi kartlarını reddetme hakkını saklı tutar.

6.4.

Fiyatlar, ödeme yöntemine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Fiyat değişikliği söz konusu olduğunda, Neden Olmasın, bunu internet sitesinde ücretlendirmeye dair genel bilgi içerisinde duyurur. Bununla beraber, internet veya telekomünikasyon servis sağlayıcınızın, kendi aranızdaki sözleşmeye göre tahakkuk ettireceği veri iletişim maliyeti, ücretlere dahil değildir.

6.5.

Ödemede gecikmeniz veya temerrüde düşmeniz durumunda, Neden Olmasın, Hizmet’e erişiminizi dondurabilir veya engelleyebilir. Eğer bu durum gerçekleşirse, lütfen kullanıcı adı ve şifrenizle Neden Olmasın internet sitesinden giriş yapın ve üyeliğinizi yeniden aktif hale getirin veya Neden Olmasın ile iletişime geçin. Ancak ödemede gecikme durumunda, Neden Olmasın, Sizden makul ceza faizi, hatırlatma ücreti ve uygulandığı hallerde, kanuni borç tahsilat maliyetlerini talep edebilecektir.

7. Hediye Kartları ve Kuponlar

7.1.

Neden Olmasın Size farklı türde Hediye Kartları ve kuponlar sunabilir. Bazı Hediye Kartları ve kuponlar ürüne özel olabilir, bu da söz konusu Hediye Kartı’nın veya kuponların, alıcının satın alma anında belirlediği şekilde özel bir üyelik planına bağlı olduğu anlamına gelir. Böyle bir Hediye Kartı veya kupon yalnızca bu plan için geçerli olan şartlara uygun olarak kullanılabilir.

7.2.

Bir Neden Olmasın Hediye Kartı veya kuponu ile Üye olduğunuzda, ödeme şartları hariç olmak kaydı ile, ödeme yapan bir Üye ile aynı şekilde bu Şartlar’ı kabul etmiş sayılırsınız.

7.3.

Bir Neden Olmasın Hediye Kartı veya kupon kullanıcısı olarak, hediye kartınız ve kupon kodunuz süresince Size ilgili üyelik planına uygun olarak Hizmet’e tam giriş hakkı verilir. Hediye Kartı’nızın süresi dolduğunda, olağan şekilde ödeme yapan bir Üye olarak devam etmeyi seçmemeniz veya yeni bir Neden Olmasın Hediye Kartı kullanmamanız durumunda, Hizmet de kendiliğinden sona erer. Ancak, halihazırda üyeliği mevcut bir Üye iken, kupon kodunuzun süresi dolması durumunda, kendiliğinden olağan şekilde ödeme yapan Üye statüsüne geri dönerek aylık üyelik ödeme planına tabi olursunuz.

8. Cayma Hakkı

8.1.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun esas alınarak hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15/1(ğ) maddesi uyarınca Hizmet elektronik ortamda anında teslim edilen gayrimaddi mal sayılmaktadır. Bu doğrultuda, Hizmet Üyeliğiniz kapsamında cayma hakkına sahip değilsiniz.

8.2.

Eğer hatalı olarak Sizden ücret tahsil edildi ise, bildiriminizin Neden Olmasın tarafından tebliğ alındığı günden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde bu ücret tarafınıza iade edilir.

9. Fikri Mülkiyet Hakları

9.1.

Hizmet ve Hizmet’i oluşturan fikri haklar koruma altında olup bunlar Bize ve lisans verenlerimiz ve lisans verdiğimiz kişilere aittir ve ayrıca Hizmet ile içeriğinde yer alan tüm markalar, hizmet markaları, ticaret unvanları ve ayırt edici işaretler de yine Biz ve lisans verenlerimiz ve lisans verdiğimiz kişiler ile bağlı kuruluşları üzerine tescillidir. Tarafımızdan açıkça yazılı olarak rıza gösterilmedikçe, Hizmet’in hiçbir unsuru veya içeriği, Şartlar dahilinde Size sunulan Hizmet dışında farklı bir amaçla kullanılamaz. Hizmet’in Size ulaştırıldığı fiziki araçlar Size ait olabilir, ama Hizmet ve onu meydana getiren tüm unsurların fikri hakları tamamen ve sınırsız şekilde tarafımıza aittir. Hizmet dahilinde Size sunulan içerik ve unsurlar ile Hizmet’in kendisine ilişkin olarak Size hiçbir hak devredilmez veya herhangi bir sıfat bahşedilmez. Neden Olmasın’a ait veya Neden Olmasın’a lisanslı markaların Hizmet içinde yer alıyor olması, hiçbir şekilde, salt Hizmet’i kullanıyor olmanız sebebiyle, bu markalara ilişkin olarak Size bir lisanslama yapıldığı veya kulanım hakkı verildiği anlamında yorumlanamaz.

10. İçerik ve Yazılım Lisansı

10.1.

Hizmet İçerik’i, zaman zaman ve Hizmet’in sunulduğu farklı bölgeler arasında farklılık gösterebilir. İçerik, Hizmet’e eriştiğinizde bulunduğunuz yere bağlı olarak da değişebilmektedir. Neden Olmasın, Hizmet’in veya Hizmet aracılığıyla erişilebilen içeriğin, ikamet ettiğiniz ülke dışında başka bir ülkede de bulunduğuna ilişkin bir taahhütte bulunmaz. Neden Olmasın’ın İçerik’te yapılan herhangi bir değişikliği Size bildirme yükümlülüğü altında olmadığını lütfen unutmayın.

10.2.

Hizmet, tarafımıza ait veya tarafımıza lisanslı olan Hizmet yazılımı, içerik, görsel ögeler ve diğer malzemeden kullanım sırasında yararlanılmasını mümkün kılacak şeklinde yapılandırılmıştır. Size bu kapsamda sınırlı, geri alınabilir, münhasır olmayan ve devredilemez, sadece kendi kişisel kullanımınız için ve ticari amaçla kullanmama şartı ile, Hizmet yazılımı, içerik, görsel ögeler ve diğer malzemelere erişim ve kullanım hakkı tanımaktayız.

10.3.

Siz veya Hesabınız aracılığıyla Hizmet’e erişmesine izin verdiğiniz kişilerin, Neden Olmasın’ın açık ve yazılı izni olmaksızın veya yürürlükteki mevzuat açıkça izin vermedikçe, Hizmet’in hiçbir unsurunu veya içeriğini kopyalamayacağını, çoğaltmayacağını, değiştirmeyeceğini, bunlardan işlenme malzeme yaratmayacağını ve bunları başkalarına (üçüncü kişi web sitelerinde göstermek veya dağıtmak dahil ve bunlarla sınırlı olmamak kaydı ile) göstermeyeceğini, yayınlamayacağını, dağıtmayacağını, iletmeyeceğini, satmayacağını, kiralamayacağını, lisanslamayacağını, yaymayacağını ve ticari olsun ya da olmasın diğer bir şekilde yararlanmayacağını kabul, garanti ve taahhüt etmektesiniz.

10.4.

Siz veya Hesabınız aracılığıyla Hizmet’e erişmesine izin verdiğiniz kişilerin (1) Hizmet içinde kullanılan içerik koruma düzenek ve dijital hak yönetim teknolojilerini geri dağıtmayacağını, çevresinden dolanmayacağını, işlemez hale getirmeyeceğini; (2) Hizmet’i, parçalarına ayırmayacağını, ters mühendislik uygulamayacağını veya bunu diğer bir şekilde okuyup anlaşılabilecek formatta dağıtmayacağını; (3) kimliklendirme, telif hakkı bilgisi veya mülkiyete dair diğer uyarıları kaldırmayacağını; veya (4) Hizmet’e hukuka aykırı veya yetkisiz şekilde ya da sanki Sizinle aramızda ürün, hizmet ve markalarımıza dair bir işbirliği varmış görüntüsü yaratacak şekilde erişmeyeceğini kabul, garanti ve taahhüt etmektesiniz.

10.5.

Madde 10 hükümleri Hizmet’e erişimi olan herkes için geçerlidir.

11. Üçüncü Taraflara Ait İçerik ve Linkler

11.1.

Hizmet ile web sitemizde veya Hizmet’in içinde ya da dışında Neden Olmasın tarafından oluşturulmuş olan diğer platformlarda, üçüncü taraflarca meydana getirilmiş harici hiperlinkler ve/veya diğer unsurların görünüyor olması, buralarda yer alan üçüncü kişilere ait kendi web siteleri veya sosyal medya platformlarında ifade edilen düşünce ve görüşlerin Neden Olmasın veya iştirakleri tarafından benimsendiği veya tavsiye edildiği anlamında yorumlanamaz. Neden Olmasın, söz konusu üçüncü taraf web sitelerinde yer alan içeriğin doğruluğunu, uygunluğunu veya kalitesini teyit etmez, bunları önermez ve herhangi bir şekilde bunlarla ilgili sorumluluk almaz. Öte yandan, üçüncü taraf web sitelerinde veya sosyal medya platformlarında sunulan, önerilen, reklam ve tanıtımı yapılan ürün ve hizmetlerin belirtildiği şekilde ve kalitede temin edilmesi de Neden Olmasın’ın sorumluluğunda değildir. Böylelikle, Neden Olmasın, üçüncü taraf web sitelerinde veya sosyal medya platformlarında yer alan içerik ile alakalı veya sorumlu olmadığından; Neden Olmasın, hiperlink verilmiş olan söz konusu üçüncü taraf web siteleri ve sosyal medya platformlarına konan, gösterilen, buralarda dağıtılan veya ticaret mevkiine konan içerik sebebiyle meydana gelen doğrudan veya dolaylı zararlardan, ihmal, kusur, sözleşme ihlali, kişilik haklarına saldırı, telif ve diğer fikri hakların ihlali nedeniyle oluşan her türkü kayıplardan dolayı hiçbir şekilde sorumluluk taşımaz.

11.2.

Hizmet, üçüncü taraf servisleri ve içeriğini barındırabilir, bunlara entegre olabilir veya bunlar aracılığı ile sunulabilir. Neden Olmasın’ın bu üçüncü taraf servisleri ve içeriğini denetlememektedir. Bu sebeple, söz konusu üçüncü taraf servis ve içeriğine ilişkin olarak Size sunulan sözleşmeleri ve kulanım şartlarını çok dikkatli okumanız ve değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

12. Süre ve Fesih

12.1.

Neden Olmasın’da hesap oluşturduktan ve bir Üyelik planı kapsamında aylık veya yıllık üye olduğunuz andan itibaren, Neden Olmasın üyeliğiniz, Siz veya Neden Olmasın tarafından sonlandırılana kadar aydan aya veya yıldın yıla devam edecektir. Üyeliğinizi iptal etmediğiniz sürece, bize, Şartlar’a uygun olarak ve Neden Olmasın’da hesap açtığınız sırada kayıtlı olan veya başka şekilde sonradan verdiğiniz talimata uygun olarak seçmiş olduğunuz ödeme yönteminden bir sonraki ayın ve yılın üyelik ücretini tahsil etme yetkisini vermektesiniz.

12.2.

Hizmet üyeliğinize yeni bir ay veya yıl daha eklenmeden önce sonlandırabilmeniz için, üyeliğinizi yeni aylık veya yeni yıllık üyelik döneminin başlamasından en geç bir gün önce feshetmeniz gerekir, aksi takdirde Hizmet üyeliğiniz takip eden aylık veya yıllık dönem için de yenilenir ve üyelik ücreti Sizden tahsil edilir.

12.3.

Üyeliğinizi sonlandırmak için, Neden Olmasın ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

12.4.

Şartların başka bir yerinde düzenlenen Neden Olmasın’ın fesih haklarına ek olarak, Neden Olmasın’ın, Sizin (veya Hizmet’e erişmesine izin verdiğiniz kişilerin) Şartlar’ı veya yürürlükteki yasaları, kuralları veya düzenlemeleri ihlal ettiğinize dair şüpheleri varsa, Neden Olmasın, Hizmet’i kullanımınızı sona erdirme veya sınırlama hakkına sahiptir. Bu, Hizmet’i hileli bir şekilde veya Neden Olmasın veya üçüncü bir tarafa zarar verecek şekilde kullandığınız hallerde de geçerlidir.

13. Neden Olmasın’ın Hakları ve Yükümlülükleri

13.1.

Verilen Hizmet’in bir parçası olarak, Neden Olmasın, e-mail, telefon, SMS, MMS yolu ile ya da doğrudan Hizmet üzerinden Size ulaşarak, Hizmet’in işlevleri (kredi kartı son kullanım tarihine ilişkin hatırlatmalar yapmak dahil) ve İçerik’i hakkında bilgilendirme yapabilir. Uygulanabildiği ölçüde ve sizinle iletişim kurulmasını reddetmediğiniz sürece, Neden Olmasın ayrıca e-mail, telefon, SMS, MMS yolu ile ya da doğrudan Hizmet üzerinden Size ulaşarak, promosyonlar veya Hizmet ile ilgili benzeri faaliyet, ürünler ve etkinlikler hakkında bilgilendirme yapabilir.

13.2.

Ayrıca kabul ettiğiniz takdirde, Neden Olmasın, üçüncü taraf sosyal medya platformları gibi diğer iletişim araçları vasıtasıyla Sizinle irtibata geçebilir.

13.3.

Neden Olmasın ve Üye arasındaki tüm iletişim, Neden Olmasın’ın Gizlilik Politikası’na uygun olarak yürütülür.

13.4.

Neden Olmasın, mobil iletişim hatlarında veya internet servis sağlayıcıların hizmetlerinde yaşanabilecek kesintilerden sorumlu değildir.

13.5.

Hizmet, haftanın 7 (yedi) günü kesintisiz olarak verilir. Ancak, Neden Olmasın, Hizmet’in her zaman kesintisiz ve hatasız sürdürülebileceği garantisi vermez. Hizmet’i etkileyen aksaklık veya kesintiler meydana geldiğinde, Neden Olmasın’a bunları düzeltme olanağı verilir ve bunlar sözleşmenin, yani Şartlar’ın ihlali sayılmaz. Aynı şekilde, Neden Olmasın, makul sebeplerle, mesela, bakım ve iyileştirme çalışmaları çerçevesinde Hizmet’i durdurabilir.

13.6.

Neden Olmasın, internet kesintisi, hız düşüklüğü veya Üye’nin kullanmakta olduğu internet hizmetindeki diğer aksaklıklardan dolayı Hizmet’in sunumunda yaşanan hata ve kesintilerden sorumlu olmayacaktır. Ayrıca Neden Olmasın, makul bir çerçevede, kendi kontrolü dışında sayılan tabii afet, savaş, terör olayları, hükümet kısıtlamaları, grev, lokavt, işçi kıtlığı, ticari ihtilaf, yangın, patlama, sel veya diğer doğal olaylar ya da herhangi diğer bir mücbir sebepten dolayı Hizmet’i işbu Şartlar kapsamında gereği gibi sunamamaktan dolayı sorumlu tutulamaz.

13.7.

Neden Olmasın, Şartlar çerçevesinde sahip olduğu hak ve yükümlülüklerini kısmen veya tamamen üçüncü taraflara devredebilir. Neden Olmasın, yine, bu Şartlar çerçevesindeki yükümlülüklerini, atayacağı yükleniciler aracılığı ile de yerine getirebilir. Kişisel verilerinizin işlenmesini etkileyebilecek bu tür değişikliklerin vukuunda, Neden Olmasın Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi’ne göre hareket edilir.

13.8.

Neden Olmasın, kendi takdirine bağlı olarak, Şartlar’da değişiklik yapabilir. Neden Olmasın’ın Şartlar’da sizi olumsuz etkileyecek esaslı değişiklikler yaptığı durumda, bu durum, değişikliklerin yürürlüğe girmesinden en az otuz (30) gün önce, Hizmet üzerinden bildirimde bulunularak, e-posta, SMS veya Hizmet vasıtasıyla anlık bildirim yollanılarak Size duyurulur. Değişikliklere ilişkin olarak bazı hallerde açık rızanızı isteyeceğiz, bazı hallerde ise Sizi önceden bilgilendireceğiz ve Hizmet’i kullanmaya devam etmeniz, değişiklikleri kabul ettiğiniz anlamına gelecektir. Bu sebeple bizden gelen bildirim veya mesajları dikkatlice okumanız önem arz etmektedir. Şartlar’da yapılan güncellemeler ve değişiklikler nedeniyle Hizmet’i kullanmayı bırakmak istediğiniz durumlarda, madde 12’de öngörülen talimatlara uyarak üyeliğinizi dilediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

14. Üyenin Hak ve Yükümlülükleri

14.1.

Yürürlükte bulunan ek koşullarda aksi belirtilmedikçe, Üye, sadece kişisel kullanımı için sesli makaleleri ve podcastleri dinleyip, makaleleri okuyabilir ve Hizmet’e dahil olan İçerik’ten faydalanabilir. Hizmet’in kullanıcıları, sesli makaleleri kamusal alanlarda çalıp başkalarına dinletemez. Hesap bilgileriniz (giriş bilgileri dahil ancak bununla sınırlı olmamak kaydıyla) kişiseldir ve başkaları ile paylaşılamaz.

14.2.

Üye, Hizmet İçerik’inin kopyalanmasını engellemek için getirilen teknik veya diğer engelleri aşamaz veya aşma girişimlerinde bulunamaz; sesli makaleleri, makaleleri ve Hizmet’e dahil olan diğer içeriği, kendi kişisel kullanımı için dahi olsa, kısmen veya bir bütün olarak kopyalayamaz.

14.3.

Hizmet’e erişiminizin ve Hizmet kullanımınızın Şartlar’a uygun olduğunu onaylamakta ve kabul etmektesiniz. Ayrıca, Hesabınız üzerinden Hizmet’e erişime izin verdiğiniz herkesin Hizmet’i Şartlar’a uygun olarak kullandığını da kabul etmektesiniz. Herhangi bir kullanıcının Hizmet’e erişimine Şartlar’a uygun olarak yalnızca Siz izin verebilirsiniz.

14.4.

Uygulamanıza geçici olarak içerik yüklediğiniz ve 30 (otuz) gün veya daha fazla çevrimdışı/offline kaldığınız durumlarda, Neden Olmasın, Sizin Hizmet’e halen aktif üye olup olmadığınızı kontrol etmek için, Sizden çevrimiçi/online olmanızı ve Hizmet İçerik’i güncellemelerini almanızı talep edebilir. Eğer bu talebi reddederseniz, Neden Olmasın, Hizmet üyeliğinizin aktif olduğunu teyit edene kadar Hizmet kullanımınızı durdurabilir. Üyelik teyidi hiç gelmez ise, Neden Olmasın, kendi takdirinde olmak üzere, Hizmet kullanımını durdurmaya devam edebilir veya hesabınızı tamamen iptal edebilir.

14.5.

Üye olurken verdiğiniz bilgiler ile Neden Olmasın’a bildirdiğiniz, e-posta adresiniz de dahil, tüm kişisel bilgilerinizin doğruluğundan sorumlusunuz. Vermiş olduğu bilgilerde, özellikle de e-mail adresinizde, sonradan meydana gelen değişiklikleri de Neden Olmasın’a bildirmekle sorumlusunuz. Neden Olmasın’ın bildirmiş olduğunuz e-posta adresine göndereceği elektronik postaları, gönderimi takip eden 2 (iki) gün içerisinde almış olduğunuz kabul edilir.

14.6.

Üyelik hesabınızın kontrolünden sorumlu olup, Hizmet’e uygunsuz erişime müsaade etmemek ve Hizmet’e Üyeliğiniz devam ettiği sürece şifrenizi ve kişiye özel detaylarınızı kimse ile paylaşmamakla sorumlusunuz.

14.7.

Üyeler, Neden Olmasın ile bağlantılı olabilecek forumlarda sesli makale, makale veya diğer dijital içerik ile ilgili yorum yapacakları zaman yürürlükteki yasalara uygun hareket etmeli, ifadelerinde başkalarına karşı saygılı olmalı, ayrımcı, gereksiz yere saldırgan veya kabul edilemez ifadelerden kaçınmalıdır. Üyeler, yine, fikri hakları başkalarına ait malzemeler paylaşmamak ve küçük düşürücü, cinsel suistimal ifade veya davet eden, nefret söylemi içeren ya da diğer bir şekilde hukuka aykırılık içeren paylaşımlarda bulunmamak zorundadır.

14.8.

Üye, Neden Olmasın’ın yazılı izni olmadıkça, Şartlar altında sahip olduğu hak ve yükümlülüklerini başkalarına devredemez.

14.9.

Üye, Hizmet’i herhangi bir şekilde kesintiye uğratacak, zarar görmesine veya diğer türlü aksamasına sebep olacak şekilde kullanmamakla yükümlüdür. Size ait cihazlardan Neden Olmasın’a gelen elektronik iletişim ve içerikten Neden Olmasın değil Siz sorumlu bulunmaktasınız; Hizmet’i, internet sitemizi ve Neden Olmasın tarafından Hizmet’in içerisinde veya dışarısında sunulan forumları ve kendi cihazlarınızı sadece uygun ve hukuki amaçlar doğrultusunda kullanmak zorundasınız. Aynı şekilde, web sitesini sahtecilik amacıyla veya hukuka aykırı diğer bir amaçla bağlantılı olarak kullanmamak; web sitesine tarafınıza ait olmayan, illegal, saldırgan (müstehcen, ırkçı, nefret söylemi, fiziki şiddet dahil ve bunlarla sınırlı olmamak üzere), yanıltıcı, suistimal edici, kabul edilemez, taciz edici, iftira ve hakaret içeren, müstehcen, pornografik ve fikri hakları, markaları, gizlilik yükümlülüklerini, özel hayatı ya da kişiye özel hak ve bilgileri ihlal eden veya diğer bir şekilde üçüncü kişilere zarar veren malzemeyi göndermemek, kullanmamak ve tekrar kullanmaya çalışmamakla sorumlusunuz.

14.10.

Hizmet’te, veya bazı kısımlarında, yanlışlık veya aksaklıklar bulmanız halinde, hesabınızda kayıtlı e-mail adresinizden Bizim’le temasa geçmenizi veya diğer bir vasıtayla Neden Olmasın’ı bilgilendirmenizi ya da şikâyetinizi iletmenizi önemle bildiririz.

14.11.

Hizmet’in Neden Olmasın’a atfedilebilir bir nedenden dolayı Şartlar’a uygun şekilde sunulmaması halinde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 15. maddesinde yer alan haklarınızı kullanabilirsiniz.

14.12.

Üye, Hizmet’in içinde reşit olmayanlar için sakıncalı veya uygunsuz nitelikte İçerik’in de bulunduğunu bilmektedir. Dolayısıyla, İçerik filtresi kullanmayı tercih edin veya etmeyin, reşit olmayanların, gözetiminiz dışında Hizmet’e girişine müsaade etmemeniz gerektiğini kabul etmektesiniz.

15. Muhtelif Hükümler

15.1.

Hizmet, ticari amaçlar doğrultusunda kullanılmamak üzere sadece kişisel eğlence ve bilgi temini ile benzer diğer amaçlar için Size sunulmaktadır.

15.2.

Şartlar, kanunlar ihtilafı kuralları saklı kalmak kaydıyla, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yorumlanır ve uygulanır. Ancak, başka bir ülkede yerleşik olmanız halinde, Şartlar, bulunduğunuz ülkenin emredici hukuk kurallarının Size tanıdığı tüketici haklarını sınırlamaz.

15.3.

Neden Olmasın ve Üye arasında bir ihtilaf çıkması halinde, taraflar, öncelikle uzlaşma yoluyla ihtilafı gidermek için çaba göstereceklerdir. Tarafların uzlaşamaması halinde ise, ihtilaf, Ankara Merkez Mahkemeleri ve İcra Daireleri tarafından çözümlenecektir. Üye ayrıca, Hizmet’in alındığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki tüketici hakem heyetleri veya tüketici mahkemesine başvurma hakkına sahiptir.

15.4.

Hizmet’ten veya Hizmet’in İçerik’inden veya Şartlar’dan memnun olmamanız halinde, sahip olduğunuz tek ve münhasır hak, Hizmet’e erişim ve kullanımınıza son vermenizdir.

15.5.

Hizmet hakkında daha fazla bilgi almak için veya üyeliğiniz ya da Hizmet’in özelliklerine ilişkin desteğe ihtiyacınız olması halinde, lütfen Bizimle iletisim@nedenolmasn.com e-mail adresinden temasa geçiniz.

Son güncellenme tarihi: 20 Ağustos 2020

 

Neden Olmasın E-Ticaret Berkay Tokatlı