in ,

KOTOR STARI GRAD – KOTOR OLD TOWN

KOTOR STARI GRAD - KOTOR OLD TOWN

Eski Kotor şehri, Karadağ’ın en iyi korunmuş Orta Çağ kentlerinden birisi. Şehir, ilk kurulduğu zamanlardan bugüne doğal yapısını ve mimarisini koruyarak taşınmış. Aslında küçük bir sahil kasabası olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı tarihi ve mimari eserler açısından oldukça değerli görülerek 1979 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yerini almış.

M.Ö 5. yüzyılda kurulduğu ifade edilen kentin tarihine 3 ayrı kapıdan giriş yapabilir, önü muhteşem Adriyatik denizi ile etrafı ise surlarla çevrili bu kale şehrin içinde kule ve kiliseleri hayranlıkla izlerken kaybolabileceğiniz labirente benzeyen dar taş sokaklar, sizi ortalarında çeşmelerin bulunduğu meydanlara çıkıyor. Bu meydanlarda etraftaki tarihi konsepte dayalı kafeler, restoranlar, minik hediyelik eşya dükkanları, ahşap yeşil panjurlu evler bulunuyor. Özgünlüğünü koruyarak restore edilen şehirde bulunduğunuz dönemden uzaklaşıp, kendinizi Orta Çağ’da hissetmemeniz mümkün değil.

Gemi ve yatların uğrak yeri olan kent, bölgenin önemli limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Kotor’un etrafı dik sıradağlarla çevrili ve çok güzel bir manzaraya sahip, ayrıca Karadağ’ın birçok yeri gibi burası da yeşilden nasibini fazlasıyla almış. Tam 1355 basamak merdiven çıkmaya cesaretliyseniz Kotor Kalesi (St. Ivan Kalesi)’nin zirvesinden bu muhteşem manzarayı izlemeniz kesinlikle tavsiye edilir.

KOTOR STARI GRAD - KOTOR OLD TOWN

Aziz Luke Kilisesi (Sveti Luka), Aziz Ana Kilisesi (Sveta Ana), Aziz Meryem Ana Kilisesi (Sveta Marija), 15. yüzyıldan kalma Tanrı’nın İyileşen Annesi Kilisesi (Gospe od Zdravlja), 17. yüzyıldan kalma Prens Sarayı ve 19. yüzyıldan kalma Napolyon Tiyatrosu, Kotor’un en çok görmeniz gereken zengin mirasının bir parçası olan hazinelerdir.

Kedi severlerin ilgisini çekecek bir şehir burası çünkü bu şehir kedileriyle de meşhur! Kediler şehrin bir simgesi. Hediyelik eşya dükkanları da kedilere vurgu yapan şehir simgelerine bolca yer veriliyor. Ayrıca kedilerin fotoğraflarının bulunduğu bir müze bile var. Gezmeye değer!

Her yıl Şubat ayında düzenlenen Kotor Karnavalı’nı da unutmamak gerek, karnaval başka ülkelerden gelen turistler ve dansçılarla tam bir renkli eğlence cümbüşü. Karnavalda eğlenirken yerel yemeklerin tadılabilir, dans gösterilerinin izleyebilir, belki de eşlik edersiniz.

KOTOR STARI GRAD - KOTOR OLD TOWN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır, güvenlik amacıyla istenmektedir.

2 Nota 1 Beste #32 – 09 – Aydın

2 Nota 1 Beste #32 – 09 – Aydın

anne-çocuk-bisiklet

Anne Ne Yaptın?