in

Zihinsel Netliğinizi Arttıracak 2 Mantıklı Alışkanlık

Zihinsel Netliğinizi Arttıracak 2 Mantıklı Alışkanlık

Beyninizin geçirdiği bilişsel süreçleri görebilseydiniz, karmaşıklığına çok şaşırırdınız. (Yargılama, karar verme, ezberleme, öğrenme ve tüm bu yollardan güç kazanması vb.)

Aslında, ortalama bir insanın dakikada yaklaşık 48,6 düşüncesi vardır. Bu, tek bir gün içerisinde yaklaşık 70.000 düşünce eder. Kafamızın içinde dolaşan bu kadar düşüncenin sayısıyla, beyinlerimizin bulanık ve dağınık hale gelmesi kolaydır.

Bu, sonuna geldiğimizde anlamadığımız için bir cümleyi birden çok kez okurken yaşadığımız duygudur. Tıpkı bizi geri çekilmeye zorlayan bulanık düşünme süreçleri gibi. Sürekli gerginlik ve kaygı halinin yanı sıra, karmakarışık bir zihin yavaş düşünmeye, konsantrasyon eksikliğine ve sanki beynimiz için bir “kapatma” düğmesi yokmuş gibi bilgileri tutmakta güçlük çekmeye neden olur.

Tüm bunlara rağmen, zihinsel netlik – ve onunla birlikte gelen odaklanma, iç huzur ve üst düzey düşünebilme – devamlı pratiklerle tamamen elde edilebilir.


#1: Düşüncelerinizi kağıda dökün.

Bulanık bir zihne sahip olmak, bir dizüstü bilgisayarda 100 sekme açık olmasına benzer; beyniniz gecikme yaşar, donar ve nihayetinde çöker.

Ne yazık ki, çoğumuz stres etkenlerinin ve içi boş düşüncelerin kafamızda birikmesine ve aynı anda çok fazla zihinsel sekme açmasına izin verme eğilimindeyiz. Albert Einstein’ın bir zamanlar dediği gibi. “Beyinlerimiz hatırlamaya değil, düşünmeye alışkındır”. Zihinsel yükü serbest bırakmadan zihnimizde yeterli miktarda ayrıntı yaratmak imkansızdır.

Giriş: Düşünceleri Kağıda Dökme

Taktik tam olarak göründüğü gibi: Beyninizin içeriğini bir kağıda dökmek.

Ne kadar rastgele ya da gülünç olursa olsun aklınıza gelen her düşünceyi yazın. Dağınık fikirlerinizin, kavramlarınızın, hedeflerinizin ve görevlerinizin her birini tek tek belgeleyin.

“Düşüncelerim kafamda çok ağırlaştığı ve boynumu acıttığı için bir şeyler yazıyorum.” -Joyce Rachelle

Birkaç dakika içinde, beyninizdeki karışık kaosu sıfırlar ve kontrolün sizde olduğunu teyit eder. Soyutu alır ve somut hale getirir.

Zihinsel Netliğinizi Arttıracak 2 Mantıklı Alışkanlık


#2: Anlamlı Molalar Planlayın

Bir bilgisayar çalışmadığında, o asırlık tavsiyeyi hepimiz duyarız: “Kapatıp açmayı denedin mi?”

Aynı tavsiye, bizim için de geçerlidir.

Bilinçli bir zihnin işlem kapasitesi sınırlıdır. Diğer bir deyişle; insan beyni, lazer ışıkları gibi devamlı olarak bir noktaya odaklanmak için tasarlanmamıştır. En iyi şekilde çalışması için iyileşme süresine vakit ayırmak çok önemlidir.

Dr. Charlotte Fritz’in açıkladığı gibi:

“Düzenli molalar vermek, stres faktörleri ortaya çıktığında daha dirençli olmamıza yardımcı oluyor ve günlük işlerin üstesinden gelmemize destek olan bir araç işlevi görüyor.”

Üretkenliğinizi bir bardak su olarak düşünün. Siz o bardaktan su içtikçe boşalana kadar su miktarı kademeli olarak azalır. Aynı şey iş için de geçerlidir. Ne kadar çok çalışırsanız, enerji seviyenizi, odaklanmanızı ve yaratıcılığınızı o kadar çok harcarsınız.

Mantıksal olarak sadece, üretken olmanızı sağlayan “su bardağınızın” yeniden doldurulması gerekene kadar çok uzun bir süre performans gösterebilirsiniz.

Nefes almak için 5 dakika ayırın. Bu 5/1440 dakikadan günün yaklaşık sadece %0,3’ü eder. Önemsiz görünmesine rağmen, bu 5 dakika harikalar yaratabilir.

Düşünmek için zaman ayırın. Bill Gates’in Microsoft’un en önemli yeniliklerini bulduğu ve”düşünme haftası” adını verdiği (okumak, plan yapmak ve derin düşünmek için harcadığı yedi gün) bir haftası var. Bu düşünme haftası, yeni perspektiflerden düşünmeyi ve odaklanmayı inanılmaz bir şekilde arttırıyor.

Yürüyüşe çıkın. Egzersiz, dinlenmenin önemli bir şeklidir; zihninizi temizler, zihinsel enerjinizi geri kazandırır, beyninizin düşük stresli bir ortamda düşünebilmesini sağlar.

Okuyun. Sussex Üniversitesi’nde 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, okumanın stresi %68’e kadar azaltabileceği bulundu. Gerçekler ve rakamların yanı sıra, okumak, akıl inşa etmenin temelidir.

Dinlenmek için zaman ayırmak, tükenmişlik ile yenilenmiş enerji arasında bir portal görevi görür. İhmal etmeyin.

Zihinsel Netliğinizi Arttıracak 2 Mantıklı Alışkanlık


Çoğu zaman, zihnimizin üzerimizde tam ve geniş kapsamlı bir kontrole sahip olduğu izlenimi olabilir. Derin duygularımızdan vücudumuzun nasıl çalıştığına kadar her şey, dağınık düşünceler veya fazla mesai yapan bir zihin tarafından ele geçirilebilir.

Ama artık kontrolü geri almanın zamanı geldi.

Devamlı olarak zihinsel netliğinizi korumak disiplin gerektirir, ancak buna değer.  Başlamak için şimdiden daha iyi bir zaman olabilir mi?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hansei Sanatı Nedir? - Japonların Özdüşünüm Felsefesi Hayatınızı Nasıl Geliştirebilir?

Hansei Sanatı Nedir? – Japonların Özdüşünüm Felsefesi Hayatınızı Nasıl Geliştirebilir?

20’li Yaşlarımda Yaptığım En Büyük Hata: Her Şeyi Bilmek Zorunda Değilsiniz!

20’li Yaşlarımda Yaptığım En Büyük Hata: Her Şeyi Bilmek Zorunda Değilsiniz!