in ,

Pixar’ın Hikayesi – Pixar ve Ötesine Lawrence Levy

Pixar'ın Hikayesi - Pixar ve Ötesine Lawrence Levy

Okumaktan keyif aldığım ve bana yeni şeyler kattığını düşündüğüm kitapları paylaştığım bir seriye başlamak istiyorum. Böylece, bu seri devam ettikçe hem kendim için hem de kitaplar hakkında meraklı kişiler için güzel bir arşiv oluşacağını ümit ediyorum.

Dilerim ki, bu seri boyunca paylaşacağım içerikleri keyifle okur ve kendiniz için yararlı bilgiler bulabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.


Beklenmedik Telefon Görüşmesi

Bu seriye, Pixar’ın eski CFO’su ve eski yönetim kurulu üyesi Lawrence Levy’nin yazmış olduğu “Pixar ve Ötesine: Steve Jobs ile Birlikte Animasyon Tarihini Yazmamızın Sıra Dışı Hikâyesi” isimli kitapla başlamanın güzel olacağını düşündüm. Pixar ve Ötesine için iş dünyasıyla ilgili son zamanlarda okuduğum en güzel ve en keyifli kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Belki bu düşüncemin altında işin içinde Steve Jobs’ın ve en sevdiğim animasyon filmi olan Oyuncak Hikayesi’nin de olması etkili olmuştur ancak anlatım tarzı bakımından oldukça sürükleyici ve sade bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Kitap, Harvard Hukuk Fakültesi mezunu, Electronics for Imaging şirketinin CFO’su ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Levy’nin aldığı bir telefon ile başlıyor. Kaliforniya’ da havanın açık olduğu bir öğleden sonra telefonun diğer ucundaki ses kendisinin Steve Jobs olduğunu söylüyor ve “Sana bahsetmek istediğim bir şirketim var.” diye devam ediyordu. Levy’nin aklına hemen, Steve’in Apple’dan ayrıldıktan sonra kurmuş olduğu NeXT geldi ancak Steve “Şirketin adı Pixar.” diyerek söze devam etti… Levy, Pixar hakkında çok az bilgi sahibiydi, hatta neredeyse hiçbir şey bilmiyordu. Levy, Pixar hakkında bilgi sahibi olmadığını belli etmemeye çalışarak, “Kulağa harika geliyor, daha fazlasını dinlemek isterim.” diyordu.

Levy, telefon görüşmesi sonrası yaptığı basit bir araştırma sonucunda Steve’in Pixar’ı sekiz sene önce aldığını ve Pixar’ın hem başarılı hem de başarısız bir geçmişi olduğunu öğrendi. 

Steve bu şirketi, asla bir animasyon şirketi oluşturma düşüncesi ile almamıştı. Steve’in Pixar’ı alma sebebi, Apple’dan ayrıldıktan sonra başarılı bir teknoloji şirketi kurmak istemesiydi. Bu amacına ulaşması için de Pixar’ın Pixar Image Computer bölümü biçilmiş kaftandı. Bu bölüm, hiç kimsenin yapamadığı bir şekilde bilgisayar görselleri yapabilen makinelerle bir grafik gücüne sahipti. Steve’e göre animasyonlar arkadaki teknolojiyi göstermek için yalnızca bir aracıydı. Ancak bu bölüm, kısmen başarısız olmuş ve 1991 yılında resmen kapatılmıştı. Böylelikle, Steve Jobs’ın da Pixar’dan beklediği teknoloji şirketi hayali suya düşmüştü.

İlerleyen zamanlarda bu olay için Levy, “O anda Steve’in Pixar’dan vazgeçmeye hazır olduğu sonucuna vardım.” diye açıklayacaktı.

Pixar'ın Hikayesi - Pixar ve Ötesine Lawrence Levy


Steve Jobs ve İmajı

Bu dönemlerde Steve Jobs, Apple’da yaptığı büyük işlerden dolayı Silikon Vadisinin en gözde ünlülerinden biri olmaya devam ediyordu ancak uzun süredir başarı yakalayamamış olması insanlar tarafından çok konuşuluyordu. Apple’daki bütün sorumlulukları elinden alınmadan önce çıkarmış olduğu son iki ürünün her ikisi de (Lisa ve Orijinal Macintosh) ticari açıdan başarısız olmuştu. NeXT bilgisayarları ise birçok gözlemci tarafından yetersiz görülmekte ve rakipleri ile rekabet edememekteydi. Pixar ise nasıl ayakta durduğu belli olmayan bir şirketti. Jobs git gide eskide kalan bir haber olarak anılmaktaydı.

Hatta Levy, arkadaş ve meslektaşları ile Pixar hakkında görüşmek için Steve Jobs ile görüşüceğini söylediğinde “Bunu neden yapıyorsun?” gibi tepkiler almıştı. Kitaptaki bu bölüm beni gerçekten çok etkiledi ve aslında temel bir gerçeği görmemi sağladı: Bazen başarısız olmak ve düşmek normaldir, önemli olan yola devam etmektir. Apple’daki başarıları ortada olan ve çoğu insan tarafından dünyadaki en iyi girişimci olarak kabul edilen Steve Jobs bile insanlar tarafından eleştiriliyor ve “eski” olarak nitelendirilebiliyor diye düşündüm. Bundan dolayı, kendine ve yaptığın işe inanarak çabalamayı kesmemek gerekir.

Pixar'ın Hikayesi - Pixar ve Ötesine - Lawrence Levy


Pixar’la İlk Tanışma ve Durumun Ciddiyeti

Silikon Vadisi’nde Jobs ile çalışmanın kolay bir şey olmadığı ve Jobs’un zaman zaman katlanılamaz olduğu bir gerçekti. Jobs’ın bu kötü şöhretinin rağmen Levy ve Jobs birbirlerine ısınmışlar ve yıllar boyunca sürecek dostluklarının temelini atmışlardı. Bu görüşmeden sonra Jobs Levy’yi Pixar ofisine davet ederek, şirketin kurucu ortağı Edwin Catmull ile bir görüşme ayarlamıştı.

Levy, Pixar ofisinin yerini öğrendikten sonra büyük bir karamsarlığa kapıldı. Levy’nin evinden Pixar ofisi trafik durumuna bağlı olarak 1 – 1:30 saat arasında değişiklik gösteriyordu ve işe giderken kullanacağı yollar Kaliforniya’nın en sıkışık yollarıydı.

Pixar’ın ofisi Silikon Vadisi’ndeki diğer şirketlerin ofisleriyle kıyaslandığı zaman oldukça yetersiz ve kötü kalıyordu, ayrıca bu ofisin pencereleri petrol rafineri bölgesine bakıyordu! Petrol rafineri bölgesinin karşısında tek katlı, küçük bir ofis… Bu ofis, Levy’nin şu ana kadar çalıştığı modern ve gösterişli ofislerin zıttıydı.

Levy ana kapıdan girdikten sonra aklından “Bu mu? Pixar bu mu?” diye geçirdiğini anımsıyor.

Şirketin kurucuğu ortağı Ed, sakin yapılı ancak otoriter ve meraklı bir kişiydi. Levy’e önceki işleri hakkında birçok soru sormuş ve ofisi gezdirmeye başlamıştı. Levy ve Ed konuştukça Pixar’ın içinde bulunduğu zorlu durum iyice ortaya çıkıyordu. Şirket RenderMan adındaki yazılımı satmakta, reklam filmleri ve kısa filmler hazırlamaktaydı. Ve bir de ilk defa yapmayı deneyecekleri uzun metrajlı animasyon filmleri vardı. Yaptıkları işler vardı ancak kazanç elde edebilecekleri bir iş planları yoktu. Levy, şu anda şirketi nasıl finanse ettiklerini sordu ve “Steve ile.” cevabını aldı. 

“Her ay Steve’e gidiyor ve ne kadar açıkta olduğumuzu söylüyoruz, o da bize bir çek yazıyor.”

Normal şartlar altında herhangi bir yatırımcı 6 aylık veya 1 senelik periyot için belirli bir miktar para koyar ve geri çekilirdi, bir yatırımcıya her ay para için gitmek sıra dışıydı. Steve hali hazırda Pixar’a 50 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Bu Steve için pek eğlenceli olmasa gerekti.

Levy bu durumu şöyle açıklıyor: “Steve’in Apple’dan ayrıldıktan sonra bilgisayar üretme konusundaki her iki hamlesi de sonuçsuz olmuştu. İki büyük darbe almış gibiydi. Bir başarısızlık daha gelirse tamamen yok olabilirdi, bundan dolayı her ne kadar istemese de Pixar’ı finanse etmeye devam ediyordu.”

Daha sonra Ed, üzerinde çalıştıkları uzun metrajlı animasyon filminin başlangıç sahnesini içerisinde eski koltukların bulunduğu “İzleme Odası” adını verdikleri salonda Levy’e göstermek istedi. Bu zamana kadar Levy’nin edindiği bilgiler ve gördükleri her ne kadar olumsuz olsa da gördükleri karşısında büyülenmişti…

Pixar'ın Hikayesi - Pixar ve Ötesine Lawrence Levy
Pixar İzleme Odası

Kişisel Fikrim

“Girişimci” kelimesini ilk duyduğum andan bu yana, bu kelimenin yanına her zaman ilk olarak Steve Jobs’ı koydum ve en çok ona yakıştırdım. Benim için hâlâ da öyle olmaya devam ediyor. Bundan dolayı, bu kitap içerisinde Jobs’ı bir başka pencereden daha görebilmek benim için çok keyifli ve güzeldi. 

Bu kitap sayesinde; Pixar’ın hikâyesini, iş planının önemini, kârın önemini, bir şirketin halka açılma sürecini, Pixar ve Disney çekişmesini, büyük şirketler arasında geçen hukuk mücadelelerini ve yazılı anlaşmaların önemini gördüm. Girişimcilikle uğraşan veya iş hayatında iyi yerlere gelmek isteyen herkese gözüm kapalı önerebileceğim bir kitap.

Şu ana kadar paylaşmış olduğum bölümler kitabın ilk 30 sayfasını kapsamakta ve tahmin edebileceğiniz üzere kitap içerisinde çok daha detaylı anlatılmaktadır. Pixar’ın ayağa kalkma hikayesinde daha birçok aşamanın ve zorluğun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dilerim keyifle okursunuz. Sağlıcakla kalın. : )

Sonsuzluk ve ötesine!

Pixar'ın Hikayesi - Pixar ve Ötesine Lawrence Levy
Pixar ekibinin Lawrence Levy’e verdikleri emeklilik hediyesi.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başkaları Hakkında Söylediklerin Senin Hakkında Konuşur

Başkaları Hakkında Söylediklerin Senin Hakkında Konuşur

Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Gibi Değerli Çalışmaları İle Tanınan Ünlü Psikolog Abraham Maslow'dan 20 Alıntı

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Gibi Değerli Çalışmaları İle Tanınan Ünlü Psikolog Abraham Maslow’dan 20 Alıntı